Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2022, 20:48

Verdikt v prípade zostreleného civilného letu MH17 je právoplatný

Holandská prokuratúra sa neodvolala. Na palube zahynulo v roku 2014 všetkých 298 ľudí.

Holandská prokuratúra vo štvrtok oznámila, že sa neodvolá proti rozsudkom vyneseným v kauze zostrelenia civilného letu MH17, pri ktorom v roku 2014 zahynulo všetkých 298 ľudí na palube.

Odvolania v stanovenej 14-dňovej lehote nepodala ani trojica mužov, ktorí boli v neprítomnosti uznaní za vinných z vraždy a úmyselného spôsobenia havárie lietadla a odsúdení na doživotie. Verdikt holandského súdu zo 17. novembra je tak právoplatný. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

„Odvolanie by predstavovalo obrovské bremeno pre príbuzných (obetí), ktorí by zostali v neistote ohľadom  výsledku tohto trestného konania," uvádza sa v štvrtkovom zdôvodnení holandskej prokuratúry.

Verdikt haagskeho súdu zo 17. novembra dal podľa vyjadrenia žalobcov rodinám obetí "istotu v dôležitých otázkach", vrátane úlohy Ruska pri zostrelení letu MH17, a môže byť využitý v nadväzných občianskoprávnych sporoch.

Za zostrelenie letu boli v neprítomnosti odsúdení na doživotie bývalí agenti ruských tajných služieb Igor Girkin a jeden z vodcov proruských ukrajinských separatistov Sergej Dubinskij. Štvrtý obžalovaný — Rus Oleg Pulatov — bol oslobodený pre nedostatok dôkazov.

Rusko akúkoľvek účasť na zostrelení letu MH17 popiera a odmieta žiadosti o vydanie osôb zodpovedných za celú tragédiu. Novembrový verdikt haagskeho súdu označilo za spolitizovaný a škandalózny.

Holandský súd na základe dôkazov obžaloby dospel k záveru, že let MH17 v júli 2014 zostrelila nad východnou Ukrajinou raketa ruskej výroby vypálená Moskvou podporovanými separatistami. Medzi obeťami bolo 196 Holanďanov, 43 Malajzijčanov a 38 Austrálčanov. Súd tiež zdôraznil, že separatistická "republika" v Doneckej oblasti, nad ktorou došlo k útoku na lietadlo, bola pod kontrolou Ruska.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 2 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
pred 3 hodinami

Na 83 sa zvýšil počet ľudí, ktorí prišli o život pri pondelkovom bombovom útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v meste Pešávar na severozápade Pakistanu. Oznámil to hovorca tamojšej Nemocnice lady Readingovej, ktorý pre agentúru AFP potvrdil, že počas noci boli privezené ďalšie telá obetí. (tasr)

pred 5 hodinami

Americký prezident Joe Biden informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou covidu pred približne troma rokmi. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.