Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2022, 20:40

Zásielka, ktorú doručili na veľvyslanectvo USA v Madride, bola listovou bombou

K žiadnym zraneniam nedošlo. Išlo v poradí už o šiestu takúto zásielku odhalenú v Španielsku za posledný týždeň.

Španielske úrady potvrdili, že podozrivá zásielka, ktorú doručili vo štvrtok na americké veľvyslanectvo v Madride, skutočne obsahovala listovú bombu. Informuje o tom stanica Sky News.

Privolaní pyrotechnici bombu zneškodnili kontrolovanou explóziou, pri ktorej nedošlo k žiadnym zraneniam, uviedlo španielske ministerstvo vnútra. Išlo v poradí už o šiestu takúto zásielku odhalenú v Španielsku za posledný týždeň.

V stredu explodovala takáto listová bomba na ukrajinskom veľvyslanectve v španielskej metropole. Ľahko pritom zranila pracovníka strážnej služby pred budovou veľvyslanectva. Podľa španielskej diplomacie bol list určený veľvyslancovi Serhijovi Pohoreľcevovi. Španielsky najvyšší súd už tento prípad vyšetruje pre podozrenie zo spáchania teroristického činu.

Pohoreľcev zo zaslania listovej bomby nepriamo obvinil Rusko. "Dobre poznáme teroristické metódy tejto agresorskej krajiny," povedal v stredu večer v rozhovore pre španielsku verejnoprávnu televíziu.

Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová, ktorá bola vo štvrtok na návšteve ukrajinského prístavného mesta Odesa, ubezpečila, že listové bomby neodradia jej krajiny od podpory Ukrajiny.

"Musí byť úplne jasné, že žiadna z takýchto zásielok ani nijaká iná násilná akcia nezmenia jasný a odhodlaný záväzok Španielska, krajín NATO a Európskej únie podporovať Ukrajinu," povedala.

Okrem ukrajinskej ambasády doručili listové bomby aj na španielske ministerstvo obrany, leteckú základňu Torrejón de Ardoz, kde sa nachádza sídlo Európskeho satelitného centra (EÚ SatCen) a odkiaľ sa odosielajú zbrane pre ukrajinskú armádu, a do zbrojárskej firmy v Zaragoze vyrábajúcej granátomety expedované na Ukrajinu.

Minulý týždeň takúto zásielku dostal aj španielsky premiér Pedro Sánchez a bombu, ktorú obsahovala, rovnako ako ďalšie, zneškodnili kontrolovanou explóziou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

V synagóge vo východnom Jeruzaleme došlo v piatok počas šabatových modlitieb k streľbe, ktorá si vyžiadala najmenej päť obetí na životoch. Podľa polície išlo o teroristický útok a páchateľa na mieste zneškodnili. (tasr)

pred 7 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.