Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2022, 14:59

Podmienka Za ľudí

Strana rozpočet nepodporí, ak budú koaliční partneri oslabovať právny štát

Strana rozpočet nepodporí, ak budú koaliční partneri oslabovať právny štát

Foto TASR

Štyria poslanci vyzývajú partnerov, aby presunuli hlasovania o Tarabovych návrhoch pred hlasovanie o rozpočte.

Strana Za ľudí pohrozila svojim koaličným partnerom, že v parlamente nezahlasuje za štátny rozpočet v prípade, že koaličné strany podporia opozičné návrhy – novelu Trestného poriadku a novelu Trestného zákona z dielne Tomáša Tarabu.

„Chceme a žiadame, aby neexistovala akákoľvek pochybnosť o tom, že by niekto mal pokušenie zobchodovať podporu štátneho rozpočtu alebo žiadať o podporu štátneho rozpočtu výmenou za podporu Trestného poriadku alebo Trestného zákona,“ povedal podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga s tým, že od svojich koaličných partnerov očakávajú, že využijú rokovací poriadok Národnej rady a hlasovania o týchto zákonoch presunú pred hlasovanie o štátnom rozpočte.

Strana Za ľudí zároveň vyzvala premiéra Eduarda Hegera, aby o rozpočte v parlamente rokoval iba s demokratickými stranami.

Za ľudí odmieta akékoľvek dohody, čoho dôkazom má byť podľa Šeligu list, ktorý hovorí o transparentnom vládnutí. „Nikto nemôže mať pochybnosť o tom, že by podpora akéhokoľvek zákona mala znamenať oslabenie právneho štátu,“ povedal Šeliga.

List podpísal okrem troch poslancov Za ľudí – Juraja Šeligu, Jany Žitňanskej a Miriam Šutekovej – aj nezaradený poslanec Ján Mičovský, ktorý v minulosti pôsobil v poslaneckom klube OĽaNO.
 

Plné znenie listu štyroch poslancov parlamentu:
 

V liste štyria poslanci vyzývajú a žiadajú koaličných partnerov o to, aby sa o návrhu novely Trestného zákona a návrhu novely Trestného poriadku hlasovalo pred hlasovaním o návrhu rozpočtu na rok 2023.

„Novela Trestného poriadku, ktorá je predložená, by znamenala oslabenie úradu špeciálnej prokuratúry. Generálny prokurátor by získal kontrolu a kontrolnú právomoc nad špeciálnym prokurátorom,“ vysvetľoval Šeliga, podľa ktorého by to znamenalo to, že „nezákonne získaný dôkaz môžete použiť v prospech obvineného“, čo by v podstate oslabilo inštitút spolupracujúcich obvinených.

Poslanci v liste zároveň píšu, že si nechcú „ani len predstaviť, aké sklamanie a dezilúziu by v občanoch Slovenska vyvolalo čo i len podozrenie, nehovoriac o nepredstaviteľnej skutočnosti, že ‚návrh štátneho rozpočtu na rok 2023‘ by bol schválený výmenou za opozičné novely Trestného zákona a Trestného poriadku. Práve preto je nevyhnutné, aby koaličné strany neváhali a jasne odmietli zmienené novely“.

Inzercia

Podľa Šeligu, Žitňanskej, Šutekovej a Mičovského by bol akýkoľvek iný postup v príkrom rozpore s programovým vyhlásením vlády.

„Tento rozpočet je dôležitý, je dôležité, aby bol schválený, je dôležité pomôcť ľuďom, ale zároveň je dôležité, aby bolo z čoho pomáhať. To znamená, aby peniaze, naše spoločné peniaze, vaše spoločné peniaze sa nerozkrádali. A aby sa tak stalo, tieto dva zákony jednoducho nesmú prejsť a nesmú byť absolútne žiadne pochybnosti. V opačnom prípade hlasy na rozpočet nedodáme,“ zdôraznila predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Poukázala tiež na to, že pri rozpočte sa začínajú „šíriť šumy“, že hlasovanie o ňom by mohlo byť zobchodované za zníženie trestných sadzieb za ekonomické trestné činy.

Spoluprácu s „extrémom v parlamente“ odmieta aj platforma z OĽaNO

Aj občianskodemokratická platforma hnutia OĽaNO odmieta, aby vládne návrhy zákonov boli predmetom politických obchodov s „extrémnou časťou parlamentu“. Návrh Za ľudí považujú za jeden zo spôsobov, ako takejto situácii zabrániť.

„Odmietame zmeny zákonov, ktoré zasahujú do trestnej politiky štátu so zámerom znížiť tresty za korupciu, a nesúhlasíme s tým, aby sa takéto návrhy zákonov predsúvali pred hlasovanie o štátnom rozpočte. Demokratickí a protikorupční poslanci nemôžu spájať podporu rozpočtu s oslabovaním boja s korupciou,“ uviedli poslanci z platformy.

Zároveň očakávajú, že „koalícia v rozpočte zabezpečí kompenzácie pre samosprávy za daňový bonus. Rovnako sa zasadzujeme za zavedenie výdavkových limitov, resp. za takú dohodu s Európskou komisiou, ktorá neohrozí čerpanie financií z plánu obnovy“.

„Považujeme za dôležité, aby v súčasnej situácii menšinovej vlády dostali voliči jasný signál, že demokratickí poslanci Národnej rady Slovenskej republiky bránia verejný záujem a robia všetko pre obnovenie dôvery občanov v demokratické procesy na pôde NR SR,“ uviedli poslanci z občianskodemokratickej platformy OĽaNO.

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred 38 minútami

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred hodinou

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

pred 3 hodinami

Na 83 sa zvýšil počet ľudí, ktorí prišli o život pri pondelkovom bombovom útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v meste Pešávar na severozápade Pakistanu. Oznámil to hovorca tamojšej Nemocnice lady Readingovej, ktorý pre agentúru AFP potvrdil, že počas noci boli privezené ďalšie telá obetí. (tasr)

pred 4 hodinami

Americký prezident Joe Biden informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou covidu pred približne troma rokmi. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou. (tasr)

pred 4 hodinami

Počasie: Premenlivá veľká, na juhu aj zmenšená oblačnosť. Na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď. Lokálne snehové jazyky. Denná teplota -2 až 6 stupňov. Prevažne západný vietor do 45, v nárazoch ojedinele okolo 70 km/h, na horách až víchrica. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.