Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. marec 2016

Zákaz hazardu v Bratislave chcú od nového roka

Oficiálny zákaz hazardu v Bratislave od januára 2017. To je predstava petičného výboru, ktorú podporujú aktivisti proti hazardu v hlavnom meste.
Zákaz hazardu v Bratislave chcú od nového roka

Foto: Flickr.com

Počas parlamentných volieb sa im podarilo vďaka stovkám dobrovoľníkov vyzbierať zvyšné podpisy potrebné na to, aby sa celá iniciatíva dostala do orgánov samosprávy.

Celý proces až po zákaz však môže trvať niekoľko mesiacov. „Teraz musíme skontrolovať petičné hárky, prípadne vyradiť neplatné podpisy, ak sa na nich také objavia,“ hovorí pre Postoj starosta bratislavskej mestskej časti Lamač Peter Šramko, ktorý je v petičnom výbore určený na styk s verejnosťou.

Šramko tvrdí, že i keď sa počet podpisov už javí ako dostatočný, petícia pokračuje, aby mali istú rezervu. „Aj v týchto dňoch nám stále prichádzajú ďalšie petičné hárky,“ dodal.

Aby mohlo mesto zakázať na svojom území hazard, potrebuje petíciu, ktorú podpíše aspoň tretina dospelých obyvateľov. Bratislavskí aktivisti majú po volebnom víkende vyzbieraných približne 126 000 podpisov, čo by malo stačiť.

Čo bude nasledovať

Podpismi petície obyvatelia Bratislavy žiadajú mestské zastupiteľstvo, aby prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa ustanoví, že hazardné hry nie je možné prevádzkovať na území hlavného mesta SR Bratislavy.

Organizátorov petície čaká v najbližšom období dozbieranie petičných hárkov a ich následná kontrola. Potom zástupcovia petičného výboru odovzdajú petíciu primátorovi. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že primátor je zároveň predsedom petičného výboru.

Primátor musí potom do 30 dní posúdiť, či je petícia oprávnená a či spĺňa všetky zákonné náležitosti. Ak áno, vypracuje príslušné všeobecne záväzné nariadenie, ktoré dá na posúdenie mestským častiam. Napokon by malo o všeobecne záväznom nariadení hlasovať mestské zastupiteľstvo.

„Chceme, aby sa stihlo prijať mestské všeobecne záväzné nariadenie ešte v tomto roku a aby mohlo platiť od januára 2017,“ povedal Šramko.

Poslanci podpísali

Petičnú akciu iniciovali primátor Ivo Nesrovnal a starostovia všetkých 17 mestských častí hlavného mesta. „Už pri spustení petície na mestskom zastupiteľstve 28. mája 2015 pridali pod ňu svoj podpis všetci 45 mestskí poslanci,“ povedal starosta Vajnor Ján Mrva.

„Síce to trvalo viac času, ako si autori petície predstavovali, ale nakoniec sa dobrá vec podarila,“ reagoval na vyzbieranie podpisov poslanec Marián Greksa.

Starostu Vrakune a mestského poslanca Martina Kuruca podľa vlastných slov príjemne prekvapil počet angažovaných ľudí.

Inzercia

V Bratislave pomáhalo zbierať podpisy cez voľby okolo 770 dobrovoľníkov, niektorí boli v teréne nepretržite 15 hodín.

„Je to na slovenské pomery neuveriteľný precedens a hazardný priemysel tým utŕžil citeľný úder,“ hovorí o petícii starostka Karlovej Vsi a mestská poslankyňa Dana Čahojová. Ako povedala pre Postoj, Bratislavčania vyslovili jednoznačný názor a stali sa príkladom pre ďalšie mestá a obce.

Mestská poslankyňa Lucia Štasselová sa z výsledku petíce teší. „Nekonečne ma rozhorčovala novela zákona z dielne Smeru o hazardných hrách, v ktorej sa zmenila originálna kompetencia obcí regulovať hazard na svojom území,“ pripomenula. Práve petícia občanov je po prijatí novely podmienkou na to, aby samospráva mohla regulovať hazard na svojom území.

Organizátori petície očakávajú, že legislatíva na zákaz hazardu bude mať v mestskom zastupiteľstve podporu, a to práve pre podpisy poslancov v petícii.

„Pokiaľ mali takýto jednoznačný postoj vtedy, neočakávame, že by svoj názor pri schvaľovaní menili,“ vyjadril sa Šramko.

V Bratislave je podľa petičiarov 232 herní, 588 výherných prístrojov a 2 177 videoherných automatov. Do zbierania podpisov sa zapojilo viacero kresťanských aj občianskych organizácií, ktoré vytvorili iniciatívu Zastavme hazard.

Bratislavou sa inšpirovali aj ďalšie mestá. Dostatok podpisov sa podarilo vyzbierať aj v Galante, Ružomberku a Levoči.

Prevádzkovatelia herní už avizovali, že sa chcú voči zámerom aktivistov postaviť na odpor.

„Budeme sa brániť, podnikneme právne kroky,“ uviedla hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová. Podľa nej treba myslieť nielen na závislých hráčov, ale aj zamestnancov herní, ktorí prídu o prácu.

Hernej asociácii sa tiež nepáčilo, že aktivisti zbierali podpisy počas volieb. „Akákoľvek petícia by bola v deň volieb úspešná,“ myslí si Lukáčová.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame