Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2022, 12:17

Novela zákona o energetike je neprijateľná, upozorňuje KDH

Prijatím tohto zákona bude podľa hnutia tlak na zníženie cien energie produkovanej na Slovensku minimálny. 

Zdanenie nadmerných ziskov energetických firiem, ako ich navrhla vláda v novele zákona o energetike, neprinesie štátu nejaké výraznejšie príjmy ani pokles cien elektriny. Navyše tak vláda dostane právomoc stanovovať výšku nových daní bez toho, aby jej návrhy schvaľoval parlament, čo je neprijateľné. Upozorňuje na to mimoparlamentné KDH.

Poslancov Národnej rady hnutie vyzvalo, aby za novelu zákona v tomto znení nezahlasovali.

„Vláda očakáva, že ak zaťaží nadmerné príjmy výrobcov a dodávateľov elektriny vysokou 90-percentnou daňou, vyvolá to tlak na zníženie cien elektriny, lebo takto znehodnotený zisk sa im neoplatí dosahovať. Neprikladá však žiadnu analýzu, či to naozaj môže nastať," upozornil ekonomický expert KDH Jozef Hajko.  

Ak by si podľa neho vláda spravila analýzu, musela by zaznamenať, že Slovenské elektrárne, dominantný výrobca elektriny v republike, dosahuje v súčasnosti iba minimálny zisk.

„Budúci rok sa to nezlepší, lebo kontrakty na predaj elektriny sú už dávno podpísané a to, čo vyprodukujú Slovenské elektrárne v novootvorenom treťom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, má v zmysle dohody s vládou smerovať za zvýhodnené ceny domácnostiam," spresnil Hajko.

Prijatím tohto zákona bude podľa KDH tlak na zníženie cien energie produkovanej na Slovensku minimálny. To je podľa hnutia pravdepodobne hlavný dôvod, prečo k predloženému návrhu zákona chýba predbežná kalkulácia, aký príjem chce vláda získať vyrubením osobitného odvodu. Vláda z odvodu nezíska ani zásadné zdroje na kompenzovanie vysokých cien energií pre firmy, samosprávy a domácnosti.

Podľa kresťanských demokratov nenaplní táto novela na Slovensku ani pôvodný zámer sledovaný Európskou úniou. Môže však mať negatívny vplyv na menších výrobcov a obchodníkov s energiami.

„Ak zákon schvália poslanci v parlamente v aktuálnom znení, vláda dostane do rúk významnú právomoc stanovovať výšku ich daňového zaťaženia. Ona bude určovať, od akej hranice sa bude ich zisk považovať za nadmerný a vyrubovať im naň 90-percentné zdanenie," zdôraznil predseda KDH Milan Majerský, podľa ktorého je takáto nová silná právomoc v rukách menšinovej vlády neprijateľná a oslabuje princípy právneho štátu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 2 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
pred 3 hodinami

Na 83 sa zvýšil počet ľudí, ktorí prišli o život pri pondelkovom bombovom útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v meste Pešávar na severozápade Pakistanu. Oznámil to hovorca tamojšej Nemocnice lady Readingovej, ktorý pre agentúru AFP potvrdil, že počas noci boli privezené ďalšie telá obetí. (tasr)

pred 4 hodinami

Americký prezident Joe Biden informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou covidu pred približne troma rokmi. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.