Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2022, 09:36

Americký Senát schválil zákon na ochranu manželstiev osôb rovnakého pohlavia

Za návrh hlasovalo 49 demokratických senátorov a 12 republikánov.

Americký Senát v utorok schválil návrh zákona, ktorý na federálnej úrovni chráni manželstvá osôb rovnakého pohlavia. TASR správu prevzala v stredu z agentúry Reuters.

Návrh podporilo 61 senátorov a 36 bolo proti. Na schválenie bolo v 100-člennom Senáte potrebných najmenej 60 hlasov. Za hlasovalo 49 demokratických senátorov a 12 republikánov.

Federálna vláda bude povinná uznať takéto manželstvo v prípade, že je povolené v konkrétnom štáte, v ktorom bolo uzavreté. Toto opatrenie má Najvyššiemu súdu USA zabrániť zrušiť platnosť svojho rozhodnutia z roku 2015. Súd vtedy rozhodol, že takéto páry majú ústavou zaručené právo uzavrieť manželstvo vo všetkých 50 štátoch USA.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu podobný návrh schválila už predtým. Kongresmani musia aj verziu prijatú v utorok Senátom odobriť, skôr než bude poslaná na podpis prezidentovi Joeovi Bidenovi, píše Reuters.

„Táto zákonná norma zabezpečí miliónom Američanov práva a ochranu, na ktorú majú nárok LGBTQI+ páry a zmiešané páry (medzirasové) a ich deti," uviedol vo vyhlásení prezident.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Ani pár hodín pred hlasovaním nie je isté, či prejde septembrový termín predčasných volieb. Na 30. septembri sa dohodla bývalá koalícia. V parlamente však bude chýbať poslanec SaS Marek Hattas, ktorý je na pracovnej ceste. Ďalší dvaja až traja poslanci ešte včera neboli rozhodnutí. (denník n)

pred 34 minútami

Vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje. Prípad je v štádiu prípravného konania, ktoré doteraz nebolo skončené. Informoval o tom prokurátor Juraj Chylo. Politikov a médiá vyzval, aby bez znalosti spisov špekulatívnym spôsobom nemanipulovali verejnú mienku v trestných veciach, ktoré nie sú právoplatne skončené a neprípustným spôsobom tak nezasahovali do činnosti orgánov činných v trestnom konaní. (tasr)

pred 2 hodinami

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred 2 hodinami

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 3 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.