Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2022, 13:39

Rozhodnutie súdu

Rudolf Kusý do väzby nejde, bude stíhaný na slobode

Rudolf Kusý do väzby nejde, bude stíhaný na slobode

Foto: TASR

Súdy skonštatovali dôvodnosť trestného stíhania, dôvody väzby však nenašli.

Bývalý starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý nepôjde do väzby, ale bude stíhaný na slobode.

Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti predošlému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu.

Bývalý starosta čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Prokurátor žiadal o vzatie obvineného do kolúznej väzby. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie.

Oba súdy skonštatovali dôvodnosť trestného stíhania, dôvody väzby však nenašli. „Neriešili sme otázku viny alebo neviny,“ zdôraznila predsedníčka senátu.

Kusý veril, že ho Najvyšší súd ponechá na slobode. Uviedol, že za toto rozhodnutie je „pochopiteľne vďačný“. Jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková považuje rozhodnutie súdu za spravodlivé. Prípad nechcela bližšie komentovať. „Nebudeme rozoberať skutkový stav. Je pred nami vyšetrovanie, ktoré do tohto času nebolo vykonané náležitým spôsobom. Po vznesení obvinenia neboli vypočutí kľúčoví svedkovia,“ zdôraznila.

Prokurátor akceptuje rozhodnutie sťažnostného súdu, ktorý nevidel dôvody na väzobné stíhanie obvineného. „Máme celkom jednoznačné vyjadrenie súdu k tomu, že skutok, ktorý je predmetom vzneseného obvinenia, sa stal,“ podotkol.

Podľa polície si Rudolf Kusý v septembri 2022 cez sprostredkovateľov vyžiadal úplatok vo výške 150-tisíc eur od developera za vydanie územného rozhodnutia na výstavbu dvoch bytových domov v lokalite Vlárska na bratislavských Kramároch.

„Pokiaľ ide o samotný skutok, cítim sa byť nevinný, o žiadny úplatok som nežiadal,“ zopakoval na Najvyššom súde Kusý s tým, že neexistujú ani väzobné dôvody. Po vznesení obvinenia sa vzdal funkcie starostu bratislavského Nového Mesta. Urobil tak krátko pred koncom funkčného obdobia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

„Keď som sledoval vyjadrenia exministra Branislava Gröhlinga v médiách, bolo to chaotické a mimo pointy. Raz hovoril o environmentálnej výchove, inokedy o digitálnych zručnostiach alebo o sexuálnej výchove. Zmysel plánovaných zmien sa utopil v týchto na prvé počutie atraktívnych témach, o ktorých však reforma vôbec nie je. Gröhling nebol dobrým reprezentantom skutočných zmien, ktoré má reforma priniesť," hovorí Branislav Pupala, ktorý viac ako dva roky pripravoval zmeny v učebných osnovách.

pred hodinou
pred hodinou

Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Vagnerova skupina ponúkala pri nábore väzňom slobodu bez ohľadu na ich rozsudok. Stačilo podpísať zmluvu žoldniera a prežiť celé zmluvné obdobie v bojoch na Ukrajine. (tasr)

pred 3 hodinami

KDH rokovalo s Modrou koalíciou Mikuláša Dzurindu. Aj naďalej však platí, že kresťanskí demokrati idú do volieb samostatne. „Modrá koalícia musí predstaviť svoje programové tézy, hodnotový rámec a personálne obsadenie. Nasledujúce obdobie ukáže, či sú medzi nami vôbec nejaké prieniky,“ napísalo KDH v stanovisku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.