Neschválenie rozpočtu zabráni pomoci domácnostiam aj podnikom, tvrdí Matovič

FOTO TASR - Martin Baumann
Ak štát pôjde do rozpočtového provizória, nebude podľa ministra financií možné použiť 8 miliárd eur z navrhovaného rozpočtu. Vláda chce hľadať podporu aj medzi individuálnymi poslancami z opozície.
Hnutie OĽaNO urobí spolu s hnutím Sme rodina a stranou Za ľudí všetko pre to, aby bol návrh štátneho rozpočtu na rok 2023 v parlamente schválený. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to avizoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Dúfa, že spolu nájdu 76 poslancov, ktorí by zákon roka schválili, a ráta možno aj s hlasmi niektorých poslancov z klubu bývalého koaličného partnera, strany SaS. Možné rozpočtové provizórium označil za katastrofu pre štát.
„Rozpočtové provizórium má najväčšiu chybu tú, že beriete výdavky z predošlého roku. Keď prudko rastie inflácia, neviete dať ľuďom žiaden príspevok na energie ani na vyššie platy,“ povedal Matovič. Osem miliárd eur z navrhovaného rozpočtu by tak podľa ministra štát nemohol použiť. „Zároveň to musíte rozdeliť na 12 rovnakých dielikov počas roka v rovnakej výške a pre každú organizáciu v štáte, a to je približne 250 ďalších poddielikov,“ upozornil Matovič. Problémom podľa ministra je, že neminuté peniaze nie je možné prenášať do ďalších mesiacov a ani prerozdeľovať usporené financie v prospech iných štátnych organizácií.
Minister nespresnil, ktorých poslancov mimo súčasnej menšinovej vládnej koalície by chceli osloviť, no pripustil, že by rozpočet mohli podporiť aj niektorí poslanci za stranu SaS. „Predpokladám, že možno aj v SaS sa pri hlasovaní o rozpočte nájdu zodpovední poslanci, ktorí rozpočet podporia, a takýmto spôsobom ukážu, čo si myslia o Sulíkovi,“ povedal Matovič.
Opozičný poslanec a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Erik Tomáš vylúčil, že by strana rozpočet v navrhnutom znení mohla podporiť. Podpora podľa neho pripadá do úvahy iba výmenou za predčasné parlamentné voľby a podmienkou by tiež boli zmeny navrhnuté opozíciou. Tomáš odmietol Matovičovu výzvu na zodpovednosť s tým, že ani hnutie OĽaNO nepodporilo návrh rozpočtu bývalej vlády.
Politici sa dotkli aj problému nezavedenia výdavkových limitov do návrhu rozpočtu, čo už kritizovala aj Európska komisia. V tejto súvislosti Slovensku hrozí pozastavenie čerpania financií z Plánu obnovy a odolnosti SR v stovkách miliónov eur. Matovič upozornil, že podobnú legislatívu v EÚ nikto nemá a vláda zavedenie výdavkových limitov schválila v čase, keď neboli jasné vplyvy energetickej krízy a inflácie na verejné financie. Minister dodal, že o probléme vláda s Európskou komisiou diskutuje a určite ho vyrieši.
Dnes treba vedieť
Vlak zachytil v Nemecku niekoľko detí, jedno zomrelo, ďalšie je ťažko zranené
O presných okolnostiach nešťastia, ako ani o veku obetí nehody polícia doposiaľ bezprostredne neinformovala.
Olaf Scholz
Podmienkou rokovaní s Moskvou je odsun ruských vojsk z Ukrajiny
„V momente, keď dajú najavo, že sa deje sťahovanie vojakov, v tom momente bude aj voľná cesta k rozhovorom s Ukrajinou,“ povedal nemecký kancelár.
Poslanci ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu. V piatok bude 83. schôdza pokračovať od 9. hodiny, keď plénum dokončí rozpravu k tomuto návrhu. Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku. Výnimkou má byť posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele. (tasr)
Ukrajina nepotrebuje stíhačky, ale musí posilniť pozemné jednotky, tvrdia Briti
Britský minister obrany Ben Wallace zároveň nevylúčil, že by Ukrajine poslali stíhačky.
„Keď som sledoval vyjadrenia exministra Branislava Gröhlinga v médiách, bolo to chaotické a mimo pointy. Raz hovoril o environmentálnej výchove, inokedy o digitálnych zručnostiach alebo o sexuálnej výchove. Zmysel plánovaných zmien sa utopil v týchto na prvé počutie atraktívnych témach, o ktorých však reforma vôbec nie je. Gröhling nebol dobrým reprezentantom skutočných zmien, ktoré má reforma priniesť," hovorí Branislav Pupala, ktorý viac ako dva roky pripravoval zmeny v učebných osnovách.
Klimatický zákon ministra Jána Budaja nie je o ochrane prírody. Je o vyžmýkaní peňazí zo štátneho rozpočtu žalobami a o ich presunutí cez Environmentálny fond k spriazneným neziskovkám. Komentuje Erik Potocký.
Súhrn udalostí vo štvrtok 2. februára:
- NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela z podplácania. Podplácali údajne Imreczeho.
- Ján Budaj z postu ministra neodíde. Tvrdí, že spoluprácu s ŠtB podpísal, no nikdy nevykonával, zväzok zverejní.
- Prokurátor podal obžalobu na Mariana Kočnera v kauze Five Star Residence.
- Rusi na výročie invázie chystajú ofenzívu, uviedol ukrajinský minister obrany.
- V Krematorsku zasiahla ruská raketa obytný dom. Z trosiek vytiahli troch mŕtvych.
- Skupina ukrajinských vojakov prišla do Nemecka, aby sa zaučila do systému Patriot.
Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Vagnerova skupina ponúkala pri nábore väzňom slobodu bez ohľadu na ich rozsudok. Stačilo podpísať zmluvu žoldniera a prežiť celé zmluvné obdobie v bojoch na Ukrajine. (tasr)
Rozvoj zbrojárskeho priemyslu v Maďarsku sa nesmie spomaliť, tvrdí Orbán
„Obrana Maďarska je naším najdôležitejším cieľom,“ uviedol maďarský premiér.
Vladimir Putin
Rusko opäť ohrozujú nemecké tanky ako počas druhej svetovej vojny
Ruský prezident pohrozil, že majú čím reagovať. „Nebude to len použitím ozbrojených vozidiel, to by mal každý chápať... Moderná vojna s Ruskom bude celkom iná.“