Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2022, 19:30

Nemecko plánuje zjednodušiť podmienky na získanie občianstva

Ministerstvo vnútra chce predstaviť návrh zákona, podľa ktorého by naturalizáciu prisťahovalcov umožnili po piatich rokoch pobytu v Nemecku namiesto doterajších ôsmich.

Nemecká vláda pracuje na "zjednodušení" podmienok na získanie nemeckého občianstva urýchlením procesu naturalizácie prisťahovalcov a povolením dvojitého občianstva. Pre agentúru AFP to povedal hovorca nemeckej vlády, informuje TASR.

Ministerstvo vnútra chce čoskoro predstaviť návrh zákona o ktorom bude rokovať vláda, uviedol hovorca. Nové pravidlá by naturalizáciu prisťahovalcov umožnili po piatich rokoch pobytu v Nemecku namiesto doterajších ôsmich. Ľudia, ktorí by spĺňali špeciálne pravidlá integrácie, by mohli o nemecký pas požiadať už po troch rokoch, píše spravodajská stanica Deutsche Welle (DW).

Deti narodené na území Nemecka by podľa predbežného návrhu získavali občianstvo automaticky, ak jeden z rodičov – prisťahovalcov – žije v Nemecku zákonne najmenej päť rokov.

Nemecký rezort vnútra tiež plánuje zjednodušiť jazykové požiadavky pre starších prisťahovalcov, ktorí sa budú uchádzať občianstvo. Pre imigrantov chce údajne navrhnúť aj možnosť dvojitého občianstva.

Správy o plánovanom zjednodušení podmienok na získanie nemeckého občianstva prichádzajú v čase, keď Nemecku hrozí akútny nedostatok pracovnej sily v mnohých priemyselných odvetviach, píše AFP. Nemecké ministerstvo práce odhaduje, že do roku 2026 bude v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou v EÚ, chýbať približne 240-tisíc kvalifikovaných pracovníkov.

Vláda nemeckého kancelára Olafa Scholza sa minulý rok v koaličnej dohode zaviazala, že "vytvorí moderný zákon o občianstve", pripomína AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 2 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
pred 3 hodinami

Na 83 sa zvýšil počet ľudí, ktorí prišli o život pri pondelkovom bombovom útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v meste Pešávar na severozápade Pakistanu. Oznámil to hovorca tamojšej Nemocnice lady Readingovej, ktorý pre agentúru AFP potvrdil, že počas noci boli privezené ďalšie telá obetí. (tasr)

pred 4 hodinami

Americký prezident Joe Biden informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou covidu pred približne troma rokmi. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.