Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2022, 18:25

Rokovania vlády s lekármi

Lekárska komora mohla byť mediátorom. Heger to privítal, odborári odmietli

Visolajský povedal, že túto rolu musí vykonávať nezávislý mediátor. Komora sa podľa neho už verejne vyjadrila proti požiadavkám lekárov vo výpovediach.

Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory by mohli mediovať rokovania vlády a lekárskych odborárov. Na piatkovom stretnutí na ministerstve zdravotníctva to ponúkli premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), ktorý to privítal. Vyplýva to z vyjadrenia jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej.

„Pavel Oravec a Róbert Roland ponúkli zástupcom vlády úlohu mediátora v rokovaní s Lekárskym odborovým združením. Eduard Heger túto ponuku privítal. V prípade súhlasu LOZ sa SLK zúčastní na najbližšom rokovaní medzi vládou a LOZ,“ spresnila premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková.

Najbližšie stretnutie má uskutočniť v sobotu na úrade vlády.

Lekárski odborári však odmietli mediáciu od Slovenskej lekárskej komory. Samotnú ponuku na mediátora však neodmietajú.

„Túto rolu musí vykonávať nezávislý mediátor a SLK sa už verejne vyjadrila proti požiadavkám lekárov vo výpovediach,“ povedal šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Poukázal, že lekárska komora v minulosti napriek nesúhlasu lekárskych odborárov napadla legislatívu o mzdách sestier na ústavnom súde, pričom riešenie ich platovej otázky majú lekári aj medzi svojimi požiadavkami. Považuje to preto za konflikt záujmov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Traja ľudia zahynuli a piati ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní prístavného mesta Cherson na juhu Ukrajiny. Oznámili to miestne úrady, podľa ktorých ruské sily mierili ostreľovanie na nemocnicu, školu, autobusovú stanicu, poštu, banku a obytné domy. (tasr)

pred 2 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny. Zelenskyj sa takisto Pavlovi i obyvateľom Českej republiky poďakoval za neochvejnú podporu Ukrajiny. (tasr)

pred 4 hodinami

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)

pred 5 hodinami

Podpredseda parlamentu a člen poslaneckého klubu OĽaNO Gábor Grendel nechcel komentovať, či by sa jeho hnutie Nova pridalo do Modrej koalície Mikuláša Dzurindu. „V súvislosti s voľbami hnutie Nova neurobilo ešte rozhodntie,“ reagoval v relácii Na telo s tým, že nevylúčil svoju účasť na kandidátke s expremiérom Dzurindom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.