Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2022, 14:23

NATO nepoľaví v podpore Ukrajiny, ubezpečil Stoltenberg v Bruseli

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie zároveň vyzval členské krajiny, aby Kyjevu poskytli ďalšiu pomoc.

„Väčšina vojen sa skončí rokovaniami,“ povedal šéf NATO. Zároveň však dodal: „Avšak čo sa bude diať za rokovacím stolom, závisí od toho, čo sa stane na bojisku... Preto je najlepším spôsobom, ako zvýšiť šance na mierové riešenie, podpora Ukrajiny,“ zdôraznil.

„NATO bude teda naďalej stáť pri Ukrajine – dovtedy, kým to bude potrebné,“ dodal. „Ak zvíťazí agresor, nebude trvalý mier,“ podotkol.

Stoltenberg poznamenal, že na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín organizácie NATO, ktoré sa uskutoční budúci týždeň v Bukurešti, očakáva schválenie navýšenia neletálnej podpory Kyjevu.

Pripomenul, že NATO dodáva Kyjevu palivá, medicínske zásoby, zimné vybavenie či rušičky dronov. „Spojenci poskytujú Ukrajine bezprecedentnú vojenskú podporu,“ uviedol. Obrana proti dronovým útokom je podľa jeho slov súčasťou širších systémov protivzdušnej obrany, ktoré NATO poskytlo ukrajinským silám na obranu pred ruskou inváziou.

„(Ruský) prezident Vladimir Putin na Ukrajine zlyháva – a reaguje s ešte väčšou brutalitou,“ povedal Stoltenberg novinárom. Cielené raketové útoky Moskvy na ukrajinské mestá a na civilnú infraštruktúru pripravujú obyvateľov o teplo, svetlo a potraviny, konštatoval. „To je pre Ukrajinu hrozný začiatok zimy,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Po sobotňajšom zemetrasení s magnitúdou 5,9 na severozápade Iránu pri hraniciach s Tureckom sú najmenej traja mŕtvi a vyše 800 ranených. Približne 60 vážne zranených ľudí podstúpilo operáciu v blízkych nemocniciach a takmer všetci sú teraz mimo ohrozenia života. (tasr)

pred 52 minútami
pred 3 hodinami

Traja ľudia zahynuli a piati ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní prístavného mesta Cherson na juhu Ukrajiny. Oznámili to miestne úrady, podľa ktorých ruské sily mierili ostreľovanie na nemocnicu, školu, autobusovú stanicu, poštu, banku a obytné domy. (tasr)

pred 4 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny. Zelenskyj sa takisto Pavlovi i obyvateľom Českej republiky poďakoval za neochvejnú podporu Ukrajiny. Pavel Zelenského v telefonáte uistil o pretrvávajúcej podpore Ukrajiny zo strany ČR. (tasr)

pred 6 hodinami

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.