Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2022, 06:49

Francúzska justícia preveruje Macronove volebné kampane v rokoch 2017 a 2022

Francúzska justícia preveruje Macronove volebné kampane v rokoch 2017 a 2022

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto TASR/AP

Prokurátori finančných služieb v Paríži uviedli, že vyšetrovanie sa točí okolo otázky, či prezident Emmanuel Macron neoprávnene získal prospech zo služieb americkej poradenskej spoločnosti McKinsey, ktorá je vo Francúzsku od konca marca predmetom daňových previerok.

Podľa správy predloženej v polovici marca francúzskemu Senátu spoločnosť McKinsey nezaplatila vo Francúzsku žiadne dane najmenej za posledných desať rokov. Táto poradenská spoločnosť so sídlom v USA však trvá na tom, že konala v súlade so zákonom.      

Tento prípad vzbudil pozornosť pred tohtoročnými prezidentskými voľbami, ktoré 5. mája vyvrcholili Macronovým znovuzvolením. Ukázalo sa totiž, že počas Macronovho prvého funkčného obdobia výrazne vzrástli výdavky štátu na externých poradcov Elyzejského paláca.

Vyšetrovanie Macronových predvolebných kampaní sa zakladá na obvineniach z nesprávneho hospodárenia s účtami jeho predvolebného štábu, ako aj na obvinení zo zvýhodňovania a napomáhania a navádzania na zvýhodňovanie.

Prokuratúra chce teraz preskúmať, či Macron v bilancii financovania svojej kampane uviedol všetky poradenské služby dodané spoločnosťou McKinsey.

S cieľom zabezpečiť rovnosť príležitostí medzi kandidátmi sú náklady na predvolebnú kampaň vo Francúzsku obmedzené.

Opakovane sa však objavujú obvinenia, že politici zatajujú výdavky alebo manipulujú s účtami, aby skryli prekročenie povoleného rozpočtového limitu.

Justícia chce tiež preveriť, či bola spoločnosť McKinsey zvýhodnená pri zadávaní zákaziek na poradenské služby pre vládu a či Macron a jeho politický tábor výmenou za to nezískali iné výhody.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Futbalisti Portugalska zdolali na MS v Katare Uruguaj 2:0 a po dvoch zápasoch dosiahli istotu postupu do osemfinále. Oba góly strelil Bruno Fernandes. Portugalci majú po dvoch víťazstvách plný počet bodov a sú na prvom mieste skupiny, Uruguaj je s jedným bodom posledný. (tasr)

pred 7 hodinami

Pred domom lídra poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jarosława Kaczyńského sa zišli demonštranti. Protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií v Poľsku aj voči opatreniam, ktoré majú ženy odradzovať od umelého oplodnenia. (tasr)

pred 8 hodinami

Súhrn udalostí v pondelok 28. novembra:

pred 9 hodinami

Rusko od začiatku vojny vypálilo na Ukrajinu viac než 16-tisíc rakiet, z ktorých 97 percent mierilo na civilné objekty, vyhlásil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. „Bojujeme proti teroristickému štátu. Ukrajina však zvíťazí a vojnových zločincov dostane pred súd,“ dodal. (tasr)

pred 10 hodinami

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania „netradičných sexuálnych vzťahov“, ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred 10 hodinami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.