Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2022, 16:25

FIFA má odškodniť rodiny mŕtvych, ktorí zomreli pri stavbe štadiónov v Katare

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok prijali uznesenie o situácii v oblasti ľudských práv v Katare. Parlament vyjadril ľútosť nad smrťou tisícov pracovníkov z radov migrantov predovšetkým v stavebníctve, ktorí pomohli Kataru pripraviť sa na turnaj.

Opisujúc korupciu v rámci FIFA ako "agresívnu, systémovú a hlboko zakorenenú", europoslanci vyjadrili poľutovanie nad tým, že v roku 2010 proces udelenia Majstrovstiev sveta vo futbale nebol transparentný. Zdôraznili, že FIFA vážne poškodila imidž a integritu svetového futbalu.

Parlament vyzval krajiny EÚ, najmä tie s veľkými futbalovými ligami ako sú Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko, aby vyvíjali tlak na UEFA a FIFA, na zásadné reformy týchto organizácií. To má zahŕňať zavedenie demokratických a transparentných postupov pri udeľovaní majstrovstiev sveta a prísne dodržiavanie ľudských práv a udržateľnosti pre hostiteľské krajiny.

S cieľom chrániť športovcov a fanúšikov a ukončiť "ospravedlňovanie športom" by sa medzinárodné športové podujatia nemali udeľovať krajinám, kde sú porušované základné a ľudské práva a kde prevláda systematické rodovo motivované násilie.

EP upozornil, že podľa odhadov viac ako dva milióny cudzincov tvoria približne 94 percenta pracovnej sily v Katare.

Podľa správ Medzinárodnej organizácie práce katarská vláda vyplatila 320 miliónov dolárov obetiam zneužitia, ktorých mzdy neboli spravodlivo vyplatené prostredníctvom tzv. fondu podpory a poistenia pracovníkov. Poslanci však vyjadrili poľutovanie nad tým, že mnohí pracovníci v Katare a ich rodiny boli vyňatí z rozsahu pôsobnosti tohto fondu.

EP preto vyzval FIFA, aby prispela ku komplexnému sanačnému programu pre rodiny pracovníkov ako náhradu za podmienky, ktorým boli vystavení.

EP tiež vyzval katarské orgány, aby vyšetrili úmrtia zahraničných pracovníkov v krajine a aby odškodnili rodiny pracovníkov, ktorí zomreli v dôsledku ich pracovných podmienok.

Zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, ako Katar zaobchádza s komunitou LGBTQ+. Podľa vnútroštátnych právnych predpisov môžu byť títo ľudia dočasne zadržiavaní bez obvinenia alebo súdneho konania až pol roka. V neposlednom rade EP vyzval Katar, aby posilnil opatrenia v oblasti rodovej rovnosti vrátane zrušenia pozostatkov poručníctva žien a zároveň zintenzívnil úsilie o zvýšenie zastúpenia žien na trhu práce.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Počas ruskej okupácie Charkovskej oblasti bol unesený a zabitý aj ukrajinský spisovateľ a básnik Volodymyr Vakulenko, ktorý bol autorom detských kníh. Spoločne so synom Vitalijom ich zadržali Rusi koncom marca neďaleko mesta Izium. Rodina spisovateľa až doteraz nevedela, čo sa s ním stalo. Po oslobodení Iziumu sa neďaleko mesta našlo masové pohrebisko. Nedávne testy DNA pochovaných obetí potvrdili, že je medzi nimi aj Vakulenko. (tasr)

pred 59 minútami

„Všetko sme na Luníku naviazali na kreditný systém a elektrinu sme naviazali na nájom. Ak obyvateľ nemá aktuálny nájom za mesiac zaplatený, tak si elektriku nemôže dobiť. Človek je tak nútený zaplatiť si nájom. Odkedy máme kreditný systém, všetci si v obytnom dome, ktorý prešiel pod našu mestskú časť, platia nájom, je to 48 bytov, žiadny dlh. Do pokladnice našej mestskej časti prišiel príjem a mohli sme zainvestovať do bytového domu," vraví starosta Luníka IX. Marcel Šaňa.

pred hodinou

Jadrový arzenál Číny sa do roku 2035 pravdepodobne viac než strojnásobí, a to na 1500 jadrových hlavíc. V utorkovej výročnej správe o čínskej armáde to uviedlo americké ministerstvo obrany, ktoré okrem iného poukázalo aj na rastúcu sofistikovanosť čínskych vzdušných síl. Podľa Washingtonu predstavuje Čína pre USA najzávažnejšiu výzvu. Ako sa uvádza v predmetnej správe, Peking posilnil svoje jadrové, ako aj konvenčné sily. (tasr)

pred hodinou

V dôsledku výpadkov  dodávok elektriny sa v Kyjeve šesťnásobne zvýšil počet ľudí, ktorí zahynuli pri dopravných nehodách. Uviedol to predstaviteľ kyjevskej polície Andrij Molokojedov. Podľa neho sa viac ako zdvojnásobil aj počet nehôd na priechodoch pre chodcov. Úrady tam preto inštalujú ďalšie reflexné dopravné značky a dopravu na križovatkách začali riadiť aj regulovčíci. (tasr)

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.