Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. marec 2016

Vo Washingtone odstavili celú sieť metra, kontrolujú káble

Na to, aby v ňom museli urobiť naliehavú potrebnú bezpečnostnú kontrolu elektrických káblov, ho úplne odstavili na 29 hodín. Washington má druhú najväčšiu sieť metra v USA, dlhú 230 kilometrov. Denne ju využije až 700.000 cestujúcich.

Plánovaná odstávka by sa mala skončiť vo štvrtok o 05.00 h nadránom miestneho času (10.00 h SEČ) a môže skomplikovať cestu do práce tisícom zamestnancov federálnych úradov.

Personálny úrad vlády oznámil, že štátne úrady budú napriek uzavretiu siete metra fungovať. Ich zamestnanci si môžu vybrať neplánované voľno alebo pracovať z domu. Normálne pracovať bude aj Kongres.

Uzavretie metra, ktoré sužovali opakované poruchy a požiare, umožní preveriť opotrebovanosť jeho asi 600 podzemných káblov, uviedol na tlačovej konferencii generálny riaditeľ dopravného podniku washingtonskej metropolitnej oblasti Paul Wiedefeld.

"Aj keď je riziko pre verejnosť veľmi nízke, nemôžem vylúčiť prípadné záležitosti ohrozujúce bezpečnosť ľudských životov, a preto musíme ihneď konať," citovala ho agentúra Reuters. Uzavretie metra si podľa jeho slov vyžiadal pondelňajší požiar káblov metra iba niekoľko blokov od Bieleho domu, ktorý spôsobil meškania na troch zo šiestich línií metra.

Išlo o podobný požiar ako v januári 2015, v ktorom zomrela jedna žena a vyše 80 ľudí malo zdravotné problémy. Vlak metra vtedy uviazol v tuneli plnom dymu, povedal.

Zdôraznil, že odkedy táto sieť začala v 70. rokoch 20. storočia fungovať, ide o prvé odstavenie celej siete tranzitnej železničnej služby Metrorail, ktoré nesúvisí s počasím. Rozhodnutie odstaviť washingtonské metro si vynútili bezpečnostné problémy, ktoré ho sužujú už dlhé roky. 

Národná rada pre bezpečnosť dopravy vyšetrovala od 80. rokov už 11-krát nehody vo washingtonskom metre, pri ktorých prišlo o život 18 ľudí. Americký minister dopravy Anthony Foxx napokon presunul vlani v októbri Metrorail pod priamu pôsobnosť federálnej správy dopravy. 

Inzercia

Odporúčame

Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní je v rozpore s ústavou

Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní je v rozpore s ústavou

Novela zákona o kolektívnom  vyjednávaní z roku 2013 týkajúca sa rozširovania záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je protiústavná. Rozhodol o tom dnes Ústavný súd SR. Novelu, ktorú presadil vládny Smer-SD, napadla skupina 32 opozičných poslancov. Namietali pritom právomoc ministerstva rozšíriť záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v danom odvetví, a to bez súhlasu zamestnávateľov, ktorých sa to týka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.