Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2022, 10:52

Heger daroval Orbánovi slovenský šál

Nech žije maďarsko-slovenské priateľstvo, napísal Viktor Orbán k fotografii

Nech žije maďarsko-slovenské priateľstvo, napísal Viktor Orbán k fotografii

Spravodajský server ATV.hu v súvislosti s týmto statusom napísal, že maďarský premiér rieši kauzu so šálom s mapou Veľkého Maďarska prekvapujúcim gestom.

Eduard Heger daroval Viktorovi Orbánovi slovenský šál na stretnutí premiérov V4 v Košiciach. „Všimol som si, že Viktor Orbán má starý šál, preto som mu dnes daroval nový," napísal na sociálnu sieť v reakcii na šál s mapou veľkého Uhorska, ktorý mal maďarský premiér v nedeľu na futbalovom zápase.
 

Všimol som si, že Viktor Orbán má starý šál, preto som mu dnes daroval nový.

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Štvrtok 24. novembra 2022 Zdieľať


Fotografiu z košického summitu zverejnil na facebooku aj Orbán. Pod fotografiu Orbán napísal: „Maďar – Slovák, dvaja dobrí priatelia! V Košiciach sa začína summit V4.“

Maďarský premiér zdieľal fotografiu aj na Twitteri, kde zas napísal, že „nech žije maďarsko-slovenské priateľstvo!“

Spravodajský server ATV.hu v súvislosti s týmito statusmi maďarského ministerského predsedu napísal, že kauzu videozáznamu po nedeľňajšom futbalovom zápase maďarskej reprezentácie proti Grécku, na ktorom sa maďarský premiér objavil na krku so šálom s mapou Veľkého Maďarska, rieši Orbán prekvapujúcim gestom.

Velké Maďarsko zahrňuje územie súčasného Maďarska a časti susedných krajín patriacich k historickému Uhorsku.

Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer k Orbánovej kauze povedal, že ju treba vnímať v kontexte udalostí. „Keby to niekto raz za čas urobil, dokážeme to galantne prehliadnuť – s úsmevom. Toto gesto však vnímame v kontexte udalostí, ktoré sa vyvíjajú a dejú. Je to vrchol ľadovca a moment, na ktorý bolo treba reagovať,“ povedal Káčer. Na margo šálu na sociálnej sieti napísal: „Hnus a humus.“

Inzercia

Dodal, že rôzne symboly môžu rôzni ľudia vnímať iným spôsobom. Poukázal pritom aj na negatívnu reakciu ďalších krajín.

„Futbal nie je politika. Neviďme niečo, čo neexistuje! Maďarský národný tím je tímom všetkých Maďarov, nech žijú kdekoľvek,“ reagoval na kritiku Orbán.

Na summite v rámci slovenského predsedníctva vo V4 budú rokovať najmä o aktuálnej situácii v Európe v súvislosti s agresiou Ruska na Ukrajine a energetickou krízou.

Do Košíc prišli všetci premiéri krajín V4. Okrem predsedu slovenskej vlády Eduarda Hegera aj český premiér Petr Fiala, maďarský premiér Viktor Orbán a predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki.

Ten v súvislosti s košickým stretnutím uviedol, že Poľsko spolu s Českom a Slovenskom na ňom požiada Maďarsko, aby urýchlene ratifikovalo vstup Fínska a Švédska do NATO. Fiala zase avizoval, že na summite sa bude hovoriť aj o šále s mapou Veľkého Maďarska, s ktorým pózoval maďarský premiér, čo spôsobilo medzinárodný rozruch.

Dnes treba vedieť

pred 57 minútami

Adam Ružička sa podieľal v NHL dvomi asistenciami na domácom víťazstve Calgary nad Minnesotou 5:3. Predviedol druhý viacbodový výkon za uplynulé tri zápasy, celkovo má v tejto profiligovej sezóne na konte 15 bodov (6+9) v 16 vystúpeniach. Hlavnou postavou nočného programu bol útočník Buffala Tage Thompson, ktorý sa pri triumfe 9:4 v Columbuse blysol piatimi gólmi a pridal aj jednu asistenciu. (tasr)

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a hmlisto, spočiatku lokálne zmenšená oblačnosť. Postupne na mnohých miestach sneženie, v nižších polohách aj dážď, ojedinele poľadovica. Denná teplota -1 až 5 stupňov. (shmú)

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.