Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2022, 16:42

Súkromné nemocnice môžu z plánu obnovy získať maximálne 150 miliónov eur

Poukázal na to rezort zdravotníctva v reakcii na „neustále invektívy a útoky“ v súvislosti s obnovou nemocníc.

Štátne a verejné nemocnice si z peňazí z plánu obnovy môžu rozdeliť sumu 720 miliónov eur. Nemocnice, ktoré prevádzkuje súkromný poskytovateľ, pričom infraštruktúra je však vo väčšine prípadov stále majetkom vyšších územných celkov, len odhadom maximálne 150 miliónov eur. Poukázal na to rezort zdravotníctva v reakcii na „neustále invektívy a útoky“ v súvislosti s obnovou nemocníc.

Rezort začiatkom novembra vyhlásil výzvu pre projekty nemocníc nad päť miliónov eur, na ktorú je celkovo vyčlenených 212 miliónov eur. Odmieta tvrdenia, že takto finančne podporí iba súkromné spoločnosti Svet zdravia či Agel. Pripomína, že ide o tzv. dopytovú výzvu, ktorá reflektuje dopyt žiadateľov a ministerstvo nemá možnosť ovplyvniť, kto sa rozhodne prihlásiť.

„Na základe neustálych invektív a útokov na rezort ministerstvo detailne analyzovalo požiadavky súkromných nemocníc, ktoré môžu v prípade splnenia všetkých kritérií z tejto výzvy čerpať, približne 150 miliónov eur, čo predstavuje približne 17 percent prostriedkov komponentu 11,“ priblížilo ministerstvo.

Investičné zámery súkromných nemocníc podľa rezortu smerujú k výstavbe alebo rekonštrukcii veľkého počtu lôžok pre regióny, čím pomôžu s obnovou nemocníc. Súkromní prevádzkovatelia zároveň podľa ministerstva verejne deklarovali, že všetok majetok získaný z plánu obnovy prepíšu na zriaďovateľa, čiže v ich prípade na VÚC.

„Im teda nezostane žiaden majetok, všetko skončí vo verejnom vlastníctve,“ ozrejmilo MZ.

Pripomína tiež, že platná schválená schéma štátnej pomoci neumožňuje napríklad podporenému projektu dosiahnuť zisk viac ako jedno percento. „V takom prípade musí alikvotnú časť dotácie zjednodušene povedané vrátiť,“ vysvetlilo ministerstvo.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti príslušnej kvality vníma rezort ako kľúčovú. „Z pohľadu ministerstva zdravotníctva je na prvom mieste pacient, a to aj pacient žijúci mimo okresného či krajského mesta, pacient, ktorý potrebuje dostupnú regionálnu nemocnicu bez ohľadu na jej vlastníka alebo prevádzkovateľa,“ ozrejmilo MZ.

Výzvu na projekty nemocníc do päť miliónov eur s alokáciou 50 miliónov eur chce ministerstvo vypísať v decembri. Avizuje, že rezort pri nej bude mať iné hodnotenie, zamerané primárne na menšie projekty veľkých nemocníc.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Hokejisti Anaheimu v zostave bez Pavla Regendu prehrali so Seattlom 4:5. O triumfe hostí rozhodol v 44. minúte Daniel Sprong, Matthew Beniers si pripísal na konto gól a dve asistencie. Anaheimu nepomohli ani tri využité presilovky. (tasr)

pred 9 hodinami

V nedeľňajšom šlágri na futbalových MS v Katare remizovalo v E-skupine Španielsko s Nemeckom 1:1. Štvornásobní majstri sveta Nemci vyrovnali v 83. minúte, keď Niclas Füllkrug odpovedal na presný zásah ďalšieho striedajúceho hráča Alvara Moratu. Nemci sa otriasli po šokujúcej prehre 1:2 s Japonskom a ziskom bodu sa vrátili do boja o postup, hoci im pred záverečnými zápasmi v "éčku" patrí v tabuľke posledná štvrtá priečka. Španieli sú so štyrmi bodmi lídri zoskupenia, nasledujú trojbodové tímy Japonsko a Kostarika. (tasr)

pred 9 hodinami

„Vnútri nemocnice cítite tlak istých štruktúr, ktoré by boli radšej, keby ste robili menej. Keď vám to dennodenne naznačujú, prestane vás to baviť,“ hovorí špičkový neurochirurg, ktorý sa pred tromi rokmi vrátil z Nemecka na Slovensko, aby v ružinovskej nemocnici v Bratislave rozbehol novú neurochirurgickú kliniku. Patrí medzi lekárov, ktorí podali výpoveď, no ešte pred dohodou vlády s odborármi ju napriek podpore požiadaviek stiahol. 

pred 10 hodinami
pred 12 hodinami

Futbalisti Chorvátska zvíťazili v nedeľňajšom zápase F-skupiny na MS v Katare nad Kanadou 4 : 1. Úradujúci vicemajstri sveta prehrávali po bleskovom góle Alphonsa Daviesa, ešte v prvom polčase sa im však podarilo otočiť skóre. Strelecky sa presadili Andrej Kramarič a Marko Livaja, po zmene strán zaznamenal Kramarič svoj druhý gól v zápase a skóre uzavrel Lovro Majer. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.