Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. marec 2016

Kyjev: Rusko zostáva hlavnou hrozbou pre bezpečnosť Ukrajiny

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal Koncepciu rozvoja odvetví bezpečnosti a obrany, v ktorom je činnosť Ruska označená za hlavnú hrozbu pre Ukrajinu, informovala agentúra UNIAN.

Príslušný prezidentský dekrét zverejnili dnes na oficiálnych webových stránkach prezidenta Ukrajiny, čím nadobudlo platnosť rozhodnutie ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany zo 4. marca.
      

Podľa textu zostávajú v strednodobej perspektíve najaktuálnejšími hrozby agresívnych krokov zo strany Ruska. Ako jedna z možných výziev pre Ukrajinu sa v dokumente spomína "možné využitie územia Ukrajiny na bojové operácie v prípade vypuknutia vojenského konfliktu medzi členskými štátmi NATO a Ruskou federáciou".
      

Ako ďalšie hrozby koncepcia uvádza spravodajskú a diverznú činnosť Ruska a ďalších štátov, pokusy vyvolať konflikty na základe rozdielnej príslušnosti k etniku, náboženstvu, rase či sociálnej skupine.
      

Hrozbou pre bezpečnosť Ukrajiny je podľa dokumentu i separatizmus a terorizmus, vytváranie a všestranná podpora "bábkových kvázištátnych útvarov na dočasne okupovanej časti územia Doneckej a Luhanskej oblasti", kde proruské sily po vypuknutí vzbury proti prozápadnej ukrajinskej vláde vyhlásili samozvané ľudové republiky.
      

Porošenkom podpísaná koncepcia je zameraná na vytvorenie podmienok na zvýšenie obranyschopnosti Ukrajiny. V záujme dosiahnutia tohto cieľa Porošenko nariadil príslušným ministerstvám, aby vypracovali príslušné programové témy.
      

Vlani v januári ukrajinský parlament schválil vyhlásenie, ktorým Rusko označil za agresora. Súčasťou tohto dokumentu bola aj výzva k OSN, aby zvážila začatie procedúry vylúčenia Ruska zo svetovej organizácie, a žiadosť adresovaná parlamentom krajín sveta, aby Ukrajine, čeliacej ozbrojenému konfliktu v Donbase, poskytli vojensko-technickú pomoc.

Inzercia

Odporúčame

Čínska CEFC zrejme rokuje o možnosti vstupu do investičnej skupiny Penta

Čínska CEFC zrejme rokuje o možnosti vstupu do investičnej skupiny Penta

Čínska spoločnosť CEFC, ktorá vlani preinvestovala v Česku zhruba 10 miliárd Kč (369,78 milióna eur), rokuje podľa informácií Radiožurnálu Českého rozhlasu o možnosti vstupu do investičnej skupiny Penta. Ak by sa obe strany na obchode dohodli, bola by to už druhá investícia do veľkej česko-slovenskej finančnej a priemyselnej skupiny.

Do Ruska sa zo Sýrie vrátila ďalšia skupina ruských lietadiel

Do Ruska sa zo Sýrie vrátila ďalšia skupina ruských lietadiel

Ruskú základňu Humajmím v Sýrii dnes opustila ďalšia skupina ruských lietadiel, ktoré v uplynulých mesiacoch náletmi na pozície protivládnych povstalcov podporovali armádu vernú sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. S odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentúra RIA Novosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.