Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. marec 2016

Sestry sa chcú podieľať na tvorbe programového vyhlásenia novej vlády

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) sa chce podieľať na tvorbe programového vyhlásenia novej vlády v oblasti zdravotníctva. Sestry očakávajú, že strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť zapracujú do programu aj zlepšenie podmienok pre zdravotníckych pracovníkov.

Oceňujú, že do programových priorít vznikajúcej vlády sa dostala kontrola v zdravotníctve, snaha o viditeľný posun v kvalite poskytovania zdravotníckej starostlivosti a pri transparentnom nakladaní s verejnými zdrojmi či zavedenie systému DRG v plnom rozsahu a plná aplikácia systému eHealth.
      

"Pevne veríme, že nová vláda navrhne také opatrenia, ktorými sa do budúcna zabráni podobným netransparentným zmluvám a rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby bolo dostatok finančných zdrojov aj na spravodlivé ohodnotenie zdravotníkov, ktoré by mohlo vyriešiť aj dlhodobý nedostatok sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku," uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.
      

SKSaPA upozorňuje na podľa nej nízky počet sestier a na to, že viac ako 1200 sestier sa chystá tento rok do dôchodku. "Pevne dúfame, že nová vláda bude chcieť zlepšiť podmienky pre zdravotníkov, aby boli motivovaní starať sa o slovenských pacientov a neodchádzali nám do zahraničia, ako tomu je v súčasnosti," dodala Lazorová.
      

Predstavitelia štvorice strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť podpísali v utorok programové priority vznikajúcej vlády. V oblasti zdravotníctva sľubujú opozícii zastúpenie v kontrolných orgánoch štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
      

Plánujú tiež obmedziť zisk súkromných zdravotných poisťovní a viditeľne posunúť kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Malo by sa tiež transparentnejšie nakladať s verejnými zdrojmi. Čakacie doby na zdravotné a ošetrovateľské výkony by mali byť kratšie a mali by sa tiež zaviesť prehľadné pravidlá pri platbách pacientov. Strany sa dohodli aj na zavedení systému DRG v plnom rozsahu a na plnej aplikácii systému e-Health.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.