Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2022, 16:39

Eurokomisia plánuje navrhnúť strop pri cenách plynu na úrovni 275 eur za MWh

To je výrazne nad súčasnou cenou približne 120 eur, ale pod vrcholmi, na ktoré sa ceny vyšplhali v lete.

Vyplýva to z dokumentu, ktorý videla agentúra Bloomberg News. 

Podľa návrhu sa nový nástroj aktivuje po tom, keď sa bude cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v ďalšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame dva týždne pohybovať nad stropom a rozdiel medzi cenami TTF a skvapalneného zemného plynu (LNG) bude väčší ako 58 eur počas 10 obchodných dní. Komisia ho má predstaviť neskôr v utorok a diskusia stále prebieha.

Návrh budú musieť schváliť národné vlády. Prichádza však po mesiacoch lobovania niektorých členských štátov, aby Európska únia (EÚ) zasiahla proti vysokým nákladom na energie, ktoré sú ničivé pre celé európske hospodárstvo.

Ceny plynu síce v uplynulých týždňoch klesli, ale Moskva v utorok pohrozila ďalším obmedzením dodávok do Európy cez Ukrajinu, a to do Moldavska, Rumunska a Bulharka, čo zvyšuje vyhliadky na ďalší prudký nárast cien komodity.

Európa je rozdelená v tom, ako riešiť krízu. Snaží sa prísť s opatreniami, ktoré by vyhovovali všetkým členom. Ale keďže bloku sa nedarilo dospieť k dohode, Nemecko prišlo s vlastným programom na pomoc spotrebiteľom a firmám, čo nahnevalo jeho susedov, ktorí volali po jednotnom prístupe.

Inzercia

EÚ už navrhla obmedzenie dopytu, väčšinou s dobrovoľnými cieľmi, a tiež opatrenia, ktoré vládam umožnia zaviesť dane z neočakávaných príjmov energetických spoločností a použiť ich na zmiernenie záťaže domácností. Napriek množstvu samitov a rokovaní sa však bloku zatiaľ nepodarilo zaviesť žiadne obmedzenie.

Štáty na čele s Talianskom, Poľskom, Gréckom a Belgickom požadovali činy ešte pred rozhodnutím o širšom balíku na udržanie prudko rastúcich cien plynu. Šéfovia vlád minulý mesiac jednomyseľne vyzvali EK, aby navrhla opatrenia, vrátane dočasného "dynamického cenového koridoru" pre transakcie s plynom.

Komisia má však obavy z rizík, ktoré môže obmedzenie cien plynu predstavovať pre bezpečnosť dodávok, keď sa štáty snažia nahradiť ruský plyn inými zdrojmi. Takéto obavy vyjadrilo aj Nemecko.

O návrhu by mali najskôr rokovať ministri energetiky na svojom mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok (24. 11.) v Bruseli. Národné vlády majú právo predkladať pozmeňujúce návrhy.
 

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.