Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. november 2022

Čo videl Douglas Murray v Chersone

Ukrajina vyhrá vojnu, ale iba s našou podporou

Známy anglický novinár priamo z Chersonu pre americký denník napísal, prečo má západná podpora Ukrajiny zmysel.

Ukrajina vyhrá vojnu, ale iba s našou podporou

Na snímke obyvateľka objíma príslušníka ukrajinských obranných síl v oslobodenom meste Cherson. Foto: TASR/AP

Už po mesiaci ruskej vojny na Ukrajine sme na Postoji priniesli prehľad toho, ako na vojnu zareagovali konzervatívni publicisti z anglosaskej sféry.

Pripomenuli sme v ňom, že zatiaľ čo sa časť konzervatívcov jednoznačne prikláňa na stranu podpory Ukrajiny, niektorí z nich sa usilujú upriamiť pozornosť omnoho viac na domáce témy.

Aj preto je dôležitý text, ktorý pred týždňom pre konzervatívny New York Post napísal známy britský novinár a spisovateľ Douglas Murray. O ňom sme naposledy písali, keď vydal knihu o masochistickom pohľade Západu na svoju vlastnú históriu. Ide o spisovateľa a publicistu, ktorý má v konzervatívnej časti západnej spoločnosti veľký vplyv.

Murray teraz volá po pokračovaní západnej podpory Ukrajiny a jeho nový text už stihol na Twitteri oceniť americký konzervatívny komentátor Ben Shapiro či britský novinár Piers Morgan, ktorý o ňom napísal, že by si ho mali prečítať najmä ľudia skeptickí voči pomoci Ukrajine.

Rus nevedel o ústupe, chcel si kúpiť vodku

Murray na začiatku textu svojim západným čitateľom približuje situáciu v Chersone. Mesto bolo obsadené v marci a v septembri bolo jedným zo štyroch regiónov v Putinovom pseudoreferende, o ktorom Murray píše, že bolo nevídané od čias volieb, v ktorých Saddám Husajn získal 100 percent hlasov.

Ukrajinci, ktorí bojujú „inteligentnejší a odvážnejší“ boj, v novembri mesto oslobodili. Ruskí vojaci sa stiahli tak rýchlo, že Murray počul príbeh o ruskom vojakovi, ktorý si raz išiel ráno kúpiť vodku a odrazu sa ocitol obkľúčený ukrajinskými vojakmi. V súčasnosti je vraj medzi vojnovými zajatcami.

Keď sa však približujete k Chersonu, podľa Murrayho vidíte, akú cenu za vojnu zaplatili bežní ľudia. Pozorujete dediny za dedinami, ktoré boli zničené bombardovaním a ohňom. Tieto obce sa zmenili na dediny duchov.

Všetky hlavné cesty a množstvo vedľajších ciest sú zároveň zamínované. Ukrajinci si jednu z administratívnych budov dokonca sami vyhodili do vzduchu, pretože bola beznádejne zamínovaná. Zničené je aj mestské letisko.

Vďačnosť civilistov

Miestni sú napriek tomu šťastní, pretože ich mesto je konečne oslobodené. Nádej medzi nimi začala narastať vtedy, keď sa zrútil Antonivský most. Ten Rusom pomáhal so zásobovaním vojsk v južnej časti Ukrajiny.

Jeden z vojakov, ktorí oslobodili Cherson, Murraymu povedal: „Bolo to niečo, na čo nikdy nezabudnem. Bolo to šialené. Stále ste tam mohli vidieť všetky tie ruské propagandistické bilbordy a potom každý, kto mal ukrajinskú vlajku, ňou mával, kýval nám a s úľavou skákal hore-dole.“

Inzercia

Douglas Murray: Keďže Putin aj vďaka západnej podpore nedokázal ovládnuť Ukrajinu, v súčasnosti si už nikto nevie predstaviť, ako by si trúfol na pobaltské štáty alebo Moldavsko. Zdieľať

Novinár sa rozprával s civilistami, ktorí v zbedačenom meste čakali na svoje prídely. Boli to najmä ženy, pretože ich synovia a manželia stále bojujú.

Stará žena na invalidnom vozíku sa počas rozhovoru rozplakala a povedala, že Rusi trikrát prepadli jej byt, pričom počas tretej návštevy jej brat zomrel od hrôzy na infarkt.

Dvadsaťosemročná Alexandra za ním prišla a so slzami v očiach ho objala so slovami, že je prvý cudzinec, ktorého vidí po dlhom čase.

Ukrajinskí civilisti si podľa neho uvedomujú, že za svoje úspechy vďačia pomoci zo Západu. Keď im Murray povedal, odkiaľ pochádza, všetci ľudia mu povedali rovnakú vec. „Spasiba.“

Vojna sa však v danej oblasti nekončí. V pozadí novinár stále počul výbuchy mín, a keď sa so svojou skupinou vydal autom k rieke Dneper, priamo pred sebou videli, ako ukrajinský obranný systém zničil ruskú raketu. „Nasledovala jedna z najrýchlejších otočiek v mojom živote,“ píše Murray o zážitku.

O pokračujúcej streľbe a prieskumoch dronmi novinár uvádza, že ide o prejavy ruskej zlomyseľnosti, ale nejde o demonštráciu sily. „Tak ako táto vojna ukázala, že ukrajinský ľud je silný, tak aj ukázala, že je ruská armáda skorumpovaná a neschopná,“ píše.

Západ stojí za svojimi slovami

Murray potom píše o predpokladoch, ktoré niektorých ľudí na Západe privádzajú k záveru, že Ukrajine pomáhať netreba. Radikáli na ľavici vojnu vnímajú ako konflikt dvoch bielych národov, a keďže ich vie vydesiť iba rasový konflikt, nepovažujú to za pozoruhodné.

Na pravici sa objavujú „národnostné“ hlasy, ktoré tvrdia, že by sme mali v prvom rade míňať peniaze doma. „Akoby niekto úprimne veril, že by republikánska alebo demokratická administratíva, ktorá by prestala posielať zbrane na Ukrajinu, tieto peniaze okamžite poslala na stavbu múru na južnej hranici USA. V týchto tvrdeniach je neúprimnosť a ľahkovážnosť,“ tvrdí novinár.

Keďže Putin aj vďaka západnej podpore nedokázal ovládnuť Ukrajinu, v súčasnosti si už nikto nevie predstaviť, ako by si trúfol na pobaltské štáty alebo Moldavsko. A Číne a podobným mocnostiam Západ ukázal, že ak niečo odsúdi, nebojí sa proti tomu aj reálne bojovať.

„Často hovoríme ‚nikdy viac‘. Teraz sme ukázali, že za týmto sľubom vieme aj stáť,“ uzatvára Murray s tým, že keď sa bude rokovať o podpore Ukrajiny, v hlave mu už nebude znieť len hluk vojny, ale aj hlasy Ukrajincov vďačných za západnú pomoc.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.