Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. marec 2016

Do vlády bez potlesku

Ešte nikdy nastupujúca vláda nesklamala hneď na začiatku toľko vlastných voličov.
Do vlády bez potlesku

Lídri rokujúcich strám odchádzajú po brífingu na ďalšie rokovanie trojčlenných delegácii na Úrade vlády SR v Bratislave 15. marca 2016. FOTO TASR Martin Baumann

Pred dvoma týždňami, ešte v predvolebnom ošiali, sme napísali, čo sa stane s pravicovou stranou, ktorá sa spojí s Robertom Ficom:

„Hoci to z marketingového dôvodu všetci vylučujú, možný je aj scenár, že po voľbách skončia spolu vo vláde Smer a niektorá z pravicových strán (možno aj dve)... Robert Fico nemá veľmi na výber – nové vládnutie musí poňať ako pokračovanie starého. Musí ďalej využívať zabehané štruktúry a biznis modely, systém kočírovania polície, súdov, prokuratúry, tajných služieb či eurofondového bohatstva. Preto bude chcieť, aby sa jeho partner stal štatistom. Ak bude cieľom jeho partnera len sa priživiť, tak na to pristane a Fico sa mu bohato odmení. No ak bude chcieť viac (napríklad niečo zmeniť), premiér prejde do ofenzívy. Od začiatku urobí všetko preto, aby takéhoto partnera držal pod kontrolou – po dobrom či po zlom. Kto napriek tomu pôjde s Ficom do vlády, riskuje sebazničenie. Nebolo by to však prvý raz, ak by také riziko niekto u nás podstúpil.“

K tomuto sa nedá nič múdrejšie dodať ani dnes, keď sa to stalo realitou. Ak by sme chceli vyťažiť z tejto situácie čo najviac, pridali by sme ešte pár viet o tom, ako sa cítime podvedení a ako nás politici opäť sklamali a tým by sa mohol tento komentár skončiť. Surfovať na vlne rozhorčenia a zbierať za to body je dnes ľahké. Koniec koncov, ide o rozhorčenie opodstatnené a je dobré, ak politici po predvedenom výkone dostanú spätnú väzbu od voličov.

Ale Postoj nevznikol na to, aby zbieral lacné body, a preto ešte pár viet.

Pred voľbami sme odporúčali tri strany – KDH, Sieť, OĽANO. Skončilo sa to tak, že zo štyroch vládnych strán bude len jedna z nášho odporúčaného zoznamu, aj to zdecimovaná. Táto vláda našu predstavu o dobrej politike reprezentovať nebude.

Za posledných desať rokov pôjde o štvrtú vládu, ktorá si prevezme mandát. Vzhľadom na to, aké slabé vlády sme tu za tých desať rokov mali, je možné, že táto sa v konečnom hodnotení umiestni dokonca v tej lepšej polovici.

Inzercia

Iste, nie je to veľká útecha. Čo bude Smeru nepríjemné, to nedopustí. Už ten nedeľný zhon, ktorý dokázal Smer vyvolať medzi stranami Most, SNS a Sieť, aby v priebehu pár hodín všetci pokľakli, nasvedčuje, že na nich bude mať silné páky.

Aj Smer a Robert Fico však pocítia obmedzenia. Nasledujúce volebné obdobie budú zraniteľnejší. Kradnúť sa síce neprestane, ale už sa to nebude dať robiť úplne tak bezostyšne, ako sme to vídavali za posledné roky. Aj informácie o tom, kde sa čo nekalé deje, budú unikať o niečo častejšie než doteraz. A dovolíme si tvrdiť, že sa o niečo zvýši priestor na presadenie dobrých nápadov. Koaliční partneri si budú dávať pozor, aby úplne nesplynuli so Smerom.

V porovnaní s tým, čo táto krajina potrebuje, je to málo. Ale stojí za to poukázať aj na to málo. A pripomenúť si, že mnoho vecí vieme posunúť dopredu bez ohľadu na kvalitu vlády.

Je to lepšia voľba, než len surfovať na vlne rozhorčenia.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame