Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. marec 2016

Neblbnite. Na pravicovú vládu sme nemali

Znechutenie voliča volajúceho po zmene je, samozrejme, oprávnené. Ale aké boli reálne alternatívy?
Neblbnite. Na pravicovú vládu sme nemali

Foto: TASR/Michal Svítok

Keď sa pár dní pred voľbami začalo vážnejšie hovoriť, že sa do parlamentu dostane Marian Kotleba, bolo viac-menej zrejmé, že v tom prípade nebude mať dosť poslancov na zostavenie vlády ani Smer s SNS, ani opozičné strany samy osebe a bude musieť vzniknúť zmiešaná koalícia. Stalo sa to, z parlamentu navyše vypadlo KDH a dostal sa tam ďalší exotický projekt okolo Borisa Kollára.

Celá opozícia pred voľbami spoluprácu s Ficom viac-menej vylúčila (Bugár najmenej výrazne, resp. vôbec nie). Keď sa teraz Most so Sieťou po divokých výsledkoch okrem Smeru pripájajú navyše aj k SNS, časť ich voličov a členov sa oprávnene cíti podvedená. Tá emócia je strašne silná a po 10 rokoch Ficových vlád (s malou prestávkou) je to úplne pochopiteľné. 

Ale posledných pár dní už zabúdame, ako sme pred voľbami všetci na opozíciu nadávali. Aj posledná najzastrčenejšia krčma vedela, ako je opozícia rozhádaná a nevedela by sama vládnuť. Šoumen Matovič bol pohnevaný s každým, Bugár s ním vylúčil spoluprácu. Sulíka mali všetci za pubertiackeho extrémistu. Denník N spravil video z posledných predvolebných týždňov, ako si všetci pravicoví lídri šťavnato cez médiá odkazujú, čo si o sebe myslia. Video sa stalo virálnym, bola to prvotriedna sranda. Aj samotný Matovič, ktorý nechápe toxickosť takýchto momentov, sa na tom bavil.

Video Denníka N z rozhovorov s lídrami novej stabilnej pravicovej vlády.

Viaceré prieskumy pred voľbami hovorili, že aj pravicovým voličom by vyhovovalo, ak by vznikla koalícia niekoľkých pravicových strán so Smerom. Teraz sa to už zle počúva, lebo sme to niekomu hodili a bola malá nádej, že pravica to predsa len nejako uhrá. 

Inzercia

Podobne ako väčšina Postoja som volil KDH, necítim sa podvedený, ale vzhľadom na stav totálne rozvadenej antificovskej opozície, ktorý tu trvá roky (veď o ňom písali už aj Washington Post), sa až tak nečudujem, ako to dopadlo. Chcel som pravicovú vládu, spokojný nie som, ale rešpektujem výsledok. Pri charaktere „pravicových“ lídrov som presvedčený, že skoré predčasné voľby by dopadli ešte horšie. Samozrejme, že zmiešaná vláda má veľké riziká, nejaký efektívny boj proti oligarchom sa konať nebude. Sieť to asi úplne zlikviduje. Ale keď si divoké voľby poctivo zrátate, na pravicovú vládu sme ani tentoraz jednoducho nemali.

Pri všetkej úcte k potrebe zmeny, je strana mafiánskych kamarátov pre pravicového voliča odrazu v poriadku? Toto je tá slávna alternatíva voči Ficovi? Zdieľať

Dnes sa už úplne vytratilo to, že pravicová vláda by musela mať 6 členov, z toho štyri naše známe značky plus SNS, ktorá to odmietla, a Kollárov pofidérny projekt. Dnešná emócia hádže všetku vinu za krach na Most a Sieť. Štefan Hríb píše o zradcoch a užitočných idiotoch. Ešte aj taký dnešný zástanca pravicovej vlády ako on však pred voľbami písal, ako sa medzi opozičnými stranami nevie rozhodnúť, a reálne uvažoval, že voliť vôbec nepôjde. Štefana Hríba si vážim a v predvolebných výhradách mal jednoducho pravdu. Podobne rozmýšľalo veľa ľudí vrátane mňa. Totálne rozvadené prostredie (alebo si sami dosaďte x iných nedostatkov) opozičných strán si o takýto prístup voličov jednoducho samo koledovalo.

Len pred pár týždňami Hríb napr. neodporúčal voliť OĽaNO pre Matovičovu „zákernú infantilnosť“. Nemám žiadny problém s takým popisom, ale oproti jeho dnešnému postoju – pár dní po voľbách, keď si vyberáte partnerov do riadenia štátu, už tá charakteristika azda neplatí? Pri Borisovi Kollárovi Hríb napísal, že jeho „nová strana patrí k tomu najhlbšiemu dnu, aké tu od roku 1989 vzniklo“. Po voľbách sa navyše vyrojili fotografie o Kollárových početných stykoch s mafiánskym prostredím v 90. rokoch. Pri všetkej úcte k potrebe zmeny, je toto „najhlbšie dno“ s mafiánskymi (!) kontaktmi pre pravicového voliča odrazu v poriadku? Toto je tá slávna alternatíva voči Ficovi, do ktorej má byť každá strana povinná sa rozbehnúť? Veď Fico by ju z opozície do pár rokov či mesiacov rozobral ako malú hračku.  

Diskusia o tom, či sú pre vedenie Mosta a Siete bližšie korytá ako program a či podviedli svojich členov a voličov, je legitímna. Nasvedčuje tomu rýchlosť, ako sa to celé udialo. Ale pri samotnej otázke spolupráce so Smerom, aká bola alternatíva? A aký zmysel má po voľbách popierať vlastné predvolebné výhrady voči opozícii a každého kritika potenciálnej pravicovej koalície s pochybnými členmi obviňovať zo zrady?

Odporúčame