Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
17. november 2022

Kauza Súmrak

Fico a Kaliňák sa chytajú slamky, aby natiahli čas

Advokát politikov Smeru využil podanie sudcu Pulmana, aby oddialil rozhodnutie o vine/nevine svojich prominentných klientov.

Fico a Kaliňák sa chytajú slamky, aby natiahli čas

Pred časom sme na tomto mieste kritizovali postup sudcu Špecializovaného trestného súdu, ktorý prerušil konanie v kauze Očistec. Peter Pulman tým vyhovel sťažnostiam obhajcov Dušana Kováčika.

Advokáti bývalého špeciálneho prokurátora sú presvedčení, že súčasný šéf elitnej prokuratúry Daniel Lipšic aj jeho podriadení sú zaujatí. Tu len pripomíname, že Kováčik už bol raz právoplatne odsúdený za korupciu.

Sudca Pulman sa následne obrátil na Ústavný súd, aby posúdil súlad zákona o prokuratúre s ústavou. Napadol dva paragrafy tohto zákona, ktoré však nijako nesúvisia s rozhodovaním o vine a treste v kauze Očistec.

Navyše tak urobil až po skončení prípravného konania, čiže ako neoprávnená osoba. Okrem toho: Ústavný súd sa už podobnou vecou zaoberal, pričom konštatoval opodstatnenosť špeciálnej prokuratúry.

Oddychový čas

Pulmana môže ešte zastaviť Najvyšší súd, na ktorý sa obrátila špeciálna prokuratúra. Ak to však neurobí, aktéri kauzy Očistec získajú oddychový čas, keďže Ústavný súd nemá určené lehoty, dokedy musí rozhodnúť.

Obštrukcie sudcu Pulmana, ktorá pomáha trestne stíhaným členom policajnej mafie okolo Norberta Bödöra, sa najnovšie chytil David Lindtner – advokát Roberta Fica a Roberta Kaliňáka v kauze Súmrak.

Tento prípad je – podľa vyšetrovateľov – akousi nadstavbou kauzy Očistec. Zjednodušene povedané, špičky Smeru mali politicky kryť zločineckú skupinu, ktorá pôsobila v bezpečnostných zložkách.

Fico a Kaliňák sú obvinení aj zo zneužívania právomocí a ohrozenia daňového tajomstva. Lindtner však tvrdí, že polícia by mala zaradiť spiatočku – a prerušiť konanie aj v kauze Súmrak, ktorá súvisí s Očistcom.

Priehľadný manéver

Advokát vrcholových politikov Smeru sa odvoláva práve na postup spomínaného sudcu Pulmana. Ak je podľa neho prerušené konanie v prvom prípade, malo by sa tak analogicky stať aj v tom druhom.

Inzercia

Zrejme nie je náhoda, že Lindtner začal protiofenzívu v čase, keď je vyšetrovanie kauzy Súmrak na konci. Po preštudovaní spisu jeho klientmi by bola podaná obžaloba a následne by o ich vine/nevine rozhodol súd.

Lindtnerov manéver je logický, no zároveň aj veľmi priehľadný – motívom je len snaha natiahnuť čas. Zvyšok je už v rukách jeho mandantov, ktorí môžu definitívne otočiť spravodlivosť vo svoj prospech.

V prípade, že uspejú v predčasných alebo riadnych voľbách, im nič nebráni v tom, aby eliminovali špeciálnu prokuratúru aj Špeciálny súd. A to ich ani nemusia zrušiť, na čo stačí jednoduchá väčšina v parlamente.

Normalizácia

Technicky sa to dá spraviť aj sofistikovanejšie a na pohľad jemnejšie, aby to nepopudilo kritickú masu doma ani politických lídrov v zahraničí. Napríklad podriadením „špeciálu“ pod generálnu prokuratúru.

Je vysoko pravdepodobné, že z polície, ktorú predtým nová moc personálne „znormalizuje“, už nebudú prichádzať žiadne návrhy na podanie obžaloby v kauzách s politicko-mafiánskym pozadím.

Ak by aj odtiaľ nejaký predsa len vzišiel, Maroš Žilinka alebo ním poverení prokurátori sa už postarajú, aby sa nedostal na súd. Špeciálna prokuratúra sa tak ocitne v role štatistu, hoci formálne to bude čisté.

Fico s Kaliňákom neúnavne opakujú, že sú stíhaní na politickú objednávku súčasnej vlády. Vo vzduchu však stále visí nezodpovedaná otázka: ak sa cítia nevinní, prečo sa namiesto obštrukcií nepostavia pred nezávislý súd?

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.