Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. november 2022

Odvolávanie ministra vnútra

Mikulec je slabý, ale na jeho pád tu už boli lepšie dôvody

Hľadanie riešení dnešného migračného náporu je už viac parketou pre premiéra a ministra zahraničných vecí.

 Mikulec je slabý, ale na jeho pád tu už boli lepšie dôvody

Foto: TASR/Roman Hanc

Dnes bude parlament opäť raz odvolávať ministra vnútra Romana Mikulca. Návrh predložil Smer a zdôvodnil ho tým, že minister nezvláda situáciu s nárastom nelegálnej migrácie, čoho výsledkom sú aj kontroly na hraniciach s Českou republikou.

Aby sme si boli na čistom, Roman Mikulec je slabý minister, ktorý má problém zvládnuť taký komplikovaný rezort, ako je vnútro. V minulosti sme sa o tom presvedčili už viackrát. Spomeňme si na mocenský boj jednotlivých zložiek polície či nepripravenosť rezortu na zvládnutie vlny migrantov po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Za tieto zlyhania niesol minister vnútra bez diskusie politickú zodpovednosť.

S aktuálnym nárastom nelegálnej migrácie je to však zložitejšie.

V septembri tohto roka agentúra Frontex oznámila, že počet nelegálnych vstupov na územie EÚ sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil o 75 percent, pričom k najväčšiemu nárastu dochádza na takzvanej balkánskej trase.

Dôvodov je viacero. Časť ľudí sa pohla z Bosny a Hercegoviny, kde boli zaseknutí pre covidové opatrenia. K nim sa pridávajú utečenci, ktorých grécka vláda zváža z ostrovov na pevninu a oni potom pokračujú ďalej na sever. Na cestu sa dáva aj oveľa viac ľudí z utečeneckých táborov v Turecku. Napríklad aj preto, že v dôsledku vysokej inflácie sa tureckí policajti dajú oveľa ľahšie skorumpovať prevádzačmi.

Problémom je tiež benevolentná srbská vízová politika, vinou ktorej do Belehradu prichádza množstvo ľudí z Afriky či Indie a tí následne pokračujú do strednej a západnej Európy.

Výsledkom je veľký tlak na srbsko-maďarskú hranicu. Maďarské úrady už v lete informovali, že na tejto hranici zadržali takmer trikrát toľko ľudí ako vlani. Maďarský policajný šéf zároveň upozornil, že migranti sú čoraz násilnejší a cez hraničný plot sa vo veľkých počtoch snažia dostať pomocou rebríkov a podzemných tunelov.

Smeru logicky ide najmä o hlavu ministra vnútra, pričom dôvodom vôbec nie sú migranti. Zdieľať

Obnovenie hraničných kontrol, tak ako to v prípade Slovenska urobilo Rakúsko a Česko, je skôr politické ako funkčné riešenie. Dokazujú to aj čísla, na ktoré upozornil policajný prezident Štefan Hamran.

Česi doteraz zadržali okolo osemtisíc nelegálnych migrantov, dvetisícosemsto z nich nám vrátili. Tí však už dnes na Slovensku nie sú a s veľkou pravdepodobnosťou sa im nakoniec do Česka podarilo dostať. Pre týchto ľudí je Slovensko jednoducho tranzitnou krajinou, a keď už sa raz do schengenu dostanú, chcú pokračovať ďalej na západ.

Inzercia

To, že vláda zatiaľ podľa vzoru Česka a Rakúska zatiaľ nezaviedla kontroly na hranici s Maďarskom, je napriek výčitkám opozície skôr racionálne rozhodnutie. Slovensko-maďarská hranica má viac ako 650 kilometrov a nie je v kapacitných možnostiach našej polície efektívne ju ustrážiť. Navyše ju každý deň kvôli práci prekračuje množstvo ľudí žijúcich v pohraničí.

Platí tiež, že ak by na rastúci počet migrantov všetky štáty reagovali lavínovým zavádzaním hraničných kontrol, tak by to bol koniec schengenu.

Riešenia aktuálneho migračného tlaku treba hľadať inde. V posilnení policajných hliadok na maďarsko-srbskej hranici, lebo odtiaľ sa dajú zadržaní migranti eskortovať mimo územia EÚ. Tých 40 vyslaných slovenských policajtov veľa nevyrieši, preto by mal vzniknúť tlak na masívnejšiu misiu, do ktorej by sa zapojilo viacero európskych štátov.

Zároveň by krajiny ako Slovensko, Česko a Rakúsko mali žiadať, aby sa do ochrany tejto hranice viac zapojila agentúra Frontex, ktorá stojí EÚ stovky miliónov eur ročne.

Mal by sa tiež zvýšiť diplomatický tlak na Srbsko, ale aj ďalšie krajiny západného Balkánu, aby sprísnili svoju liberálnu vízovú politiku.

Ďalším problém, ktorý sa asi nedá riešiť inak ako na európskej úrovni, je rešpektovanie readmisných dohôd. V strednej Európe ich nedodržiava skoro nikto, pričom sa jednotlivé krajiny vyhovárajú na nedostatok kapacít pre migrantov.

Toto všetko však vysoko prekračuje nielen schopnosti ministra Mikulca, ale aj možnosti a kompetencie jeho rezortu. Je to už parketa pre premiéra Hegera a ministra zahraničných vecí Káčera.

Smeru však logicky ide najmä o hlavu ministra vnútra, pričom dôvodom vôbec nie sú migranti.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.