Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
15. november 2022

Výchovná poradňa

Ako používať humor, aby dieťa chápalo, že len žartujeme?

V rodine je vždy lepšia atmosféra, keď vieme situáciu odľahčiť. Vedia však humor pochopiť aj malé deti?

Ako používať humor, aby dieťa chápalo, že len žartujeme?

Ilustračné foto: flickr.com/basheertome

Zmysel pre humor je jedna z najsympatickejších vlastností človeka. Malé dieťa však väčšinou žart chápe doslovne. Odkedy je dieťa schopné rozpoznávať humor, iróniu či sarkazmus? Prečo sa v prítomnosti dieťaťa neodporúča používať iróniu? Spýtali sme sa na to odborníkov na výchovu.

Martina Bačová, klinická psychologička, psychoterapeutka, u detí sa zameriava na liečbu porúch správania, depresie, úzkostí a fóbií, je mamou troch detí

Humor patrí k mechanizmom, ktoré nám môžu pomôcť aj v záťažových chvíľach alebo životných situáciách. Napríklad tým, že nám umožní vytvoriť si odstup či zmeniť pohľad. Zároveň prináša uvoľnenie.

Rodičia, ktorí neberú všetko príliš vážne, sú v takomto spôsobe zvládania vzorom pre svoje deti. Treba však citlivo zvažovať, aký humor je vhodný v akej situácii.

Irónia a sarkazmus do výchovy nepatria. Unesú ich len pevné rovnocenné vzťahy. Inak sú skôr o zlyhávaní v komunikácii. Človek, ktorý ich používa, sa pokúša zľahčiť nejaké svoje nepríjemné prežívanie, napríklad sklamanie, frustráciu a pod. Irónia namierená voči konkrétnej osobe ju môže zraniť, ponížiť.

Keď rodič dieťaťu podráždene, ale vlastne ironicky na nejaký nezdar povie: „To sa ti teda podarilo!“, ako tomu má dieťa rozumieť? Menšie bude bez ohľadu na slová vnímať nepohodu rodiča, pretože sa ladí na emócie. Môže následne samo ostať mrzuté. Staršie bude prežívať zmätok z nesúladu skutočnosti, obsahu slov a atmosféry, v ktorej sa mu rodič prihovára. Narúša to vzájomnú dôveru.

A adolescent, hoci to vie odlíšiť a chápe aj dvojzmysly, ľahko sa uzavrie, ak pocíti, že dospelý s ním nerozpráva na rovinu a jeho starosti zľahčuje.

Inzercia

Peter Fudaly, špeciálny pedagóg, poradca, lektor a supervízor, pracuje v o. z. Návrat, je otcom piatich detí

Odpoveď na otázku by mohla mať dve roviny.

Prvá je úplne pragmatická a súvisí s tým, či môže malé dieťa rozumieť irónii alebo sarkazmu. Odpoveď je jednoduchá. Nie, nerozumie… Malé deti chápu význam povedaných slov doslovne, čiže konkrétnemu slovu rozumejú veľmi konkrétne. Nemajú ešte rozvinuté abstraktné myslenie, ktoré umožňuje rôzne chápať význam konkrétnych slov, ako je metafora, symbol, prenesený význam.

Rovnako tak nemajú ešte rozvinuté logické uvažovanie, preto nie sú schopné vo výroku objaviť vtipné protirečenie či nesúlad. Ironický alebo sarkastický výrok všetky tieto prvky obsahuje a na dieťa môže pôsobiť mätúco.

Druhá rovina odpovede má výchovný rozmer. Základnou podstatou irónie i sarkazmu je výsmech. Snahou autora je vtipným spôsobom poukázať na nejaký nedostatok, chybu. V každom prípade ide o uštipačnú, zosmiešňujúcu, škodoradostnú formu humoru, ktorá znižuje hodnotu niekoho alebo niečoho.

Ak je mierená voči inej osobe, tak je ponižujúca, až zraňujúca a ubližujúca. Moja odpoveď má teda formu otázky: Chcem tomuto naučiť svoje dieťa?

Využívajme teda radšej taký typ humoru, ktorý nedeformuje myslenie ani charakter našich detí. Taký ten čistý, prvoplánový a nevinný humor.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.