Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. november 2022

Kusý, Hrubý, Majerský

KDH na bratislavskej kampani ušetrilo. Ak si odmyslíme reputačné straty

Koncom minulého týždňa sa udiala vec, ktorá rozhodne nepomohla KDH v posilňovaní svojej značky a dobrej povesti.

KDH na bratislavskej kampani ušetrilo. Ak si odmyslíme reputačné straty

Milan Majerský a Rudolf Kusý. Foto: Postoj

Začalo sa to rozhovorom Milana Majerského s Monikou Tódovou v Denníku N.

Predseda KDH bol možno aj rád, že si ho do štúdia pozvala taká známa novinárka a že bude môcť porozprávať o svojom úspechu v župných voľbách či o úspechu KDH v komunálnych voľbách. Teda napríklad o tom, že „iba v Prešovskom samosprávnom kraji máme 102 starostov, to znamená, že každý šiesty starosta je z KDH“.

Lenže hlavnou témou nebola napokon Prešovská župa, ale Bratislava a kampaň Rudolfa Kusého.

K pani Tódovej sa nechodí ani tak na rozhovor, ako na výsluch. Treba byť na to pripravený. Argumentačne aj mentálne. Mať v rukách fakty a nestratiť sebavedomie či duchaprítomnosť, keď sa človek dostane do úzkych. A  v tomto type rozhovoru nejaké úzko isto bude.

Predseda KDH sa tam dostal už po ôsmich minútach – a všetko ostatné, čo v tom rozhovore zaznelo, zrazu stratilo zmysel. V pamäti ostalo len pár viet.

A to tých, keď sa novinárka opýtala, prečo KDH podporilo v Bratislave Rudolfa Kusého, o ktorom Transparency International povedalo, že jeho kampaň je netransparentne financovaná.

Majerský si chcel rýchlo umyť ruky, veď nejde ani o človeka KDH. Naznačil, že on toto rozhodnutie miestnych štruktúr „len rešpektoval“ a výsledok dopadol tak, ako dopadol. A ešte dodal, že KDH bude reagovať aj personálne.

To naznačovalo, že vedenie KDH svoju podporu Kusému oľutovalo a na svoju bratislavskú filiálku je nahnevané. Lenže tak rýchlo sa výsluch neskončil.

Monika Tódová zrejme nečakala, že sa jej predseda KDH sám položí na lopatu. Zdieľať

Monika Tódová sa spýtala, či bolo správne rozhodnutie KDH prispieť Kusému na kampaň sumou 80-tisíc eur. Nastala mierne trápna situácia, keď Milan Majerský spochybňoval túto informáciu. Tódová mu pokojne oznámila, že ju má z tlačového oddelenia KDH.

A vtedy Milan Majerský spanikáril a urobil chybu. Povedal, čo zrejme počul niekde na chodbách KDH alebo mu niekto pri podpisovaní papierov narýchlo pošepol, že tých 80-tisíc neboli peniaze KDH, ale bol to „jeho (Kusého) sponzorský dar, ktorý išiel cez transparentný účet KDH pre Rudolfa Kusého“.

A v snahe zachrániť, čo sa dá, dodal ešte, že k tomu nemá presné informácie a že netuší, kto bol ten sponzor.

Monika Tódová, ktorá má pri týchto rozhovoroch zväčša kamennú tvár a nijako nedáva najavo emócie, doširoka otvorila oči, ako že sama neverí, čo počuje a vidí. Zrejme nečakala, že sa jej predseda KDH sám položí na lopatu.

Bolo jasné, že Majerský išiel v posledných týždňoch najmä svoju župnú kampaň a ani veľmi nesledoval, čo sa deje v regiónoch. Ani v tom bratislavskom, kde sa už vo veľkom špekulovalo, že mohutná kampaň Rudolfa Kusého nemusí byť celkom s kostolným poriadkom.

Inzercia

KDH teda malo byť extrémne opatrné a zvažovať, či ísť do rizika práve kvôli Rudolfovi Kusému.

Pointa prišla, keď sa odhalilo, že sponzorom, ktorý cez účet KDH poslal peniaze na kampaň Kusého, je Rudolf Hrubý z ESET-u. Ten povedal, že prispel politickým stranám, ktoré podporovali Rudolfa Kusého.

Aj iní významní ľudia z ESET-u (Peter Paško, Maroš Grund) na primátorskú kampaň finančne prispeli – ale na účet Kusého protikandidáta Matúša Valla. Čo bolo pochopiteľnejšie.

Nevyzerá to ako priveľká rozorvanosť ľudí z ESET-u. Pri takýchto finančných daroch nejde vždy len o sympatie. Často ide o biznis.

Akoby to už bolo stratené územie, kde ani nemá zmysel stavať vlastného kandidáta. Zdieľať

Rudolf Hrubý nie je len minoritný akcionár Denníka N, je napríklad aj prezidentom a majiteľom hokejového klubu HC Slovan. Ten si od mesta prenajíma Zimný štadión Ondreja Nepelu. A práve kvôli týmto nájmom má Slovan s Vallom spory.

Hrubý preto radšej podporil Kusého, s ktorým sa mu v Novom Meste, kde Kusý roky starostoval, dobre spolupracovalo. Z Prešova možno na tieto bratislavské spory nedovidieť alebo sa miestne hry na transparentnosť zdajú nepodstatné.

Na druhej strane bolo sympatické v tejto kauze aspoň to, že KDH ako už jedna z mála strán má stále aj regionálne štruktúry, ktoré môžu do veľkej miery rozhodovať samostatne.

V biede súčasných politických strán, ktoré pôsobia skôr ako eseročky, je to dobré pripomenúť si. Hoci po tejto kauze sa autonómia miestnych štruktúr zrejme oslabí.

Smutné je to, že KDH s ambíciami byť opäť silnou kresťanskou stranou v komunálnych voľbách vypustilo hlavné mesto. Akoby to už bolo stratené územie, kde ani nemá zmysel stavať vlastného kandidáta.

Preto si radšej osvojilo kandidáta z bezvýznamnej straničky, ktorý mal mohutnú kampaň a javil sa ako človek, ktorý sa v bratislavskej politike vie hýbať a vie, ako získať zdroje. To sa aj potvrdilo.

KDH vďaka tomu bratislavská kampaň ani veľa nestála. Finančne to bolo takmer bezvýznamné. Reputačné straty sú značné.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.