Odborníci diskutovali v Bratislave o umelej inteligencii
Na konferencii, ktorú iniciovala europoslankyňa Miriam Lexmann, sa zúčastnili aj vladyka Cyril Vasiľ a morálny teológ Ján Vígľaš.
Desiatky odborníkov diskutovali o témach súvisiacich s umelou inteligenciou v piatok v Bratislave na medzinárodnej odbornej konferencii Človek a umelá inteligencia, ktorú iniciovala poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH/EĽS).
Kľúčom k spoločensky zodpovedným riešeniam orientovaným na človeka sú etické princípy s dôrazom na etický dizajn výskumu, vývoja a nasadzovania AI, zhodli sa podľa tlačovej správy europoslankyne rečníci z oblasti tvorby legislatívy, hospodárstva, zdravotníctva, vzdelávania, IT sektora, samosprávy či sociálnych vecí.
Ako vyzdvihla Lexmann „spája nás spoločné úsilie, aby bola ľudská dôstojnosť a ochrana ľudských práv v digitálnom veku jasnou prioritou. Nesmieme dopustiť zneužitie technologického pokroku, aby sa obrátil proti človeku. To dnes vidíme v niektorých prípadoch ako napríklad sociálne siete a algoritmy, ktoré manipulujú šírenie informácií či naše emócie a sme svedkami závažných dopadov na fungovanie celej spoločnosti. Aj preto považujem v rámci prebiehajúceho legislatívneho procesu o európskom nariadení o umelej inteligencii za kľúčové zaradiť tzv. algoritmy ekonomiky pozornosti do kategórie vysokorizikových.“
V rámci panelu príkladov dobrej praxe vystúpili viacerí úspešní slovenskí experti a vývojári AI z oblasti zdravotníctva, priemyslu, bankovníctva a iných, pričom dôraz kládli na etické princípy i úskalia, s ktorými sa pri svojej práci stretávajú.
Horúcou témou bolo využitie AI na úspory v oblasti spotreby energií. „Úspešne riešime predikcie výroby z obnoviteľných zdrojov, optimalizáciu použitia vyrobenej energie pomocou batériových úložísk a vyvíjame nástroje, ktoré významne podporujú šetrenie a motivujú k tomu aj používateľov,“ predstavila výsledky práce Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Viera Rozinajová.
Rečníci sa venovali aj otázke transformácie pracovných miest v dôsledku nasadzovania AI na náš pracovný trh. „AI prinesie oveľa väčší vznik nových pracovných pozícií, ako vezme. Toho sa netreba obávať. Väčší problém bude, ako sa im ľudia dokážu prispôsobiť a adaptovať sa na novú prácu,“ upozornil prezident IT asociácie Slovenska Emil Fitoš.
Zdôraznil, že Slovensko dosiaľ nemá implementovanú stratégiu celoživotného vzdelávania, ale ani schválenú stratégiu digitálnych zručností, pričom v rámci krajín OECD patríme k najhorším v oblasti prístup ku rekvalifikácií a celoživotnému vzdelávaniu. „Veľmi veľa ľudí sa bude musieť dovzdelávať a rekvalifikovať,“ dodal Fitoš.
Dnes treba vedieť
Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o vyše 25 percent
Agentúra Bloomberg informovala, že ruská vláda má na budúci rok v úmysle zvýšiť rozpočtové výdavky na obranu zo súčasných 3,9 percenta HDP na šesť percent. V absolútnom vyjadrení sa výdavky na obranu zvýšia zo 6,4 bilióna rubľov na 10,8 bilióna rubľov.
Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom
"Dočasné stále kontroly by mohli ľudí od nelegálnej migrácie odradiť," povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pre nedeľník Welt am Sonntag. Dodala, že Nemecko už teraz zvýšilo počet policajtov na hraniciach s východnými susedmi.
Súhrn udalostí v piatok 22. septembra:
- Televízia Markíza zrušila predvolebnú debatu. Fico ani Pellegrini by neprišli. Matovič karhá Šimečku, že odmieta diskutovať.
- Matovič po bitke pred úradom vlády podal trestné oznámenie na Kaliňáka, prirovnal ho k Al Caponemu.
- Bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša súd oslobodil spod obžaloby.
- Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených. Pri ukrajinskom útoku bolo zasiahnuté ruské námorné veliteľstvo na okupovanom Kryme.
- Čína v OSN žiadala ukončenie bojových operácií na Ukrajine.
- V Rusku naďalej pôsobí veľký počet zahraničných firiem, konštatuje správa Európskej komisie.
- Pápež František pricestoval do Marseille, uctil si pamiatku utečencov utopených v mori.
Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených
Gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin v statuse na platforme Telegram dodal, že medzi zranenými je jedno dieťa.
Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš daroval pri dnešnej audiencii pápežovi Františkovi plyšového medveďa. Hračka pochádza z trosiek domu, ktorý v januári zasiahla ruská raketa v Dnepri a zabila 46 ľudí vrátane troch detí. (vaticannews)
Cez víkend bude pršať a fúkať silný vietor, najmä na severe Slovenska
SHMÚ vydal výstrahy prvého i druhého stupňa. Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí v Žilinskom kraji. Podľa meteorológov tam môže ojedinele úhrn zrážok dosiahnuť 75 až 90 milimetrov. Výstraha platí počas celého víkendu.
Azerbajdžan vypravil do Karabachu autá s humanitárnou pomocou
Okolo 120-tisíc obyvateľov Náhorného Karabachu trpí vážnym nedostatkom potravín a liekov od konca minulého roka, keď Azerbajdžan začal blokovať jedinú cestu spájajúcu tento odštiepenecký región s Arménskom.
Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)
Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.
CDU/CSU žiada opatrenia na zníženie počtu azylantov
Strana predložila Spolkovému snemu návrh, ktorý „výrazne zníži nepoctivú migráciu a odbremení spolkové, krajinské a miestne úrady“.