Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
10. november 2022

Ukážka z knihy

Život plný zázrakov: Otec kardinál

Prinášame vám ukážku z knihy spomienok Otta Bergera  - významného slovenského biznismena, dlhoročného pedagóga, filantropa a mecenáša, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Dobrá kniha.

Život plný zázrakov: Otec kardinál

Otec kardinál

Písať o živote a diela kardinála Korca azda nie je potrebné, pretože veľa ľudí, a najmä veriacich, ho dobre pozná. Pokúsim sa teda opísať ho z pohľadu člena rodiny, do ktorej pravidelne chodieval, pretože veľmi rád navštevoval svojich rodičov, svojich súrodencov, no aj nás ostatných príbuzných. Pre nás všetkých bolo vždy potešením, keď sme sa s ním mohli stretnúť, podebatovať si a počuť jeho milé a veľmi zaujímavé slová.

Naopak, on utešoval nás všetkých a svoj údel bral veľmi veľkodušne. Zdieľať

Veľmi nepríjemnou časťou života otca kardinála bolo vskutku tvrdé, ponižujúce a priam zničujúce prenasledovanie. On sa však nedal a vždy statočne bojoval za svoje presvedčenie. Nebál sa vyjadriť ho aj verejne, či sa to nejakým funkcionárom páčilo, alebo nepáčilo. Za to, že sa staral o mladých nasledovníkov, kňazov, rehoľných bohoslovcov, ktorým pomáhal stať sa kňazmi, za to, že pomáhal rozširovať kresťanské knihy, ktoré boli vtedy zakázané, bol odsúdený na dvanásť rokov väzenia. To bola etapa jeho života ktorá aj v živote členov jeho rodiny zanechala hlbokú stopu. Naša starenka, jeho mama, veľa preplakali. Ale on všetko znášal tak, že nečakal, aby sme my jeho nejako podporovali a usilovali sa nejako mu uľahčovať utrpenie, ktoré znášal. Naopak, on utešoval nás všetkých a svoj údel bral veľmi veľkodušne. Bol preniknutý láskou k Bohu a ľuďom. Bolo to vidieť a cítiť napríklad v listoch. V listoch, ktoré nám z väzenia posielal, ma upútalo nielen to, ako napísal: „Nebojte sa. Nebuďte smutní. Nejako to musí byť, bude to dobré a Pán Boh vie, čo robí.“

Upútalo ma aj to, ako na nás všetkých myslel. Listy, ktoré nám písal, mal dokonale zostavené. Na nikoho z nás nikdy nezabudol a vždy venoval pozornosť každému. Vždy sa zaujímal, ako som spravil skúšku, vtedy som totiž študoval, vždy sa pýtal, či ten alebo onen je už zdravý, lebo predtým sme mu písali, že bol chorý. O všetkom vedel, na každého si spomenul a každého povzbudzoval.

Samozrejme, aj sám som sa veľmi chcel stretnúť so svojím strýkom. Zdieľať

Veľmi zaujímavý zážitok z tohto pre nás dosť smutného obdobia som vo Valdiciach, kde bol uväznený. Jeho mama ho mohla po dlhom čase navštíviť. Cesta z Bošian do Valdíc bola vtedy dosť zložitá, a preto sme sa rozhodli, že pôjdem so starenkou na tú návštevu aj ja, že ju budem sprevádzať a pomáhať jej. Samozrejme, aj sám som sa veľmi chcel stretnúť so svojím strýkom. Keď sme prišli do väznice, prišiel za nami akýsi súdruh major a povedal, že ja na návštevu ísť nemôžem. Vysvetľoval nám, že na návštevu môžu ísť len rodinní príslušníci a ja vraj nie som rodinný príslušník, pretože rodinní príslušníci sú rodičia, deti, bratia a sestry. Takže som sa k nemu nedostal. Starenka si zase poplakala a bola smutná, že po takej dlhej ceste mi návštevu neumožnili. No ale na niečo to bolo aj dobré. Bol som poučený, kto sú rodinní príslušníci.

Neskôr, keď som už pracoval na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, museli sme robiť v rámci normalizácie previerky. Každý dostal tlačivo, na ktorom odpovedal na rôzne otázky. Jedna z nich bola: Je niekto z vašich príbuzných väznený alebo trestaný? Ja som tam nič nenapísal. Keď som prišiel pred komisiu, jeden z tých „najmúdrejších“ ma chcel zaskočiť a povedal: „Ale veď ja viem, že vy máte príbuzného, ktorý je momentálne zatvorený.“ No a vtedy som použil poučenie súdruha majora z Valdíc a povedal som: „Veruže nemáte pravdu. Mňa vo Valdiciach vo väznici jeden súdruh major oboznámil s predpismi a presne mi vysvetlil, kto vlastne je súčasťou rodiny a teda rodinným príslušníkom. A keď on povedal že nie som, tak prečo by som teraz nedodržiaval tie isté pravidlá a férovosť, ako mi to ten súdruh major vtedy vysvetlil. Napísal by som tam niečo, čo je nepravdivé.“ Dotyčný pán z komisie očervenel, zrejme sa veľmi hanbil. Pravidlá musia byť a platiť.

Som rád, že som mohol žiť v blízkosti takého významného, čestného a spravodlivého človeka a mnoho vecí sa od neho naučiť. Pre mňa je to naozaj ojedinelý a zázračný zážitok.

Predajná cena knihy je 10,- EUR. Záujemcovia si ju môžu objednať s 20% zľavou v internetovom obchode: www.dobrakniha.sk alebo si ju kúpiť s rovnakou zľavou v kamenných kníhkupectvách Vydavateľstva Dobrá kniha v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí 22, v Košiciach na Hlavnej 89, v Piešťanoch na Teplickej 32 a v Trnave na Štefánikovej 44. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.