Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Politika
09. november 2022

Ruský ústup z Chersonu

Je to možná pasca a ako s tým súvisí tajuplná smrť kolaboranta?

Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že ruské sily opustia Cherson aj okolie na západnom brehu Dnepra. Je toto ďalšia porážka ruskej armády? A čo znamená smrť hlavného kolaboranta v meste Kirilla Stremousova, ktorý vraj zomrel pri „nehode“?

Je to možná pasca a ako s tým súvisí tajuplná smrť kolaboranta?

Foto: twitter.com/the_ins_ru

Dlho očakávaný ruský ústup z Chersonu je tu, aspoň pokiaľ chceme tentokrát veriť ruským úradom. Najprv súčasný veliteľ ruskej invázie na Ukrajine Sergej Surovikin vyhlásil, že nedokáže ďalej brániť Cherson, a navrhol presunúť obranu na ľavý breh Dnepra. Minister obrany Šojgu potom nariadil z mesta odviezť zbrojnú techniku aj vojakov.

Ruskej armáde už dlho komplikovalo zásobovanie ukrajinské raketové delostrelectvo, ktoré ostreľovalo mosty cez Dneper, aj ukrajinské pokusy o protiútok a oslobodenie mesta. Sedemdňový priemer hlásených ruských strát dosiahol nové maximum, podľa ukrajinských údajov dokonca vyše 700 padlých denne. Aj keď tieto čísla budú nadhodnotené, pre Rusko je nedobrý trend jednoznačný.

Z tohto dôvodu má teraz ruská armáda zaujať nové postavenia na ľavom, východnom brehu Dnepra. Tam už v uplynulých týždňoch pripravovala obranné postavenia, kopala zákopy a budovala betónové bunkre.

Moskva tak zanechá asi 4 300 štvorcových kilometrov okupovaného územia, okrem iného aj mesto Cherson, ktoré pred začiatkom vojny malo necelých 300-tisíc obyvateľov. Mnohí obyvatelia utiekli na začiatku vojny, vyše stotisíc chcú teraz Rusi deportovať do naďalej okupovaného územia.

Cherson je jediným hlavným mestom oblasti, ktoré Rusko dobylo od invázie vo februári. Je strategicky významné s polohou na ústí Dnepra, a keďže padlo veľmi rýchlo do rúk ruských agresorov, je aj menej zničené než trebárs Mariupol či Lysyčansk. Moskva stráca ústupom jeden z najdôležitejších „žetónov na stole“ v prípadných rokovaniach. Rozhodnutím tak uprednostňuje posilnenie schopnosti pokračovať vo vojne pred diplomatickým riešením.

Pozoruhodné je, že sa k takému významnému rozhodnutiu zatiaľ nevyjadril Vladimir Putin, ktorý sa zjavne snaží aspoň na verejnosti od neúspechu dištancovať. Súčasne je nepochybné, že taký ďalekosiahly krok musel vopred schváliť.

Zato Surovikinovo rozhodnutie podržali aj postavy inak známe skôr maximalistickými požiadavkami a neústupčivosťou ako oligarcha Prigožin či dokonca čečenský vodca Ramzan Kadyrov. „Samozrejme, nie je to víťazný krok v tejto vojne, ale dôležité je netrápiť sa, nepodľahnúť paranoji, ale vyvodzovať závery a pracovať na svojich chybách,“ deklaroval oligarcha Prigožin.

Aj Putinov správca Čečenska sa rozhodol pre tichšie tóny. „Po zvážení všetkých za a proti urobil generál Surovikin ťažké, ale správne rozhodnutie... už od prvých dní špeciálnej operácie všetci vedeli, že Cherson je náročné bojové územie,“ vyhlásil Kadyrov.

Poradca ukrajinského prezidenta Michajlo Podoľak je však zatiaľ skeptický. „Kým nad Chersonom neveje ukrajinská vlajka, nemá zmysel hovoriť o ruskom stiahnutí,“ nabáda na opatrnosť.

Čo sa mení na fronte?

„Je to veľmi pôsobivé a tvrdo vybojované víťazstvo Ukrajiny. Veľkou otázkou teraz je, či sa Rusko môže stiahnuť bez toho, aby utrpelo straty personálu a ťažkej techniky. Ukrajina má všetky stimuly, aby toto stiahnutie bolo čo najchaotickejšie a najnákladnejšie,“ myslí si analytik Rob Lee.

Inzercia

Podľa odborníka je pravdepodobné, že Surovikin požadoval právo stiahnuť sa z mesta ešte v septembri, keď bol veliteľom síl na južnej Ukrajine, vtedy však narazil na veto ruského prezidenta.

Lee je pomerne optimistický. „Nemyslím si, že je to pasca, ako niektorí ľudia navrhovali. Rusko v posledných týždňoch podniklo kroky na prípravu opustenia oblasti a riskovalo by, že vystrašia jednotky v prvej línii, že budú opustené bez tohto oznámenia,“ tvrdí. „Aj to je jeden z dôvodov, prečo prímerie nie je v záujme Ukrajiny. Ukrajina má momentálne vojenské výhody, zatiaľ čo Rusko sa snaží vycvičiť mobilizovaných vojakov a získať viac zbraní z Iránu. Ďalšie ukrajinské zisky zvyšujú pravdepodobnosť, že táto vojna sa skončí skôr.“

Ak sa Rusom podarí úspešný ústup z Chersonu, aspoň krátkodobo by im to mohlo pomôcť stabilizovať front, hovoria analytici. „Ak Rusko môže stiahnuť svoje jednotky bez veľkých strát, bude pravdepodobne v silnejšej pozícii na udržanie svojich existujúcich predných línií, pretože môže ľahšie pohybovať týmito obrátkami, aby udržalo Donbas a Záporožie. Preto je kritické, ako prebieha stiahnutie,“ tvrdí napríklad Lee.

Na druhej strane Rusko stráca na strategickej hĺbke. „Majte tiež na pamäti, že časti Krymu budú v dosahu GMLRS [navádzaných rakiet do salvových raketometov], keď Rusko opustí pravý breh. V dosahu HIMARS bude aj niekoľko železničných staníc, muničných skladov a ďalších logistických bodov,“ pripomína odborník.

Tajuplná smrť kolaboranta

Chersonom sa nič nekončí. Snaha Ukrajincov vyhnať okupantov z celého územia svojho štátu bude pokračovať. To môže mať aj dosah na tú časť ukrajinskej populácie, ktorá z ideologických alebo pragmatických dôvodov spolupracovala s Ruskom.

Krymsko-ukrajinský novinár Denis Trubeckoj preto upozorňuje: „Rusko chce teda prvý raz stiahnuť vlastných vojakov z hlavného mesta regiónu, ktorý podľa ruskej ústavy ‚patrí‘ Ruskej federácii. Ak by som bol ruským kolaborantom niekde v Donecku alebo v Simferopole, tak by som bol trochu znervóznel.“

A skutočne, pozoruhodnou náhodou len niekoľko hodín pred oznamom ústupu prišla o život hlava ruskej vojensko-mestskej administratívy v Chersone Kirill Stremousov. Podľa zatiaľ zverejnených informácií je vraj dôvodom Stremousovovej smrti „autonehoda“, kolaborant prišiel o život v meste Heničesk, ktoré spája ukrajinskú pevninu s Krymom. Mesto obsadila ruská armáda v prvý deň invázie 24. februára.

Stremousov bol už pred ruskou inváziou lokálne známy ako neúspešný politik so sympatiami ku Kremľu a k extrémizmu, podozrievaný bol aj z kontaktov s ruskou FSB. Stremousov nie je prvý chersonský kolaborant, ktorý prišiel o život. Ešte v júni zabil výbuch Dmitrija Savlučenka, k činu sa neskôr prihlásili ukrajinskí partizáni.

Tentokrát sa ponúka aj iné možné vysvetlenie. Za vlastizradu hľadala Stremousova ukrajinská tajná služba, no v ostatných týždňoch sa dostal do konfliktu s Moskvou. Odmietal ruský ústup z Chersonu a rozhorčený z vojenských neúspechov odporúčal ruskému ministrovi Šojguovi, nech sa radšej zastrelí „ako dôstojník“. Šojgu si zjavne odporúčanie nevzal k srdcu, zato Stremousova smrť zastihla skôr, než 45-ročný zradca očakával.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.