Platforma ĽUD KDH chce za predsedu primátora Levoče Majerského

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Platforma ĽUD KDH chce za predsedu primátora Levoče Majerského

Foto: Primátor Levoče Milan Majerský (Foto: TASR/Oliver Ondráš)

Anna Záborská ponúkla, že prevedie KDH obdobím sebareflexie, kým nebude mať strana nové vedenie.

Je tu prvý verejný návrh na nového lídra KDH. Platforma ĽUD KDH chce za predsedu Kresťansko-demokratického hnutia primátora Levoče Milana Majerského.

"Milan Majerský pripúšťa kandidatúru na predsedu KDH, akékoľvek iné informácie, zámerne podsúvané nie sú pravdivé," napísal na blogu Postoja zakladateľ platformy ĽUD KDH Miroslav Kráľ.

Majerský má 44 rokov a je predseda Kresťanskodemokratickej samosprávy, ktorá združuje všetkých komunálnych politikov zvolených za KDH. Majerský je tiež poslancom Prešovského samosprávneho kraja.

"Chceme KDH na pilieroch kresťanskom, ľudovom a občianskom. Chceme KDH, ktoré bude oslovovať 15 až 25 percent voličov na Slovensku," uviedol Kráľ, ktorý je predseda okresného centra KDH v Zlatých Moravciach.

Podľa neho by mal nový predseda KDH dostať právomoc menovať krajských predsedov na obdobie jedného roka, pokiaľ sa nezmenia stanovy a nezadefinujú sa krajské snemy, na ktoré si budú okresné snemy voliť svojich zástupcov.

Správkyňa Záborská?

Kým niektorí hovoria o možných kandidátoch na predsedu KDH, europoslankyňa a členka predsedníctva Anna Záborská prišla s nápadom "správcu."

Ten by mal podľa Záborskej previesť KDH obdobím sebareflexie do riadneho snemu, z ktorého by vyšlo nové vedenie strany.

"Som pripravená prijať obmedzený mandát správcu, dohliadajúceho na chod strany a korektný priebeh vnútrostraníckej diskusie," oznámila Záborská na Postoji.

Diskusia o budúcnosti KDH sa musí podľa Záborskej začať pri čistom stole. "Práve preto je dôležité, aby predseda a podpredsedovia hnutia hneď na začiatku zložili svoje funkcie," uviedla s tým, že následne by celoslovenská Rada poverila správcu, aby viedol stranu až do riadneho snemu.

"Budem sa uchádzať o toto poverenie Rady, pretože mi záleží na tom, aký bude nový štart KDH," napísala Záborská. Nové KDH bude podľa nej potrebovať "mladú krv, nové nápady a obrovské množstvo energie". 

Ako o ďalšom možnom kandidátovi na lídra KDH sa hovorí o Alojzovi Hlinovi. V rozhovore pre Pravdu povedal, že oslovený už bol, dokonca ešte pred voľbami. "Dal by som sa na to iba vtedy, ak získam dôveru ľudí, s ktorými by som dokázal postaviť modernú konzervatívnu stredopravú stranu," vyjadril sa. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo