Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. marec 2016

Do Paríža prišli pro-liferi z celej Európy: Nesmieme mlčať

Európske pro-life organizácie a hnutia sa už roky snažia spojiť sily v zápase za život. Tento víkend sa to podarilo.
Do Paríža prišli pro-liferi z celej Európy: Nesmieme mlčať

V Paríži bolo cez víkend veľké stretnutie pro-life organizácií (foto: FB One of us)

V Paríži sa stretli ich najvýznamnejší aktéri z celého kontinentu, aby vyjadrili svoje jasné presvedčenie – „Na každom živote záleží“.

Stovky vedcov, politikov, umelcov, aktivistov a novinárov sa od rána schádzajú v koncertnej budove Salle Gaveau blízko parížskeho centra. Túžba zástupcov z viac ako tridsiatky európskych organizácií po silnom medzinárodnom apeli je, zdá sa, blízko realite. Historicky prvé medzinárodné fórum federácie One of us (Jeden z nás) sa začína.

Už uvítacie slová predstaviteľov federácie pre viac ako tisícku účastníkov majú silný náboj. „V súčasnosti ochraňujú ľudia planétu či ohrozené živočíšne druhy. Chceme však pozvať k dôležitejšej veci – ochrane samotného ľudského bytia,“ vyzýva v príhovore Alberto Ruiz Gallandor, bývalý španielsky minister spravodlivosti. Po otváracej ceremónii už štartuje séria vystúpení dvadsiatky ďalších rečníkov z vedeckej, politickej, právnej i umeleckej sféry.

„Som veľmi rád, pretože je to prvý krok v obrátení názorovej vlny smerom k ochrane života, kde zohrávame poprednú úlohu,“ hovorí pre Postoj Jaime Mayor Oreja, prezident One of us. „V najbližšom desaťročí budeme svedkami debaty o kultúre častejšie než debát o politike. Preto je existencia takejto organizácie dôležitá.“Rodina federácie One of us sa po rokoch zišla kompletná (foto: FB/One of us)

Facka pre demokraciu

V roku 2014 vyzbierala občianska iniciatíva Jeden z nás približne dva milióny podpisov v petícii, ktorou požadovala, aby Brusel zastavil financovanie aktivít ničiace ľudský život pred narodením.

Išlo najmä o škodlivé praktiky v oblasti výskumu, pri ktorých sa ničili ľudské embryá. Európska komisia však najväčšiu petíciu v histórii EÚ jednoducho zmietla zo stola. Organizátori vtedy označili verdikt Barrosovej komisie, ktorá vetovala iniciatívu v posledný deň svojho funkčného obdobia, za výsmech a facku dvom miliónom občanom EÚ.

„Vyjadrujeme hlboké sklamanie voči hluchej komisii, ktorá urobila uznesenie v rozpore s etickými a demokratickými požiadavkami,“ komentoval vtedy rozhodnutie Gregor Puppinck, prezident iniciatívy. Ako povedal na sobotnom fóre, celá kauza je momentálne na európskom súde, odpoveď by mala prísť v priebehu tohto roka.

Ešte v roku 2014 zareagovali zástupcovia iniciatívy Jeden z nás založením rovnomennej federácie. Tá zastrešuje celkovo dvadsaťpäť európskych organizácií, ktoré chcú spoločne naďalej apelovať na predstaviteľov EÚ a vyvíjať tlak, aby hlas občanov túžiacich po väčšej obrane života nezanikol.

Za Slovensko sa pridali združenia Donum Vitae a Fórum života. Spoločne s ostatnými európskymi pro-life združeniami spustili ďalšiu petičnú výzvu, aby sa debata dostala „späť na stôl európskej demokracie“.

„Otázka úcty k životu je v Európe ohrozená. Ak sa budeme len prizerať, k žiadnej zmene nedôjde,“ hovorí novinárom europoslanec a člen výkonného výboru federácie Miroslav Mikolášik, podľa ktorého má byť úlohou politikov vytvárať most medzi hnutím za život a Európskou úniou.

Europoslanec Miroslav Mikolášik bol jedným z hlavných rečníkov medzinárodného fóra (foto: Adam Takáč)

Nesmieme mlčať

Práve prezident Donum Vitae je jedným z rečníkov v dopoludňajšej diskusii na tému Vplyv škandálu Planned parenthood v USA na Európu. Kauza s predajom orgánov nenarodených detí, ktorá vypukla počas minulého leta, nie je podľa účastníkov diskusie len americkou záležitosťou.

„Keď som sa dozvedel o tomto prípade, okamžite som sa obrátil na Európsku komisiu,“ hovorí v prejave Mikolášik. „Pýtal som sa, či aj po tomto škandále bude Medzinárodná federácia plánovaného rodičovstva financovaná z verejných európskych zdrojov. Komisia chladnokrvne odpovedala s tým, že tieto služby bude naďalej podporovať.“

Inzercia

Na hrozby organizácie, ktorá potraty propaguje ako zdravotnú starostlivosť, poukazuje v diskusii aj Sofia Kuby z významnej Alliance Defending Freedom (ADF). „I keď v Európe zatiaľ nemáme dôkazy o podobných prípadoch ako v Amerike, vieme, že potraty tu fungujú a ľudské embryá sa zneužívajú. Musíme zisťovať, pýtať sa na financovanie tejto organizácie, ktorá spolu s potratmi propaguje antikoncepciu a presadzuje sexuálne vzdelávanie a sexuálnu aktivitu bez vekového obmedzenia.“

Sofia Kuby neskôr pre Postoj hovorí, v čom treba byť pri šírení pro-life odkazu opatrný. „Musíme dávať pozor, aby sme ho príliš nespolitizovali a nenechali sa vtiahnuť do určitého politického prúdu. Podporu musíme hľadať naprieč názorovým spektrom,“ tvrdí dcéra známej autorky a aktivistky Gabriele Kuby.

Slovensko môže byť inšpiráciou

Počas programových prestávok sa väčšina účastníkov stretáva v „Mestečku života“, v ktorom sa prezentujú viaceré európske pro-life združenia. Svoje neprehliadnuteľné miesto tu má aj naše Fórum života.Stánok slovenského združenia Fórum života bol naozaj pestrý

„Dostali sme vlastný prezentačný stánok, ktorý tu má len niekoľko krajín. Aj to je dôkazom toho, že organizátori vnímajú výnimočné postavenie pro-life hnutia na Slovensku,“ vraví nám pri rozhovore výkonný riaditeľ organizácie Tomáš Kováčik.

Pod slovenskou vlajkou vidíme napríklad informačné letáky o Národnom pochode za život preložené do angličtiny alebo prospekty o konkrétnych projektoch pomoci Fóra života, ako sú poradňa Alexis a Zachráňme životy. „Je dobré, že ako Slováci máme zastúpenie aj medzi europoslancami, ktorých pozná celé pro-life hnutie. V porovnaní s ostatnými krajinami sme v tomto smere na dobrej úrovni,“ dodáva Kováčik.

O slovenských aktivitách na podporu rodiny a života v uplynulých rokoch sa zmieňuje vo svojom prejave aj predseda KDH Ján Figeľ. „Štáty, ktoré chránia rodinu, majú odpovede aj na ekonomiku, demografiu či bezpečnosť. Iniciatívy, ktoré sa nám na Slovensku v posledných rokoch podarili, nie sú finálne, ale sú potvrdením, že na živote nám záleží.“

Hrdinka z Thajska

Azda najočakávanejšou časťou večerného programu je záverečná ceremónia. V rámci sa nej sa totiž federácia rozhodla udeliť premiérovú Cenu za život hrdinom, ktorí dlhodobo bojujú za ľudský život a jeho dôstojnosť. Medzi nominovanými je okrem iných taliansky spevák Andrea Bocelli, ktorý pred pár rokmi prezradil, že jeho matka odmietla napriek odporúčaniu lekárov podstúpiť potrat.

Cenu však napokon získava Pattaramon Chanbua z Thajska.Pattaramon Chanbua z Thajska ako prvá víťazka Európskej ceny za život (foto: Adam Takáč)

Silný a emotívny príbeh mladej dievčiny obletel celý svet. Pred dvomi rokmi sa mala stať náhradnou matkou pre austrálsky manželský pár, ktorý jej za to ponúkol 12-tisíc dolárov. Čakala dvojičky, no ukázalo sa, že jedno z detí sa narodí s Downovým syndrómom.

Pár z Austrálie sa rozhodol, že prijme len jeho zdravého súrodenca a 21-ročnú Pattaramon nútil k potratu. Odmietla to so slovami „i keď som len náhradnou matkou, cítim, že dieťa žije v mojom tele“.

Po narodení si chlapca menom Gammy ponechala a vychováva ho dodnes napriek ťažkej diagnóze. Jej prípad vyvolal diskusie o biznise v súvislosti s náhradným materstvom, keď sa telo ženy používa ako produkt a dieťa sa stáva predmetom obchodu.

„Verím, že môj príbeh povzbudí všetkých, ktorí veria, že život si zaslúži dôstojnosť od počatia po prirodzenú smrť,“ hovorí Pattaramon so slzami v očiach pri preberaní ocenenia.

Medzinárodné fórum Jeden z nás vysiela z hlavného mesta Francúzska hlasné posolstvo, ktoré si zaslúži patričnú odpoveď. Ide tu milióny narodených aj nenarodených ľudských bytostí. Ide tu o život.

Odporúčame

Treba odsúdiť islam?

Treba odsúdiť islam?

Priame odsúdenie islamu zo strany pápeža, aké vyslovovali pápeži počas minulých storočí, by malo za následok masívne nepokoje a možno aj 3. svetovú vojnu.