Horúca nedeľa Angely Merkelovej

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Horúca nedeľa Angely Merkelovej

Do Nemecka už prakticky prestali prúdiť utečenci. Pre Merkelovú je to veľká úľava, napriek tomu kritizuje Rakúsko a balkánske štáty, ktoré tento prúd zastavili.

Nemecká kancelárka má pred sebou veľmi napínavú nedeľu. V troch spolkových štátoch sa konajú regionálne voľby, pričom komentátori už niekoľko mesiacov špekulovali, či práve tieto regionálne voľby uprostred utečeneckej krízy neukončia jej éru.

Podobne ako sa pred 11 rokmi skončila éra sociálneho demokrata Gerharda Schrödera, ktorého strana utrpela porážku v Severnom Porýní-Vestfálsku.

Šťastie číslo jeden: utečenecká vlna opadla

Ale nemecká kancelárka má v tej všetkej šlamastike, v ktorej za posledné mesiace uviazla, veľké šťastie. A paradoxne jej šťastie spočíva aj v tom, že sa v podstatnom bode mýlila.

Od konca leta totiž odmietala chrániť vnútorné hranice v rámci Európskej únie múrmi či plotmi, stále opakovala, že hraničné bariéry problém nevyriešia, pretože prúdy utečencov do Európy nezastavia, len presmerujú.

Lenže opatrenia Rakúska aj balkánskych štátov, ktoré postupne prijímali denné kvóty na utečencov, až tento týždeň prepúšťanie prakticky zastavili, fungujú. A hoci ukazujú, že Merkelovej stratégia bola ilúziou, v tejto chvíli jej politicky pomáhajú, keďže nálada v krajine sa zlepšuje.

Ešte v januári sa zdalo, že Merkelová nemusí túto jar politicky prežiť. Ale Rakúšania s Balkánom jej nepriamo pomohli. Zdieľať

Jednak tu boli udalosti v Kolíne, ktoré šokovali Nemcov, jednak naďalej aj napriek zime pokračovala masová migrácia. Za prvé dve mesiace tohto roku prišlo do Európy viac migrantov ako za celý prvý polrok minulého roka.

V januári prechádzalo cez nemecké hranice dvetisíc utečencov denne. Po opatreniach Rakúska, Slovinska, Chorvátska a Macedónska na konci reťaze sa prúd postupne spomaľoval, až de facto vyschol. Tento týždeň tak prichádza do Nemecka zhruba jedna stovka utečencov denne.

Merkelová však ďalej tvrdí, že uzatvorenie vnútorných hraníc bolo chybou, skutočný zmysel má vraj jedine ochrana vonkajších hraníc a dohoda s Tureckom. Nemecká kancelárka stavila na tureckú kartu všetko, už v novembri nedobrovoľne pomohla Erdoganovej kampani, keď prišla do Ankary vyjednávať svoj plán krátko pred tureckými voľbami. Erdogan imidžovo triumfoval a jeho AKP zdrvujúco vyhrala.

Po novembrovom summite EÚ s Tureckom, kde Únia sľúbila Ankare tri miliardy eur a ďalšie významné ústupky, prezident Rady Donald Tusk vyhlásil, že sa očakáva „okamžité a značné zredukovanie počtu migrantov“, ktorí z Turecka mieria do Európy.

Ale nič sa nedialo, turecké opatrenia priniesli len minimálne efekty. Napriek tomu Merkelová ďalej tvrdila, že nie zatváranie hraníc vo vnútri Európy, ale len dohoda s Tureckom prinesie prielom.

Ak by sa EÚ riadila podľa jej želania, naďalej by prúdili do Únie aj Nemecka rekordné počty migrantov a všetci by len dúfali, že ďalší summit s Tureckom, ktorý vyvrcholí v polovici marca, prinesie azda do leta nejaké výsledky.

Merkelovej politika preto nebola alternatívou, ale len doktrínou, ktorej sa tvrdohlavo držala, aby si zachovala tvár. Rakúsko už vnútorný tlak a vzostup populistov nevydržalo a z najvernejšieho Merkelovej spojenca prešlo na druhú stranu, kde ho privítali Viktor Orbán a bavorský premiér Horst Seehofer.

Rakúsko-balkánske upchatie hraníc má aj škaredé dôsledky, pretože v Grécku je teraz zablokovaných vyše 30-tisíc utečencov, ktorí žijú neraz v hrozných podmienkach. Gréci ich predtým prepúšťali (zväčša bez registrovania) ďalej, teraz sú aj oni sami nútení hľadať spôsob, ako chrániť svoju hranicu s Tureckom.

Kancelárka je už natoľko zajatkyňou svojich predošlých vyhlásení, že aj naďalej musí kritizovať účinný rakúsko-balkánsky prístup, a zároveň dúfa, že Turecko napokon prejde od slov k činom – ak sa tak stane, bude môcť vyhlásiť, že jej veľký plán zabral. (Viac o detailoch dohody aj najspornejších miestach pripravovanej dohody EÚ s Tureckom budeme písať neskôr.)

Šťastie číslo dva: Winfried Kretschmann

Angela Merkelová má však aj vnútropolitické šťastie. Hoci v nedeľných voľbách jej CDU zrejme utrpí historickú porážku, v úrade kancelárky by sa mala udržať.

A to aj napriek tomu, že v juhonemeckom Bádensku-Württembersku, čo je s prehľadom najľudnatejšia spolková krajina (11 miliónov obyvateľov), jej CDU prehrá a zvíťazí strana Zelených.

Na jednej strane by to bolo historické fiasko CDU, keďže katolícke Bádensko-Württembersko bolo celé desaťročia baštou kresťanských demokratov. Zvrat nastal pred piatimi rokmi, keď bezprostredne po katastrofe v japonskej Fukušime tu dosiahla ekologická strana senzačný výsledok a jej krajinský líder Winfried Kretschmann sa stal prvým krajinským premiérom Zelených v dejinách Nemecka.

Kretschmann je výnimočný fenomén – je to reálpolitik, ktorý sa vždy tak trochu vysmieval z ľavicovo-liberálnych ideológov vo svojej strane. Nielen hovorí, ale ešte aj vyzerá ako dôstojný politik CDU s otcovskou charizmou (miestni mu hovoria Landesvater), preto je obľúbený nielen medzi zelenými hipstermi, ale i v prostredí tradičných voličov CDU. Z nich mnohí teraz zvažujú voľbu Zelených, ktorými ešte donedávna pohŕdali ako spolkom uletených ekológov.

Lenže osobná charizma Kretschmanna robí divy, tým väčšmi, že proti nemu stojí tak trochu komicky pôsobiaci vyzývateľ z CDU Guido Wolf.

A práve tu má Merkelová opäť šťastie. Kretschmann totiž dôsledne obhajuje Merkelovej utečeneckú líniu, dokonca kancelárku háji pred radikálne proimigračným krídlom svojej strany, ktorému sa nepáči, že Merkelová postupne sprísňuje azylovú politiku.

Populárny Kretschmann dôsledne obhajuje Merkelovej utečeneckú líniu, dokonca kancelárku háji pred proimigračným krídlom svojej strany. Zdieľať

Keď teda Kretschmann porazí Merkelovej straníka Wolfa, ktorý sa v kampani vymedzoval voči Merkelovej politike vítania, kancelárka bude môcť povedať: vidíte, zvíťazili tí, ktorí stoja za mojím kurzom, nie tí, čo ho sprava spochybňujú.

Pre Merkelovú by bol oveľa väčší problém než Kretschmannov triumf, keby v troch regionálnych voľbách (okrem Bádenska-Württemberska volia Nemci aj v Sasku-Anhaltsku a Porýní-Falcku) získala na úkor CDU veľké zisky Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Šťastie číslo tri: Bez alternatívy

Ale aj tu má Merkelová opäť raz šťastie – v tejto strane, ktorá sa kedysi chápala ako konzervatívna alternatíva voči CDU, získali ešte pred vypuknutím utečeneckej krízy prevahu radikálne sily a umiernení politici ju opustili. Rétorika AfD proti miliónu nových utečencov, čo prišli minulý rok do Nemecka, tak naberala miestami šialenú podobu (napríklad odporúčania hájiť hranicu v prípade potreby aj streľbou do žien s deťmi).

A tak hoci sú masy voličov CDU rozčarované z vládnej utečeneckej politiky, ktorá vyrobila problémy, ale neponúkla riešenia, voľba AfD má pre nich príliš hnedú pachuť.

V neposlednom rade si môže Merkelová teraz dodatočne blahoželať aj k tomu, že za dlhé roky jej panovania opustili politiku viacerí jej potenciálni nástupcovia. CDU viedla tak, že seba samotnú spravila bezalternatívnou. Aj keby teraz utrpela CDU totálne fiasko, v strane je zakorenený pocit, že kancelárku by nemal kto zastúpiť a celá krajina by sa zosypala. Takže aj stranícky puč proti nej je v tejto chvíli nepredstaviteľný.

Príliš veľká prehra v nedeľných voľbách by však mohla postihnúť inak – už dnes sa v kuloároch šepká, že Merkelová je pripravená kandidovať na kancelárku aj po štvrtýkrát, v septembri 2017.

Ak by však tieto voľby dopadli veľmi zle a stranu by ovládla panika, musela sa by ona – žena moci – zmieriť s tým, že tento plán vládnutia na pokračovanie padol. A začať s hľadaním svojho budúceho nástupcu na čele CDU. V nedeľu sa tak hrá najmä o to, či si Merkelová zachová nádej, že bude kancelárkou do roku 2021.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo