Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
25. október 2022

Za Majerského zrekonštruovali o 50 % viac ciest, kraj je bez havarijných stavov

Počas obdobia župana Milana Majerského sa v Prešovskom kraji zrekonštruovalo 732 km krajských ciest, čo je o 50 % viac oproti predošlému obdobiu.

Za Majerského zrekonštruovali o 50 % viac ciest, kraj je bez havarijných stavov

Cesty v kraji sú tiež po prvýkrát bez havarijných stavov a opravených bolo o 350 % viac mostov. Kraj zároveň o viac ako 40 % zvýšil mzdy opatrovateľkám či zdravotným sestrám v krajských zariadeniach i vodičom v prímestskej doprave a o rekordných 1500 % narástol aj počet študentov duálneho vzdelávania. Vyplýva to z údajov rekapitulácie výsledkov predsedu PSK a Kresťanskodemokratického hnutia Milana Majerského. 

„Dlhodobo tvrdím, že kde je cesta, tam je život. Preto som do úradu vstupoval s víziou dať krajské cesty konečne do poriadku, zlepšiť aj pracovné možnosti a pomôcť rodinám. Som hrdý, že sa to podarilo! Za síce o rok dlhšie obdobie, ale tiež dva ťažké roky pandémie a krízy. Napriek nim kraj nastúpil na úspešnú cestu rozvoja,“ uviedol Majerský, ktorý za dlhodobé nasadenie poďakoval celému tímu spolupracovníkov.

Počas obdobia župana Milana Majerského sa v Prešovskom kraji zrekonštruovalo 732 km krajských ciest, čo je až tretina ciest v správe PSK. 

Zrekonštruovaných 732 km je až tretina ciest v správe PSK. Kraj tiež kládol dôraz na rýchlejšiu rekonštrukciu mostov a za Majerského sa zmodernizovalo spolu 122 mostných objektov. PSK radikálne obnovil aj techniku a vozidlá Správy a údržby ciest PSK (SÚC PSK) - spolu 368 ks za takmer 17 miliónov eur - a zriadil aj asfaltérsku čatu. Prešovský kraj má tak dnes najmodernejšiu správu a údržbu ciest na Slovensku. Na cesty, mosty, správu a údržbu, stroje, techniku, rekonštrukciu objektov i celkovú správu SÚC vynaložil kraj 200 miliónov eur.

Náš kraj sa dlhodobo trápi aj s pracovnými možnosťami. Aby nám naši ľudia neodchádzali od rodín do cudziny, opatrovateľkám, zdravotným sestrám a ďalším zamestnancom zariadení sociálnych služieb, ako aj šoférom dopravcov SAD-iek a zamestnancom SÚC sme zvýšili plat priemerne o 300 až 400 eur,“ priblížil Majerský s tým, že veľmi dôležitý je úspech v oblasti nového pracovného uplatnenia.

Som veľmi rád, že sa nám podarilo zvládnuť rokovania a životaschopnosť Prešovského kraja by mali v nasledujúcom období posilniť silní investori. Spolu má ísť o viac než 5000 nových pracovných miest,“ zdôraznil. Kraj v uplynulom období navyše zaznamenal o 100% viac investícii bez nárastu zadlženia.

Milan Majerský pri ohlásení opätovnej kandidatúry na predsedu Prešovského samosprávneho kraja.

Kraj tiež raketovo zabral pri duálnom vzdelávaní. Kým pri nástupe Majerského do úradu bolo doň zapojených 84 študentov v kraji, dnes ide o rekordných viac ako 1300 študentov, čo je 1500 % nárast a popredná priečka v počte študentov duálneho vzdelávania medzi krajmi na Slovensku. Študent ním získava prax, zručnosť i čiastočnú mzdu, firma pomocnú silu, daňové úľavy či príspevok na žiaka a obaja vzájomný kontakt aj pre prípadné budúce uplatnenie. „To priamo pozýva mladých ľudí zostávať v kraji a neopúšťať domov,“ podčiarkuje Majerský.

Prešovský kraj za jeho vedenia zriadil aj Nadáciu na podporu rodiny, ktorou pomáhal rodinám zo sociálne ťažkých pomerov či tým, ktoré si v kritických situáciách nedokázali pomôcť samy. „Za necelé 4 roky sme sumou  235-tisíc eur pomohli pri ťažkých životných príbehoch 400 rodinám,“ vyčíslil úradujúci župan.

Inzercia

Župa zároveň bezprecedentne skokovo navýšila dotácie pre mestá, obce či organizácie v celkovej výške 26  miliónov eur, čo je najviac na Slovensku. Vďaka tomu sa zrealizovalo takmer 3500 potrebných verejnoprospešných projektov, ktoré výrazne pomohli k všestrannému rozvoju miest a obcí.

Prešovský kraj sa zároveň ako pilotný zapojil do iniciatívy Catching-up Regions, ktorá vygenerovala 150 miliónov eur pre rozvoj kraja (z nich sa do roku 2023 preinvestuje 100 miliónov eur). Tie slúžia napríklad na rekonštrukciu 5 škôl, výstavbu cyklotrasy Poloniny Trail či na pomoc s vodou a kanalizáciou v Sninskom okrese.

Milan Majerský pri otvorení špičkovej strednej športovej školy v Poprade, ktorá ponúka najlepšie podmienky pre študujúcich stredoškolákov na Slovensku. Kraj do nej investoval 14 miliónov eur.

Spolu až dvojnásobok investícií vo výške 250 miliónov eur dal PSK do investícií, ako je rekonštrukcia škôl, sociálnych, kultúrnych zariadení, knižníc či múzeí. V Poprade tiež vznikla špičková športová škola, ktorá ponúka najlepšie podmienky pre študujúcich stredoškolákov na Slovensku. Kraj do nej investoval 14 miliónov eur.

Prešovský kraj bol v ostatných 5 rokoch úspešný aj v oblasti cyklodopravy a cykloturistiky. Pustil sa do prepájania najväčšej magistrály hlavnej európskej cyklistickej siete EUROVELO 11. „Prijali sme vážne rozhodnutie, že kraj bude investorom a ťarchu zodpovednosti vezmeme z obcí na seba. Ony zatiaľ môžu energiu a peniaze dávať do iných oblastí, ktoré ťažia ľudí,“ uviedol Majerský. Do konca budúceho roka má byť na svete i prvých 30 km z 90 kilometrovej atraktívnej cyklotrasy Poloniny Trail.

Kraj spustil aj projekt výstavby cyklo-prepojenia Tatier so Spišom a projekty nových cyklotrás v úsekoch Spišský Jeruzalem či Domaša. „Toto všetko je veľkou pomocou turizmu, z ktorého môže náš kraj v budúcnosti mimoriadne ťažiť,“ uzavrel Milan Majerský, ktorý sa o post predsedu Prešovského samosprávneho kraja uchádza aj v nadchádzajúcich voľbách.

foto: archív MM

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846

Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s. r. o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.