Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. marec 2016

Nový štart KDH: Ako na to?

KDH sa po týchto voľbách ocitlo v kritickej situácii. Je určite dôležité pomenovať dôvody, prečo sme po prvýkrát od roku 1990 skončili pred bránou Národnej rady.
Nový štart KDH: Ako na to?

Tak ako u pacienta musíme najprv stanoviť diagnózu, aby sme vedeli navrhnúť liečbu, musíme aj pri volebnom neúspechu pátrať po príčinách skôr, než navrhneme potrebné reformy. Správna diagnóza, založená na faktoch, nie pocitoch a domnienkach, je predpokladom úspešnej liečby.

Správna diagnóza

Po výsledku na úrovni štyroch percent si KDH nemôže dovoliť chybnú diagnózu. Preto potrebuje čas na diskusiu. A táto diskusia nemôže byť len o kandidátoch na posty v predsedníctve. Áno, aj o nich treba hovoriť, ale až potom, keď nájdeme odpovede na kľúčové otázky, s ktorými nás tak tvrdo konfrontoval volebný výsledok. Prečo sa hlasy kresťanov rozptýlili medzi KDH, OĽaNO, Sieťou a kotlebovcami? Prečo nám toľkí ľudia pri osobných rozhovoroch pred voľbami vyčítali nevýraznosť a nedostatok zápalu? Prečo ľudia, ktorí nie sú členmi KDH, mali viac preferenčných hlasov na kandidátke, než väčšina dlhoročných straníkov? Je problém v personálnej ponuke, v programe, v sile presvedčenia, nedostatku osobného kontaktu – alebo v kombinácii všetkých týchto vecí?

Hovorme spolu

Táto diskusia sa už nepochybne začala a mala by pokračovať až do jesene. A to nielen na kluboch, okresných a krajských radách, ale aj na internetovej stránke KDH, ktorá by mohla slúžiť ako platforma spájajúca všetkých členov hnutia, ktorí sa na nej chcú zúčastniť a prispieť do nej vlastnými návrhmi. Kľúčové je tu slovo „všetkých“ – moderovanie príspevkov musí byť minimálne. Otvorená diskusia, do ktorej by bol pozvaný každý člen KDH, by nám pripomenula, že presne takto – zdola – vznikalo KDH v roku 1989.

Čistý stôl

Diskusia o budúcnosti KDH sa musí začať pri čistom stole. Práve preto je dôležité, aby predseda a podpredsedovia hnutia hneď na začiatku zložili svoje funkcie. Následne by mala celoslovenská Rada poveriť konkrétneho človeka, aby spolu so zostávajúcimi členmi predsedníctva viedol stranu až do riadneho snemu. Jeho úlohou by bolo previesť KDH obdobím sebareflexie a vytvoriť priestor, v ktorom sa budú môcť profilovať všetci tí, ktorí majú ambíciu postaviť sa do čela strany a viesť ju.

Úloha správcu

Budem sa uchádzať o toto poverenie Rady, pretože mi záleží na tom, aký bude nový štart KDH. Som pripravená prijať obmedzený mandát správcu, dohliadajúceho na chod strany a korektný priebeh vnútrostraníckej diskusie. Mojou motiváciou nie je politická ambícia, ale pocit zodpovednosti. Chcela by som, aby hnutie, v ktorom som od jeho začiatku, vyšlo z hľadania svojej novej tváre posilnené. Nové KDH, ktoré by sa malo v tejto diskusii zrodiť, bude potrebovať mladú krv, nové nápady a obrovské množstvo energie. A toto, ako by povedali moje vnúčatá, nie je už nič pre starú mamu.

Anna Záborská

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.