Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. marec 2016

Slovenské elektrárne spustili diaľkové manipulácie na treťom bloku v Mochovciach

Elektrárnekoncom februára tohto roka prvýkrát počas dostavby Mochoviec spustili reálne diaľkové manipulácie z blokovej dozorne 3. bloku na zariadeniach napájania vlastnej spotreby tohto bloku. Spustenie nasledovalo ihneď po skúškach hlavného riadiaceho systému a odskúšaní ovládacích povelov a signalizácií.

Slovenské elektrárne pokračujú v uvádzaní tretieho bloku atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky. Informovala o tom dnes hovorkyňa spoločnosti Jana Burdová.

Pracovníci elektrárne podľa Burdovej môžu ovládať komponenty vlastnej spotreby bloku ako napríklad vypínače, odpojovače prostredníctvom systému kontroly a riadenia, cez počítače a zároveň získavať spätné informácie o stave komponentu. Na blokovej dozorni má tak prevádzkový personál zobrazené všetky údaje a hodnoty elektrických veličín, ako napríklad napätia na jednotlivých prípojniciach, veľkosti prúdov na prívodoch a vývodoch, či prenášaný elektrický výkon vo vybraných uzloch vyvedenia výkonu a napájania vlastnej spotreby 3. bloku.

"Táto prvá fáza projektu spustenia reálnych diaľkových manipulácií z blokovej dozorne tretieho bloku elektrárne zahŕňala diaľkové oživovanie 6 kilovoltových zariadení, ktoré pokračuje skúškami diaľkového ovládania komponentov 0,4 kV rozvodní. Nadväzne na túto fázu začnú SE cez riadiaci systém blokovej dozorne oživovať technologické systémy a komponenty bloku," doplnila Burdová.

Viac ako tri štvrtiny elektriny SE sa vyrobilo v minulom roku v jadrových elektrárňach. V Mochovciach sa vyrobilo vlani 7523 gigawatthodín energie a v Jaslovských Bohuniciach 7623 GWh energie. Jadro tak tvorí takmer 77 % vyrobenej elektriny Slovenských elektrární.

Inzercia

Odporúčame

Novým riaditeľom Hudobného centra sa stal Igor Valentovič

Novým riaditeľom Hudobného centra sa stal Igor Valentovič

Valentovič je absolventom Katedry hudobnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia bol štipendistom v Umenovednom ústave SAV, neskôr pracoval ako redaktor v obnovenom časopise Slovenská hudba a v Slovenskej filharmónii.

Denník Svet kresťanstva