Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. marec 2016

Nedeľný predaj v Anglicku sa rozširovať nebude

Obchody v Anglicku a Walese nebudú v nedeľu otvorené dlhšie ako šesť hodín. Premiérovi Cameronovi zámer nevyšiel.

Nedeľný predaj v Anglicku sa rozširovať nebude

Britskí poslanci v stredu odmietli vládny návrh, ktorým sa mali rozšíriť otváracie hodiny v nedeľu.

Otvárací čas v nedeľu je pre väčšinu obchodov obmedzený na šesť hodín. Iba obchody s rozlohou menej ako 280 metrov štvorcových, ktoré predávajú najnutnejší tovar, môžu mať otvorené dlhšie.

Podľa návrhu by po novom o dĺžke otváracích hodín rozhodovali starostovia a miestne zastupiteľstvá.

Návrh neprešiel pomerom 317 ku 286. Premiérovi Cameronovi chýbali dokonca hlasy vlastných poslancov. Konzervatívci, ktorí hlasovali proti, tvrdia, že zmena by narušila status nedele ako dňa odpočinku.

„Počul som mnohých poslancov, ako hovoria: ,Chcem, aby moja nedeľa zostala výnimočným dňom.' Prečo by to nemohli povedať aj zamestnanci obchodov?“ vyjadril sa konzervatívny poslanec Sir Edward Leigh. Dodal, že Toryovci sú stranou podnikania a rodiny, nie však výhradne stranou veľkého biznisu.

Inzercia

Na hlasovaní bol zaujímavý postoj Škótskej národnej strany. Hoci by sa zmeny týkali len Anglicka a Walesu, napriek tomu Škóti hlasovali proti reforme, píše Reuters. Pritom v Škótsku tieto zmeny už platia.

K téme:
Britská ministerka: Nedeľa bola mizerný deň, kým neotvorili obchody Zdieľať

Britský minister financií George Osborne ešte vlani v lete avizoval plán uvoľniť zákony upravujúce nedeľné obchodovanie. „Dokonca aj dve desaťročia od prijatia zákona Sunday Trading chuť nakupovať v nedeľu stále rastie,“ citoval vtedy Osborna denník The Telegraph.

Ministerstvo financií predpokladalo, že po zmenách by pribudlo takmer 3 000 pracovných miest a tržby by vzrástli o viac ako 200 miliónov libier ročne.

Na uvoľnenie nedeľných otváracích hodín boli rozdielne názory aj v samotnom obchodnom priemysle. Napríklad reťazec Tesco bol proti. Obchodná sieť Morrisons zase vyzývala vládu, aby „načúvala zákazníkom“.

Britská komora obchodných centier v stredu vyhlásila, že z výsledku hlasovania je hlboko sklamaná.

Zaviesť nedeľné nakupovanie sa pokúsila už aj vláda Margaret Thatcherovej v roku 1986. Zamietli ho však konzervatívni poslanci, ktorí návrh považovali za hrozbu pre rodinný život a účasť na bohoslužbách. Nedeľné obchodovanie povolil až zákon, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1994 po dlhom zápase zo strany podnikateľskej komunity.

Ilustračné foto: Flickr.com

Odporúčame