Prečo uspel Kotleba? Kto vraví, že to vie, klame

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo uspel Kotleba? Kto vraví, že to vie, klame

Viacerí sa pokúšajú vysvetliť dôvody šokujúceho úspechu ĽSNS cez mediálne skratky. Lenže vôbec to nie je také jednoduché.

Pritom je dôležité, aby spoločnosť dokázala uchopiť fenomén Mariana Kotlebu. Tento extrémista, ktorý vzhliada k ideálu fašistického usporiadania štátu, najskôr narazil, keď Najvyšší súd v roku 2006 jeho stranu zakázal. Preto neskôr upravil stanovy aj program, jeho rétorika bola naďalej extrémistická, hromžil proti „cigánskym parazitom“, ale už si dával pozor, aby neprekročil hranice zákona.

Vo voľbách roku 2012 mu to vynieslo len 1,5 percent, no od konca roka 2013 dvakrát šokoval. Najskôr si ho vyše 71-tisíc obyvateľov Banskobystrického kraja zvolilo za svojho župana, teraz ho poslalo zhruba 210-tisíc voličov priamo do parlamentu.

Mnohí sa preto pýtajú, čo sa to vlastne deje. Panuje pritom všeobecná zhoda, že veľká časť voličov Kotlebu nie sú extrémisti, ale skôr frustrované masy ľudí, ktorí hlasom pre Kotlebu vyjadrili radikálny protest proti systému. Ale čo vieme skutočne o týchto ľuďoch povedať?

Prečo ľudia volili extrém?

Ako dôvody Kotlebovho úspechu sa najčastejšie uvádzajú tieto tri:

Po prvé, Kotleba sa v posledných rokoch prezentuje ako vzorný katolík, jeho strana sa hlási ku kresťanským hodnotám aj k vojnovému Slovenskému štátu, preto je logické, že Kotleba oslovuje aj katolícke prostredie. Napokon, otvorene ho podporujú aj niekoľkí katolícki kňazi.

Po druhé, 25 rokov tu nikto nerieši problém segregovaných rómskych komunít, napätie v regiónoch s Rómami narastá, čo je opäť prirodzené podhubie pre extrémistov ako Kotleba.

Po tretie, je to v prvom rade sociálny fenomén. Tam, kde sa ľuďom nedarí, sú bez práce a bez perspektívy, šance na volebnú vzburu prudko stúpajú.

Pozreli sme sa teda bližšie, či je medzi týmito tromi charakteristikami a volením Kotlebu jasná korelácia.

1. Ako je to s Kotlebom a katolíkmi? ĽSNS najviac volia bývalí voliči SaS a SNS, najmenej exvoliči KDH a Mosta.

Je zrejmé, že Kotleba oslovuje aj isté percento praktizujúcich katolíkov. Aj osobná skúsenosť novinára Mateja Gašparoviča svedčí o tom, že je to problém, na ktorý by mala cirkev primerane reagovať. Otázkou však zostáva, nakoľko je to vážny problém – dostal Kotleba od praktizujúcich katolíkov viac hlasov, než zodpovedá ich podielu v spoločnosti?

Žiaľ, k tomuto neexistujú žiadne rukolapné dáta. No máme k dispozícii aspoň čiastkové informácie, ktoré s touto témou súvisia a môžeme ich pokladať za pomerne presné.

Agentúra Focus sa totiž v rámci exit pollu (na obrovskej vzorke 20-tisíc ľudí) pýtala dnešných voličov ĽSNS, koho volili naposledy v roku 2012. Zistila tak, že popri bývalých nevoličoch tvoria nemalú skupinu bývalí voliči Smeru (19 percent), SaS a SNS (obe po 8 percent), o čosi menšiu skupinu zastupujú exvoliči OĽaNO (6 percent). Zo súčasných voličov Kotlebu tvoria len 2 percentá bývalí voliči KDH a jedno percento boli voliči Mosta.

Ak to prevedieme na absolútne čísla, z celkových 210-tisíc hlasov, ktoré získali kotlebovci, prišlo 40-tisíc od voličov Smeru, 17-tisíc od SaS, rovnaký počet aj od SNS, len okolo štyritisíc súčasných voličov ĽSNS dalo v posledných voľbách hlas KDH.

Pokiaľ tieto čísla budia dojem, že Kotleba najviac efektívne lovil v košiari Smeru, nie je to tak. Smer totiž v minulých voľbách volilo vyše 1 130 000 voličov, teda tých 40-tisíc, čo odišlo ku Kotlebovi, činí len 3,5 percenta z celkového počtu voličov Smeru (z roku 2012).

Kotleba bol oveľa efektívnejší medzi bývalými voličmi SaS (až 11 percent z nich prešlo k ĽSNS) a SNS (14,6 percenta). A čo sa týka kresťanských demokratov, Kotleba oslovil len minimum z nich, a to aj napriek tomu, že KDH na rozdiel od SaS a SNS stratilo až 40 percent svojich voličov.

S istotou sa dá povedať len to, že voličov prudko oslabeného KDH, ktoré bolo dosiaľ hlavným reprezentantom katolíckeho konzervativizmu, Kotleba neoslovil. Exvoliči KDH v húfoch prechádzali k OĽaNO a Sieti.

Volebné obvody, v ktorých strana ĽSNS získala výrazne nadpriemernú podporu.

Samozrejme, to neznamená, že Kotlebu nevolili aj katolíci, ale ani na volebnej mape sa nedá vybadať silná korelácia. Jeho strane sa nadpriemerne (a trochu prekvapivo) darilo v katolíckych regiónoch Oravy, ale aj Kysúc, nadpriemerné zisky mal však tiež vo viacerých regiónoch stredného Slovenska, kde je miera religiozity nižšia, respektíve veľmi nízka.

2. Platí, že čím viac Rómov v okrese, tým vyššie volebné zisky Kotlebu?

Tu sme spravili jedno rozdelenie: Na jednu stranu sme si dali 15 okresov s najväčším percentuálnym podielom rómskeho obyvateľstva (ide o okresy ako Rimavská Sobota, Kežmarok, Revúca, Gelnica...), čo sú okresy, kde žije viac než 14 percent, v piatich prípadoch viac než 20 percent Rómov.

Na druhú stranu sme postavili 15 okresov s najnižším, takmer nulovým zastúpením Rómov (Námestovo, Čadca, Púchov, Piešťany...).

Už na prvý pohľad prekvapí, že výsledky sa líšia len minimálne: v 15 okresoch s najvyšším podielom Rómov volilo Kotlebu 9,3 percenta voličov (len mierne viac než celoslovenský priemer 8 percent), kým v 15 okresoch s najnižším podielom ho volilo 8,1 percenta.

Niektoré faktory nám však toto porovnanie skresľovali: v prípade 15 okresov s najvyšším podielom Rómov to bol fakt, že v niektorých z nich žije veľa Maďarov. A to je faktor, ktorý ĽSNS nepomáha, pretože všeobecne platí, že čím viac percent hlasov pre Most a SMK, tým menej pre Kotlebu.

Ale aj keď sme dali nabok sedem zmiešaných slovensko-maďarských okresov, vyšlo nám, že v slovenských okresoch s najvyšším podielom Rómov hlasovalo za ĽSNS v priemere 10 percent voličov, čo je pomerne nevýrazný nadpriemer.

Je možné, že toto číslo skresľujú nadol samotní Rómovia, ktorí v týchto okresoch chodia voliť a dávajú hlas iným stranám než ĽSNS. Ale keďže nevieme, či k volebným urnám pristupujú miestni Rómovia v zanedbateľnom alebo, naopak, významnom počte, nedá sa k tomu povedať nič viac.

V okresoch s najvyšším podielom Rómov sa síce Kotlebovi darilo, ale zďaleka nie tak, ako by sme vzhľadom na jeho celoslovenský zisk predpokladali. Zdieľať

Pri 15 okresoch s najnižším podielom Rómov sme zas vylúčili faktor Bratislavy (teda štyroch bratislavských okresov) a Pezinka (ležiaceho blízko hlavného mesta), v prostredí veľkomesta a bezprostredného okolia mala totiž ĽSNS výrazne podpriemerné zisky.

Je zaujímavé, že vo zvyšných desiatich okresoch s takmer nulovým zastúpením Rómov mal Kotleba v priemere tiež 10 percent, teda rovnako, ako pri slovenských okresoch (bez maďarských voličov), kde žije najviac Rómov.

Z uvedeného teda vyplýva, že často problémové spolunažívanie s Rómami hrá pri úspechoch Kotlebovej strany oveľa menšiu rolu, než by sa intuitívne zdalo.

3. Pomáha Kotlebovi vysoká nezamestnanosť?

Opäť sme sa pozreli na okresy, ktoré by mali túto teóriu potvrdzovať. Na Slovensku je podľa údajov z januára 19 okresov, kde je nezamestnanosť vyššia než 15 percent, v niektorých prípadoch cez 20 percent. Ale ani tu nie je jasná korelácia s podporou kotlebovcov. V siedmich takto postihnutých okresoch má ĽSNS nadpriemernú podporu, v štyroch priemernú, v ôsmich podpriemernú.

Aj v prípade, že vylúčime faktor zmiešaných slovensko-maďarských okresov, sa nič zásadné nezmení, okresy s priemernou, respektíve podpriemernou podporou pre Kotlebu ostávajú v miernej prevahe.

Neplatí ani to, že ĽSNS má výraznejšiu podporu v okresoch s najvyššou nezamestnanosťou. Rovnako veľa mala aj v niektorých okresoch s pomerne nízkym počtom ľudí bez práce. Zdieľať

Práve uvedené fakty sú na Kotlebovom úspechu najpozoruhodnejšie a možno aj najväčšmi znepokojujúce, pretože sú ťažko uchopiteľné: jeho príčiny sa nedajú vysvetliť ani vyššou či menšou religiozitou regiónu, ani vyššou či nižšou mierou zastúpenia rómskej populácie, ani vyššou či nižšou nezamestnanosťou.

Kotleba získal viac než 5 percent takmer vo všetkých častiach krajiny, jeho výsledok je na pár výnimiek celkom rovnomerný, preto aj rozdiel medzi nadpriemernými a podpriemernými ziskami je relatívne malý.

Zo všetkého sa vlastne vymyká len jediná vec, a to faktor mladých voličov. Až 70 percent voličov Kotlebu malo do 40 rokov. O nich vieme na základe údajov z exit pollu len to, že majú väčšinou stredoškolské vzdelanie (zhruba pätina sú absolventi vysokých škôl), tretinu tvoria manuálni pracovníci, ale sú medzi nimi aj študenti či živnostníci. Tiež udávali, že ich trápi korupcia, sociálna otázka aj utečenci, lenže to sú problémy, ktoré trápia ľudí naprieč politickým spektrom. Práve mladovekosť voličov ĽSNS môže byť vysvetlením, prečo Kotleba získal napriemerné zisky tak trochu nečakane aj v oravskom okrese Námestovo, ktoré má najnižší vekový priemer obyvateľov na Slovensku.

Zatiaľ sa dá nanajvýš povedať, že Kotlebu a jeho pobočníkov vyniesla do parlamentu vzbura mladých. Ale ako na ňu účinne odpovedať?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo