Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Prečo na manželstve záleží

Stiahnite si bezplatne knihu o 30 výhodách manželstva podľa spoločenských vied

Knihomoľov zápisník o pozoruhodnej publikácii o manželstve s možnosťou bezplatne si ju stiahnuť.

Milí priatelia, dovoľte, aby som vás po dlhšom čase opäť privítal pri ďalšom vydaní našej videorelácie Knihomoľov zápisník.

Predstavte si, že by sme ako spoločnosť mali v rukách prostriedok, ktorý dokáže ľuďom zabezpečiť v priemere vyššiu ekonomickú a sociálnu úroveň; prostriedok, ktorý znižuje pravdepodobnosť výskytu neželaných javov ako kriminalita či látkové závislosti a dokonca v priemere zlepšuje fyzické i duševné zdravie, dlhovekosť a emocionálnu rovnováhu jednotlivcov.

Ten zázračný prostriedok, ktorým sa dajú sprostredkovane ovplyvniť mnohé javy na individuálnej i spoločenskej úrovni, a to pozitívnym smerom, sa volá – manželstvo! A nie je to vtip…

Pred pár týždňami som doslova náhodou natrafil na túto publikáciu s názvom Prečo na manželstve záleží s podtitulom Tridsať záverov spoločenskovedných výskumov. Má iba 70 strán, no doslova prekypuje užitočnými informáciami. Napísal ju kolektív autorov, amerických výskumníkov pod vedením známeho sociológa zaoberajúceho sa skúmaním rodiny a manželstva Bradforda Wilcoxa.

Rád by som zdôraznil, že obsahom knihy nie je manželské poradenstvo. Nie je to kniha o tom, ako prekonať problémy v manželstve alebo naprávať narušené vzťahy. No keď si ju prečítate a náhodou o zmysluplnosti manželstva pochybujete, možno vás svojimi argumentmi presvedčí, aby ste o svoje manželstvo zabojovali.

Hlavnou časťou publikácie je tridsať zistení rôznych spoločenskovedných štúdií, z ktorých väčšina pochádza zo Spojených štátov, no niektoré aj z európskych krajín a týkajú sa rôznych benefitov, ktoré so sebou prináša manželstvo pre manželov samotných, pre ich deti, ale tiež pre širšiu spoločnosť.

Niektoré výhody rodiny založenej na manželstve oproti iným formám spolužitia sú zrejmé: zdá sa napríklad, že manželské páry v priemere akumulujú viac bohatstva ako slobodní ľudia alebo kohabitujúce nezosobášené páry. Ženatí muži zarábajú v priemere viac než slobodní muži s porovnateľným vzdelaním a pracovnými skúsenosťami. A aj ženy a deti v manželstve sú viac chránené pred chudobou, pričom tieto prínosy sú podľa autorov prístupné aj príslušníkom chudobnejších menšín.

Toto je jedným z dôležitých odkazov knihy: ľudia, ktorí sú možno chudobnejší alebo zarábajú horšie, prípadne vychádzajú z horších sociálnych pomerov, si môžu už len vďaka existencii manželstva polepšiť. Dvom ľuďom, ktorí sú spolu, sa hospodári lepšie, ako keby dva platy v rovnakej výške poberali a žili samostatne. Súvisí to s javmi ako deľba práce alebo úspory v rozsahu, aký manželstvo a život v jednej domácnosti umožňuje.

Autori to zdôrazňujú aj preto, že počas posledného polstoročia došlo v západnom svete k erózii manželstva ako inštitúcie. No všímajú si tiež, že kým napríklad v Spojených štátoch vyššie a stredné vrstvy naďalej do manželstva vstupujú, najviac túto inštitúciu pokladajú za prekonanú tí, ktorým by najviac pomohla – teda ľudia z nižších či chudobnejších vrstiev.

Inzercia

Jednou z ďalších téz tejto publikácie je, že ani kohabitácia, teda spolužitie dvoch ľudí takpovediac „na hromade“ či „bez papiera“, manželstvo nenahradí. Mnohé tie pozitívne štatistické dôsledky, ktoré sa dajú dosledovať pri manželstve, pri kohabitácii absentujú alebo nie sú prítomné v rovnakej miere. Dokonca niektoré riziká kohabitácia oproti manželstvu zvyšuje. Napríklad deťom, ktoré nežijú so svojimi biologickými rodičmi, hrozí vyššie riziko zneužívania.

Samozrejme, reč je o priemerných výsledkoch, respektíve o pravdepodobnostiach. Autori netvrdia, že každé manželstvo je dobré a zdravo fungujúce, netvrdia, že v manželstvách neexistujú patologické javy alebo že neexistujú manželstvá, ktorým by pomohla rozluka. Napríklad v prípadoch partnerského násilia je takéto riešenie očividné.

No výhody fungujúceho manželstva sa netýkajú len ekonomiky. S manželstvom sa spája napríklad nižšia miera alkoholizmu a užívania drog u rodičov i detí. Zosobášení ľudia, zvlášť zosobášení muži, žijú v priemere dlhšie než ich nezosobášení rovesníci. Lepší zdravotný stav vykazujú aj ľudia v manželstve, ktorí pochádzajú z relatívne chudobnejších menšinových komunít. Manželstvo znižuje tiež riziko, že sa jednotlivec stane páchateľom či obeťou trestného činu. Naopak, rozpad rodiny často zvyšuje pravdepodobnosť výskytu psychických problémov, delikvencie či samovrážd.

Nebudem tu vymenovávať všetkých tridsať bodov. Keď som ju dočítal, bol som taký nadšený, že som hneď volal riaditeľovi Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, ktorý knihu ešte v roku 2015 vydal.

Spýtal som sa ho, prečo ju nezhadzujú na Slovákov z helikoptér a nerozdávajú zadarmo priamo do poštových schránok. Tak sme sa zarozprávali a vydavateľ poskytol túto publikáciu voľne, bezplatne, na stiahnutie na svojom webe vo formáte PDF na tomto odkaze.

Zároveň si ju môžete objednať na rovnakom mieste aj vo fyzickej podobe. V takom prípade vás bude stáť 5 eur. Myslím, že dobre poslúži ako darček napríklad pre ľudí, ktorí vedú manželskú prípravu pre snúbencov, alebo pre manželských terapeutov. Alebo proste len ako dar pre vašich blízkych, ktorí sa rozhodujú, či do manželstva vstúpia, prípadne manželstvo len prednedávnom uzavreli.

Takže neváhajte – Prečo na manželstve záleží (Tridsať záverov spoločenskovedných výskumov) voľne a bezplatne na stiahnutie TU.

Vážení diváci, ak sa vám dnešné vydanie našej videorelácie Knihomoľov zápisník páčilo, dajte nám lajk, staňte sa odberateľom kanála Postoj TV na YouTube a už žiadne podobné video neunikne vašej pozornosti.

Dovidenia a pekný deň.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.