When dead men are walkin´

V USA bol minulý týždeň vykonaný tisíci trest smrti a prednedávnom Svätá stolica vyzvala singapurského prezidenta, aby udelil milosť pre Nguyen Tuong Vana, ktorý bol pred tromi rokmi odsúdený na smrť za pašovanie 400 g heroínu. Arcibiskup Sydney kardinál George Pell povedal, že Cirkev odsudzuje obchod s drogami a inými omamnými látkami. V prípade 25-ročného Austrálčana však došlo k neúmernej disproporcii medzi vinou a trestom.

O jednej uskutočnenej poprave rozpráva film Tima Robbinsa z roku 1995 Dead Man Walking. Matthew Poncelet je odsúdený na trest smrti za znásilnenie a vraždu. Považoval sa za nevinného, až napokon – po stretnutiach s (reálne existujúcou) rehoľnou sestrou Helen Prejean – si priznáva svoju vinu a pravda ho cestou na smrteľné lôžko oslobodzuje.

Práve dead men – odsúdenci na smrť – poznajú čas, miesto, dátum a príčinu svojej smrti. Nevládzu niesť ťarchu tohto poznania a podlamujú sa im kolená. Trest smrti si podľa výrokov súdov zaslúžili. Áno, zdá sa nám spravodlivé popraviť vraha. Je to však aj milosrdné?

Z pohľadu pozemskej spravodlivosti je správne ukončiť vinníkov život. Na miesto, kde prísne vládne zákon, by však malo prísť milosrdenstvo. Milosrdenstvo „nezničí spravodlivosť“, píše Tomáš Akvinský v Sume teologickej, „ale je to istý druh naplnenia spravodlivosti.“ Akvinský píše ďalej: „Milosrdenstvo bez spravodlivosti je matkou rozkladu“, avšak „spravodlivosť bez milosrdenstva je krutosťou“, dodáva Joseph Pieper.

Určite existuje veľa dôvodov pre i proti zavedeniu trestu smrti. Nazdávam sa však, že v súčasnosti jestvujú dostatočné prostriedky na elimináciu zločincov a že i pre tých najťažších je doživotie dostatočný trest. Týmto vyjadrením sa vonkoncom nezastávam tých, ktorí vykonali hrozný zločin. Nepovažujem však za správne, keď sú zabíjaní zabijaci.

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo