Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2022, 21:58

Nórsko obmedzí prístup ruským rybárskym lodiam

Aj keď Nóri nie sú v EÚ, začali uplatňovať takmer všetky sankcie, ktoré na Rusko uvalili členské štáty.

Nórsko obmedzí prístup ruských rybárskych lodí do svojich prístavov. Chce tak zaistiť, že Rusko nebude týmto spôsobom obchádzať sankcie, ktoré naň uvalili krajiny Západu za inváziu na Ukrajinu. Oznámila to nórska vláda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Podrobne sme monitorovali aktivitu Ruska v nórskych vodách a prístavoch, aby sme sa vyhli tomu, že sa Nórsko stane tranzitnou krajinou v rámci nelegálnej prepravy tovaru do Ruska," uviedla nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová. Podľa nej sa ukázalo, že je potrebné zvýšiť kontrolu ruských rybárskych plavidiel.

V praxi to znamená, že ruské rybárske lode budú môcť zastaviť len v Kirkenese a Batsfjorde v Barentsovom mori a v meste Tromsö v Nórskom mori. Zintenzívni sa aj colná kontrola na ich palubách.

Hoci hlavným dôvodom týchto opatrení je zabrániť Rusku obchádzať sankcie, Oslo tvrdí, že rozhodnutie padlo v širšom kontexte, keďže plánuje zvýšiť ochranu svojich zariadení na ťažbu ropy a zemného plynu.

Nórsko, ktoré je v súčasnosti najväčším európskym dodávateľom plynu, začalo po sabotáži na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori prísnejšie dohliadať na bezpečnosť svojej energetickej infraštruktúry, pripomína AFP.

Aj keď Nórsko nie je členskou krajinou Európskej únie, začalo uplatňovať takmer všetky sankcie, ktoré na Rusko EÚ uvalila. V apríli zatvorilo svoje prístavy pre všetky ruské lode s výnimkou rybárskych, no obávalo sa, že toto rozhodnutie by mohlo ohroziť rusko-nórske bilaterálne dohody o rybolove.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Futbalisti Argentíny postúpili do semifinále MS v Katare. Vo štvrťfinálovom zápase zvíťazili nad Holandskom 4:3 v rozstrele z 11 m, keď po predĺžení bol stav nerozhodný 2:2. V boji o postup do finále nastúpia v utorok 13. decembra proti Chorvátsku, ktoré rovnako v rozstrele uspelo proti Brazílii. (tasr)

pred 2 hodinami

Belgická polícia večer v Bruseli zadržala jednu z podpredsedníčok Európskeho parlamentu, grécku europoslankyňu Evu Kailiovú. Uviedol to zdroj blízky prípadu, podľa ktorého to súvisí s piatkovým zadržaním ďalších štyroch osôb v rámci vyšetrovania korupcie v EP. (tasr)

pred 3 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.