Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. október 2022

ODS - OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA

Ako môže ODS prispieť k rozvoju Slovenska?
ODS - OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA

Verím, že moderná pravicová politika môže a musí založiť svoju obnovu navonok jednotou. Súčasne vnútorne pestrých a pluralitných pozíciách.

Už mnoho rokov je Slovenská politika zaťažovaná, ba deštruovaná predstavou o strate významu pravo - ľavého konfliktu. Teda stretu základných ideí a ideových konceptov. Niet pochýb, že sa v posledných rokoch na tomto poli veľa zmenilo, a práve vývoj na Slovenskej politickej scéne ukazuje, čím býva tento štruktúrovaný zápas nahradzovaný. Na jednej strane manažérskym prístupom, pre ktorý je výhodné riadiť štát „ako firmu“, na druhej strane vznikom nových politických subjektov, ktoré sú buď nečitateľné, alebo sa pasú na zjednodušujúcich ľudových náladách a obavách.

Som presvedčení o tom, že pravo - ľavý ideový stret má svoj význam. Nie ako iba teoretický koncept, ale ako praktické, pokiaľ možno inštitucionálne zakotvené východisko. O ktoré sa môže pravicová stranícka politika oprieť. Je potrebné, aby v ODS vznikla atmosféra spolužitia mnohých názorových prúdov, ktoré však nesmú ničiť jednotnú stredo - pravú líniu. Máme zakotvenú v našej DNA aj v bystrickej deklarácií.

Práve preto je ale nutné sa v súčasnej dobe pýtať, čo by mohlo viesť k obnove tohto východiska, na ktorom už dlhú dobu spočíva naša zastupiteľská demokracia. Bolo by totiž zbytočné zastierať, že mnohí nielenže pochybujú o zmysle tohto konceptu, ale že ho otvorene opustili. Občianskou demokratickou strana má totiž v súčasnej dobe potenciál rastu a je vďaka svojej stabilizácii schopná uvažovať o ďalších perspektívach. Chceme teraz upozorniť iba na jeden aspekt zložitého vývoja, úlohu ktorú má táto strana ešte pred sebou.

 

Osudová neschopnosť súdržnosti

Na to, aby bola ODS schopná plniť úlohu garanta pravicovej politiky, teda jedného z dvoch základných pilierov spoločnosti. Je potrebné, aby v jej strede vznikla atmosféra, ktorá by umožnila spolužitie mnohých názorových prúdov, medzi ktorými síce môže prebiehať vzájomný dialóg a čestné mocenské súperenie, nesmú ale ničiť jednotnú stranícku líniu. Lavicovými príspevkami na FB napríklad. Práve to je úloha, ktorá stojí nielen pred súčasným vedením ODS, ale predovšetkým pred jej členmi a tými, ktorí prípadne uvažujú o tom, že by sa na jej práci zúčastnili.

Pokiaľ totiž niečo zlikvidovalo pravo-ľavú politiku, nebol to len konglomerát nepriateľov, oligarchovia, korupcia. Bola to tiež mentalita „neschopnosti súdržnosti“, ktorá dlhodobo škodí Slovenskej politickej pravici (kuknite sa na ľavicu PS, Hlas, Smer). Doteraz zrejme panuje predstava, že k tejto súdržnosti sa dospieva uniformovanou jednotou bez možnosti rôznych názorov a postojov, ktoré by mohli koexistovať vo vnútri strany a vytvárať tak jej vnútorný pluralitný organizmus, ktorý by bol práve preto životaschopný.

Ukážme si teraz na troch konkrétnych príkladoch, v čom by mohla existovať stranícka pluralita, ktorá by stále spočívala na pravicových a konzervatívnych princípoch a súčasne by mohla vytvárať základy potrebnej vnútornej diskusie.

Inzercia

1. Politika pripravujúca reformy. Čo bráni pravicovým politikom, aby na jednej strane tvrdo kritizovali súčasné chybné presadzovanie ľavicovej slovenskej aj únijnej agendy?  Na druhej strane pripravovali príslušné návrhy potrebných reforiem? To, čo môže na jednej strane vyzerať ako rozpor, môže byť naopak príležitosťou na presadenie jednotnej európskej politiky. Demokracia musí obsahovať ako kritickú, tak pozitívnu zložku. Hlavná voľba, na ktorej sa profiluje pravica, predsa neznie  „EÚ, alebo samostatnosť“  hoci sa to niektoré imbecilné prúdy k pravici sa len hlásiaci snažia voličom vsugerovať. Je to obrovská výhra Fica a progresívnych novinárov ktorí vštepili tento blud do hláv Slovákom. Je to klamstvo , nálepka, lavicová finta, novinárska pasca. Popri úplnej štátnej suverenite môže predsa pravicový postoj spočívať aj v preferencii širšej medzištátnej spolupráce, len napríklad nie v súčasnej „lisabonskej“ a obsahom neomarxistickej podobe. Vzorom je usporiadanie Švajčiarska či USA.

2. Upozadené spoločenské témy. Patria sem témy, ktoré sú re pravicové, respektíve konzervatívne, len to na prvý pohľad nemusí tak vyzerať. Boli ukradnuté progresívnou ľavicov. Napríklad ekologická problematika, ak stratí svoj ideologický náboj, presadzovaný európskymi socialistami a rôznymi environmentálnymi stranami a ekoteroristickými organizáciami, sa môže stať dobrou príležitosťou pre vznik pravicových návrhov k reformám. Či naopak k odmietnutiu niektorých preideologizovaných smerov. Aj tu je možné spolužitie rôznych postojov, súbežných v jednej línii rešpektu voči prostrediu, v ktorom nám je dané žiť.

3. Renesancia liberálneho a konzervatívneho prúdu. V Slovenskom prostredí, kde spolu klasickí liberáli a konzervatívci z pragmatických dôvodov spolupracujú už od konca 19. storočia. Liberáli(ekonomický nie kultúrno etický nezamieňať pojmy) vo vnútri strany budú vždy protežovať skôr akcent slobodného trhu a obmedzenie kompetencií byrokraticky prebujneného štátu, zatiaľ čo konzervatívci môžu skôr sledovať antropologické a bioetické problémy, ktoré sa postupne stávajú základnými témami našej euroatlantickej civilizácie (a jej základným ohrozením). Aj tu je možná deľba práce pri vzájomnej symbióze. Variujem však pred spájaním s PS, SMER, či Hlas.

Týmito troma témami zďaleka nevyčerpávam všetky možnosti, len načrtávam oblasti, na ktorých by bolo vidieť, že moderná pravicová politika môže To umožní, aby stranícka politika klasického typu znovu hľadala nielen nových voličov, ale nových sympatizantov a zodpovedných straníkov.

Verím, že budeme Vašou prvou voľbou pri nasledujúcich parlamentných voľbách. Sledujte nás na Facebooku alebo www.ods.sk.

Ak súhlasíte s našimi názormi, pridajte sa k nám, alebo nás podporte. Viac informácií nájdete na https://www.ods.sk/pridajte-sa-k-nam/

 

Aktivista, zakladajúci člen platformy Pražská kaviareň z.s. Podpredseda občianskeho združenia Srdcom doma, ktoré sa angažuje za presadenie možnosti zúčastniť sa v prezidentských a európskych voľbách pre Slovákov žijúcich, študujúcich a pracujúcich v zahraničí, organizátor ZSS Praha, senior konzultant v think-tanku Institute of security and defence. Podnikal 9 rokov v Prahe, momentálne žije od 2018 so svojou rodinou v Bratislave.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.