Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2022, 09:45

SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom k polícii a prokuratúre

Smer chce presadiť uznesenie týkajúce sa vyvodenia zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní. Liberáli hovoria o snahe zastrašovať tieto orgány a o útokoch na vymožiteľnosť práva zo strany Smeru.

SaS nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Smer presadiť uznesenie týkajúce sa vyvodenia zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Liberáli hovoria o snahe zastrašovať tieto orgány a o útokoch na vymožiteľnosť práva zo strany Smeru.

„V žiadnom prípade nesúhlasíme s návrhom Roberta Fica, ktorý má za cieľ vytvoriť len ďalšiu platformu, aby zastrašoval orgány činné v trestnom konaní. Ide o útok smeráckej mafie na právny štát a vymožiteľnosť práva,“ uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Verí, že v súvislosti s otvorením schôdze nedošlo k dohode medzi predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a Ficom s tichým súhlasom Igora Matoviča (OĽaNO).

Poslanec za SaS Alojz Baránik dodal, že Smeru ide len o oslobodenie „svojich kumpánov“ a signalizovanie všetkým, ktorí sú stíhaní pre svoju korupčnú činnosť, aby vytrvali a nespolupracovali s OČTK. Pripomenul kauzy predchádzajúcich vlád a tvrdí, že Fico klame o stíhaní seba a svojich kolegov.

Kollár už počas týždňa avizoval, že hnutie Sme rodina podporí otvorenie mimoriadnej schôdze. „Uvidíme podľa toho, čo sa tam bude preberať, či za uznesenie zahlasujeme. Za otvorenie určite zahlasujeme, nebudeme to blokovať,“ povedal novinárom.

Líder Smeru Fico pri iniciovaní schôdze argumentoval tvrdeniami o deštrukcii právneho štátu a rôznych praktikách v OČTK. Žiada opatrenia a vyvodenie zodpovednosti voči vyšetrovateľom, prokurátorom a niektorým sudcom „za to, čo vystrájajú“. V prípade neschválenia programu rokovania avizoval odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

Rumunsko začalo dodávať plyn do Moldavska, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine zápasí s energetickou krízou. Plyn začal cez plynovod, ktorý spája mesto Jasi na severovýchode Rumunska s pohraničným moldavským mestom Ungheni, prúdiť cez víkend. (tasr)

pred 58 minútami

Súhrn udalostí v pondelok 5. decembra:

pred hodinou

Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať klauzula, ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento krok je podľa neho predkonzultovaný s Európskou úniou. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Chorvátska postúpili do štvrťfinále MS v Katare. Vicemajstri sveta zdolali Japonsko v jedenástkovom rozstrele 3 : 1, keď sa duel v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1 : 1. Hrdinom Chorvátov bol brankár Dominik Livaković, ktorý zneškodnil tri pokusy súpera z bieleho bodu. (tasr)

pred 3 hodinami

Koaličná rada by sa mala dnes zaoberať aj novelou ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami z dielne Sme rodina. Podľa programu aktuálnej schôdze parlamentu by sa o návrhu mohlo rokovať v stredu. OĽaNO však podľa slov predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša trvá na svojom vete. (tasr)

pred 5 hodinami

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár ukončil pondelkové rokovanie skôr. V rokovacej sále totiž chýbali predkladatelia viacerých návrhov. Blanár poukázal aj na to, že niektorým návrhom počas dňa prepadlo poradie opakovane. Poslanci sa zídu opäť v utorok ráno. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.