Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2022, 08:08

V Deň obetí Dukly si pripomíname 78. výročie karpatsko-duklianskej operácie

Akcia je spätá so začiatkom oslobodzovacích bojov na území Slovenska.

Tak ako každý rok, aj tentoraz sa na pietnych miestach na Dukle a vo Svidníku uskutočnia spomienkové akty. Pamätný deň Deň obetí Dukly pripadá na dnešný deň 6. október, keď si pripomíname 78. výročie karpatsko-duklianskej operácie, ktorá je spätá so začiatkom oslobodzovacích bojov na území Slovenska.

Zámerom operácie bolo rozbitie nacistických vojsk v predhorí Karpát a rýchlym prechodom karpatskými hrebeňmi prejsť na Slovensko s cieľom poskytnúť pomoc Slovenskému národnému povstaniu (SNP).

Karpatsko-duklianska operácia sa začala 8. septembra 1944 a trvala do 28. októbra 1944 ako súčasť širšie vedenej východokarpatskej operácie.

Sovietske vojská a jednotky 1. československého armádneho zboru pod velením generála Ludvíka Svobodu museli prekonať nacistickými vojskami úporne bránené horské pásma. Po zlomení odporu protivníka sa im podarilo ovládnuť Dukliansky priesmyk takmer až po mesiaci bojov 6. októbra 1944.

Červená armáda mala podľa pôvodných operačných plánov Duklu obísť, ale vzhľadom na vypuknutie SNP zmenilo hlavné sovietske velenie plány so zámerom pomôcť Povstaniu. Napriek tomu, že operácia sovietskych vojsk a 1. československého armádneho zboru nesplnila hlavný cieľ spojiť sa s povstalcami, nemecké velenie bolo nútené stiahnuť z východného Slovenska 12 500 mužov, čo sa priaznivo odrazilo na dočasnej stabilizácii povstaleckého frontu.

Karpatsko-duklianska operácia bola jednou z najťažších a najkrvavejších operácií druhej svetovej vojny. Vyžiadala si veľké obete na obidvoch stranách bojovej línie. Sovietska 38. armáda stratila 13 264 vojakov, 48 750 utrpelo zranenia. Aj jednotky 1. čs. armádneho zboru priniesli značné obete, keď zahynulo 1 630 vojakov a 4 069 ich bolo zranených. Straty na strane nacistických vojsk sa odhadovali na 52-tisíc padlých a zranených.  

Boje v oblasti Duklianskeho priesmyku a obete druhej svetovej vojny pripomínajú národné kultúrne pamiatky Duklianske bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku. Dominantou národnej kultúrnej pamiatky je 28 metrov vysoký Pamätník čs. armádneho zboru postavený v roku 1949 podľa architektonického návrhu českého architekta Josefa Grusa.        

Pri príležitosti 70. výročia karpatsko-duklianskej operácie umiestnili v areáli umeleckú kópiu pôvodnej sochy československého vojaka, ktorú stvárnil český sochár Jan Adolf Vítek. Súsošie Žalujem, ktoré vytvoril slovenský sochár Ján Kulich, bolo umiestnené do zmodernizovaných priestorov vyhliadkovej veže Dukla.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Z ruského zajatia sa dosiaľ vrátilo 1331 Ukrajincov. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v príhovore. Zároveň zdôraznil, že jeho krajina musí zabezpečiť návrat všetkých svojich občanov, ktorí sa dostali do zajatia ruských síl. (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: dnes bude zamračené a hmlisto, ojedinele sa môže vyskytnúť dážď alebo mrholenie. Denná teplota vystúpi na dva až sedem stupňov. Fúkať bude slabý, na západe prevažne juhovýchodný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 10 hodinami

Kombinácia relatívneho bohatstva dnešnej generácie, internetových sociálnych sietí, pandémie a všeobecného ducha čias zaháňa časť spoločnosti a zvlášť mladších ľudí do akejsi bytostnej digitálnej osamelosti. Mohla by odpovede na otázky našej doby poskytnúť filozofia kresťanského personalizmu, ktorá je alternatívou tak k hranatému individualizmu, ako aj kolektivizmu, a po druhej svetovej vojne pomohla znovu naštartovať západnú Európu? Píše Lukáš Krivošík.

pred 12 hodinami

Americká televízna stanica pre deti Disney Channel prestane od 14. decembra šíriť svoje vysielanie v Rusku. Podľa ruského denníka Kommersant ju nahradí kanál Solnce, v preklade Slnko. Stanica vysiela v Rusku od roku 2010 vlastnú tvorbu, ako aj kreslené seriály a filmy. Po ruskej invázii odišli alebo výrazne v Rusku obmedzili svoje aktivity mnohé zahraničné firmy. (tasr)

pred 12 hodinami
pred 14 hodinami

Svetová zdravotnícka organizácia privítala prvé náznaky uvoľňovania takzvanej politiky nulového covidu v Číne. Vyzvala tiež tamojšie úrady, aby v tom pokračovali. Vyhlásenie WHO prišlo po rozsiahlych protestoch proti prísnym covidovým opatreniam v Číne, po ktorých tamojšie úrady reštrikcie o niečo zmiernili. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.