Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2022, 07:00

Ďalšie masové pohrebisko

Ukrajinci v nedávno oslobodenom meste Lyman objavili hroby vyše 50 civilistov

Ukrajinci v nedávno oslobodenom meste Lyman objavili hroby vyše 50 civilistov

Foto: Twitter

Pri niektorých z hrobov sú na provizórnych náhrobkoch uvádzané aj mená obetí, zatiaľ čo iné sú označené len číslami.

Vo východoukrajinskom meste Lyman, ktoré nedávno znovu získali ukrajinské sily, sa našli hroby vyše 50 civilistov. Informuje o tom v stredu agentúra DPA odvolávajúca sa na správy ukrajinských médií.

„Rusi vykopali jamy a nútili ľudí, ktorých podozrievali zo spolupráce s ukrajinskou armádou, aby zbierali telá mŕtvych na ich opätovné pochovanie,“ cituje DPA zo správy ukrajinskej internetovej televízie Hromadske.

Zmienená televízia zverejnila aj fotografie tohto pohrebiska a vo svojej správe zároveň uvádza, že niektoré z tam pochovaných obetí zomreli pri ostreľovaní tohto mesta. Pri niektorých z hrobov sú na provizórnych náhrobkoch uvádzané aj mená obetí, zatiaľ čo iné sú označené len číslami.

Mesto Lyman ležiace v Doneckej oblasti dobyli v máji po ťažkých bojoch proruské sily. Po ďalších intenzívnych stretoch sa ho však začiatkom októbra opätovne zmocnili ukrajinskí vojaci.

Ukrajina oslobodila ďalšie obce

Ukrajinská armáda oslobodila ďalšie tri Ruskom okupované obce v južnej Chersonskej oblasti. V stredu to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Inzercia

„Novovoskresenske, Novohryhorivka a Petropavlivka... boli oslobodené za uplynulých 24 hodín,“ povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na sociálnej sieti. Dodal, že ukrajinská protiofenzíva pokračuje.

Ukrajinský prezident v utorok uviedol, že od začiatku tohto týždňa sa ukrajinským silám podarilo oslobodiť už „desiatky“ Ruskom okupovaných sídel na území Chersonskej, Charkovskej, Luhanskej a Doneckej oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyjadril očakávanie, že situácia v štyroch oblastiach na východe a juhu Ukrajiny, ktoré Moskva nezákonne anektovala, sa čoskoro stabilizuje. Poznamenal, že výsledky referend o pripojení Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti k Rusku sú „viac než presvedčivé“. Podľa jeho slov ho nielen „potešili“, ale aj „prekvapili“.

Od uplynulého piatka utrpela ruská armáda v týchto regiónoch značné straty, pričom sa musela stiahnuť z viacerých strategicky významných miest vrátane mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Ministerstvo vnútra pod vedením Romana Mikulca porušilo zákon o verejnom obstarávaní pri miliónovej zákazke, ktorú získala firma s väzbami na OĽaNO Dustream production. Eventovú firmu Dustream si napriamo, bez súťaže, na jar zazmluvnilo ministerstvo na pomoc s prílevom utečencom z Ukrajiny. Rámcovú zmluvu podpísali na 2,5 milióna eur. Definitívne o tom rozhodol Úrad pre verejné obstarávanie. Teraz sa bude rozhodovať o pokute. (denník n)

pred 2 hodinami

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v treťom štvrťroku vzrástla na Slovensku medziročne o 9,4 percenta na 1296 eur. Napriek pomerne rýchlemu rastu nestačila táto dynamika prekonať mieru inflácie a priemerná mzda reálne medziročne klesla o štyri percentá, informoval Štatistický úrad. (tasr) 

pred 3 hodinami

Nemecký futbalista Thomas Müller po neúspechu na MS 2022 v Katare pripustil koniec reprezentačnej kariéry. Štvornásobní majstri sveta na druhom šampionáte za sebou nepostúpili do osemfinále. Napriek štvrtkovému víťazstvu 4:2 nad Kostarikou obsadili v tabuľke E-skupiny tretie miesto za Japonskom a Španielskom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.