Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2022, 21:55

V Rusku stíhajú prvého človeka za vyhýbanie sa čiastočnej mobilizácii

Tridsaťdvaročný muž zo západoruského mesta Penza odmietol podpísať povolávací rozkaz.

V Rusku začali trestne stíhať prvého človeka za vyhýbanie sa čiastočnej mobilizácii, ktorú šéf Kremľa Vladimir Putin vyhlásil 21. septembra v súvislosti s prebiehajúcou vojenskou inváziou Ukrajiny. V stredu o tom informoval ľudskoprávny právnik Pavel Čikov pôsobiaci v Rusku. TASR správu prevzala zo stanice Sky News.

Čikov priblížil, že tento prípad sa týka 32-ročného muža zo západoruského mesta Penza, ktorý údajne odmietol podpísať povolávací rozkaz. Právnik priblížil, že vyšetrovateľ požiadal súd, aby vydal príslušné opatrenie. Doplnil, že podľa Najvyššieho súdu Ruskej federácie sa článok 328 Trestného zákonníka vzťahuje vyslovene na občanov, ktorí sa vyhýbajú odvodu do vojenskej služby.

Obhajca stíhaného muža už podal návrh na zastavenie konania, doplnil Čikov.

Od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v septembri utieklo z Ruska už vyše štvrť milióna mužov. Do bojov na Ukrajine sa má zapojiť okolo 300-tisíc záložníkov, avšak podľa medializovaných správ boli mnohí nasadení bez patričného výcviku.

Prebiehajúca mobilizácia – vôbec prvá od druhej svetovej vojny – spôsobila medzi obyvateľmi Ruska pobúrenie. Mnoho Rusov je nespokojných s tým, že vojenské úrady posielajú povolávacie rozkazy aj mužom, ktorí nie sú spôsobilí na vojenskú službu, ako aj študentom. Do služby mali byť totiž povolávaní iba muži s vojenskými skúsenosťami či s vojenským odborným zameraním.

Putin v stredu podpísal dekrét, ktorý upravuje podmienky mobilizácie. Ako vysvetlil, odklad mobilizácie bude platiť pre viaceré kategórie študentov, ktorí sú zapísaní na akreditovaných súkromných vysokých školách, ako aj pre niektorých postgraduálnych študentov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v treťom štvrťroku vzrástla na Slovensku medziročne o 9,4 percenta na 1296 eur. Napriek pomerne rýchlemu rastu nestačila táto dynamika prekonať mieru inflácie a priemerná mzda reálne medziročne klesla o štyri percentá, informoval Štatistický úrad. (tasr) 

pred 2 hodinami

Nemecký futbalista Thomas Müller po neúspechu na MS 2022 v Katare pripustil koniec reprezentačnej kariéry. Štvornásobní majstri sveta na druhom šampionáte za sebou nepostúpili do osemfinále. Napriek štvrtkovému víťazstvu 4:2 nad Kostarikou obsadili v tabuľke E-skupiny tretie miesto za Japonskom a Španielskom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.