Stane sa OĽaNO novým KDH?

Stane sa OĽaNO novým KDH?

Igor Matovič s rodinou a Danielom Lipšicom počas volebnej noci. (Foto: TASR/Miroslav Košírer)

OĽaNO dnes žije najmä odstavením Roberta Fica od moci. Časom sa však bude musieť zamyslieť aj nad niečím iným.

Otázka z titulku môže, samozrejme, vyznievať nezmyselne. Už len preto, že Obyčajní ľudia žiadnym novým KDH byť nechcú. Igor Matovič svoju stranu charakterizuje ako protikorupčné hnutie, v jej DNA je silne zakorenený antiestablišmentový pohľad na politiku a odpor k formalizovaným štruktúram. A na tom je do značnej miery založený aj jej úspech.

Na druhej strane, veľa konzervatívne orientovaných ľudí, ktorí považujú za dôležité témy ako ochrana života a tradičnej rodiny, sa po týchto voľbách budú na OĽaNO pozerať ako na svojho politického reprezentanta. Aj tí, ktorí zaň nehlasovali.

Obyčajných ľudí volilo veľa bývalých voličov KDH a v jeho poslaneckom klube bude najvyššia koncentrácia ľudí, ktorí sú schopní kultivovaným spôsobom zastupovať konzervatívny pohľad na svet. Zopár takýchto ľudí je aj v iných stranách, ale po vypadnutí KDH sú najviac zastúpení práve v OĽaNO.

Obyčajní ľudia priniesli do konzervatívnej politiky niečo, čo KDH už nedokázalo, respektíve v tom zastalo na polceste. Oživenie v podobe nových dôveryhodných tvárí, pri ktorých mali mnohí konzervatívni voliči odrazu pocit, že ide o ľudí zo skutočného sveta. Oproti dlhoročným kádrom KDH, poznačeným efektom politického skleníka, to bol obrovský kontrast. Okrem toho išla z Matovičovej strany dynamika, tvrdohlavosť a zápal, všetko vlastnosti, ktoré KDH začalo strácať niekde na prelome storočí.

Na druhej strane, oproti KDH z čias Čarnogurského, Mikloška, Palka tohto obdobia chýbajú OĽaNO ľudia s politickým formátom. Teda schopní uvažovať o politike v nejakých historických a globálnych súvislostiach, bez toho, aby ju redukovali len na jednu tému. A tiež politici, ktorí by dokázali zvládnuť riadenie zložitého a politicky výbušného ministerstva. Takýmto politikom je spomedzi zvolených poslancov OĽaNO len Daniel Lipšic, ktorý ma navyše svoju vlastnú stranu.

Aj keď to v čase eufórie z volebného úspechu OĽaNO môže znieť unáhlene, myslím si, že tento projekt na politickej strane prežije len vtedy, ak sa z aktivistického hnutia pretransformuje na konzervatívnu stranu. Zdieľať

Aj keď to v čase eufórie z volebného úspechu OĽaNO môže znieť unáhlene, myslím si, že tento projekt na politickej scéne prežije len vtedy, ak sa z aktivistického hnutia pretransformuje na konzervatívnu stranu. Nie na stranu mdlú a skostnatenú, k akej sa dopracovalo KDH, ale takú, ktorá si zachová autentickosť dnešného OĽaNO, zároveň sa však dokáže obohatiť aj o rozmer spoľahlivosti, kompetentnosti a širšieho uvažovania o politike. Teda o črty, ktoré sa v minulosti spájali s KDH.

Robert Fico jedného dňa skončí, korupciu môžu vystriedať iné hrozby a vstanú aj noví bojovníci, ktorí zlákajú protestných voličov. Ak chce však OĽaNO vydržať dlhšie než jedno alebo dve volebné obdobia, nesmie stratiť priazeň konzervatívnych voličov. Tí však časom začnú okrem zaujímavých kandidátov vyžadovať aj kompetentnosť a konštruktívny prístup.

Pre Igora Matoviča je to veľká výzva. Ak sa mu to nepodarí, bude to znamenať otvorenie priestoru pre ďalšie konzervatívne projekty, respektíve šancu pre zmŕtvychstanie KDH.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo