Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
18. marec 2016

Most ide do vlády so Smerom, Simon v strane končí (aktualizujeme)

Na Republikovej rade Mosta-Híd v Bratislave hlasovalo štyridsať členov za vstup do vlády, traja vrátane Simona boli proti a jeden sa zdržal.
Most ide do vlády so Smerom, Simon v strane končí (aktualizujeme)

(Foto: TASR/Pavel Neubauer)

15:00 Republiková rada Mosta-Híd sa rozhodla o vytvorení koalície medzi Smerom-SD, SNS, Mostom-Híd a #Sieťou. Prítomných bolo z 50 členov 44. Štyridsiati boli za vstup do vlády, traja proti a jeden sa zdržal. Oznámil to dnes predseda strany Béla Bugár. Stranu po tomto rozhodnutí opúšťa Zsolt Simon.

Bugár vzal Simonovo rozhodnutie na vedomie. „Je to jeho rozhodnutie. Som ale rád, že nakoniec okrem neho nikto neodišiel a Republiková rada zostane zomknutá a silná,“ povedal Bugár. Nominácie na ministrov a štátnych tajomníkov neprezradil. „Rozhoduje o nich predsedníctvo,“ poznamenal.

Bugár zopakoval, že pravicovú koalíciu sa nepodarilo vytvoriť, a keďže Most-Híd chce presadiť svoj program, vstupuje do ľavo-pravej vlády. „Vidíte, že pravicová vláda nemohla vzniknúť. Sedemdesiatdvojka nie je stabilná pravicová vláda,“ zdôraznil Bugár. Poukázal na priority, ktoré sa podarilo Mostu-Híd presadiť na rokovaniach so Smerom-SD, SNS a #Sieťou. Hovorí o presadení 90 percent priorít.

Bugár si nemyslí, že jeho strana zanikne po vstupe do koalície. „Jeden hovorí o zániku strany a 41 hlasov hovorí, že nie. Prečo by som sa mal riadiť podľa toho, čo hovorí ten jeden?“ odpovedal Bugár v reakcii na slová Zsolta Simona, ktorý hovorí o hrozbe zániku strany. Na otázky týkajúce sa spojenectva s SNS uviedol, že predseda Andrej Danko je iný ako Ján Slota. „Má iné vyjadrovanie. Prečo by som práve jeho dusil?“ povedal Bugár.

„Avizoval som, že pokiaľ sa strana rozhodne a vstúpi do tejto koalície, tak nebudem pracovať v klube Most-Híd. Oznámil som, že sa vzdávam členstva v strane a všetkých svojich volených funkcií v strane,“ povedal po rokovaní rady Simon.

Poukázal, že väčšinu vládnych kresiel obsadí Smer-SD a SNS, Most-Híd a #Sieť budú mať menšinu. „Charakter tejto vlády sa nezmení,“ myslí si. V Národnej rade SR Simon zostáva a bude pôsobiť ako nezaradený poslanec. Neplánuje založiť novú stranu ani nerieši vstup do SMK. Je mu ľúto, že končí v Moste-Híd, ktorý zakladal. „Na nikoho sa tu ale nehnevám, máme len iný názor,“ poznamenal.

Okrem Simona bol proti koalícii aj František Ondrušek. „Hlasoval som podľa svojho svedomia a vedomia. Nemám svedomie asistovať pri tom, aby táto strana zanikla,“ povedal s tým, že zrejme odíde zo strany. Nazdáva sa, že strana bude ťažko vysvetľovať vstup do takejto koalície. Najväčší problém má s tým, že Most-Híd zrejme nepresadí vo vláde nič podstatné.

14:45 Voliči #Siete kritizujúci nedostatočnú vyhranenosť voči Smeru-SD opustili stranu ešte pred parlamentnými voľbami. Tých, ktorí strane dali dôveru vo voľbách, oslovil program, ktorého časť sa podarilo presadiť do programových priorít vlády. Líder #Siete Radoslav Procházka takto vysvetlil v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy ochotu strany vstúpiť do koalície so Smerom-SD, Mostom-Híd a SNS.

„My sme nemali dôvod povedať ľudom, aby kašlali na to, čo sme s nimi preberali dva roky na mítingoch... lebo ja budem teraz za nejakého odroňa na facebooku,“ povedal Procházka. Dôležité je pre neho presadiť vylúčenie schránkových firiem z verejného priestoru, nižšie dane, antibyrokratický balíček pre podnikateľov či kratšie čakacie lehoty.

Identita #Siete sa podľa neho kreuje podľa priorít a nie podľa toho, „s kým áno a s kým nie“. Procházka s Miroslavom Beblavým ešte nekomunikoval. Ten spolu s Katarínou Macháčkovou a Simonou Petrik oznámili tento týždeň vystúpenie zo strany. Procházka by si vedel Beblavého predstaviť na pozícii šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Na otázku, či sa #Sieť vzdala pri vyjednávaniach rezortu zdravotníctva, Procházka odpovedal, že od začiatku hovoril o zdravotníctve ako o premiérskej téme. Podľa neho je dôležité, že opozícia bude mať reálnu účasť na kontrolných mechanizmoch. Verí, že to bude mať efekt.

PIATOK 17. marca

19:00 Ešte včera prenikla do médií informácia, že novým ministrom zdravotníctva by sa ako nominant Smeru mal stať generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker. Ten bol predtým spájaný s SDKÚ, za Jána Počiatka vyhral konkurz na šéfa pošty. Dnes agentúra SITA zverejnila prekvapivú informáciu, že podľa jej nemenovaných zdrojov by mal byť novým ministrom zdravotníctva riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Martin Filko.

Martin Filko. Foto: TASR/Martin Baumann

Komentár Martina Hanusa: Informáciu agentúry SITA treba brať s veľkou rezervou, pokojne môže ísť o účelovú hru nejakej frakcie v Smere či z iných vládnych strán, ktoré sa povedzme usilujú zabrániť katastrofálnej nominácii (okrem Druckera sa skloňujú aj iné mená, ktorých potvrdenie by znamenalo pokračovanie súčasnej čislákovskej mizérie). Samozrejme, keby bol Smer normálnou ľavicovou stranou, Filko by bol ideálnym kandidátom ľavice na ministra zdravotníctva. Tento mladý ekonóm s dobrým vzdelaním (na Erazmovej univerzite v Rotterdame vyštudoval ekonómiu zdravotníctva) a dlhoročnou skúsenosťou v štátnej službe má na fungovanie slovenského zdravotníctva systémový pohľad aj predstavu, ako ho meniť k lepšiemu.

Keby Smer Filka naozaj nominoval, dal by najavo, že je pripravený akceptovať minimálne čiastkové systémové zmeny. Filkovi by však súčasne hrozila Draxlerova pasca – aj Juraj Draxler bol z odborného hľadiska tým najlepším, čo mal Smer po ruke, no za krátke obdobie nemal šancu spraviť nič podstatné, zato splynul so smeráckym prostredím. Každopádne, Filkova nominácia by bola možno najlepšou správou posledných dní.

Lenže komu sa chce ešte veriť v súvislosti s formovaním tretej Ficovej vlády na nejaké pozitívne prekvapenia...

 

ŠTVRTOK 17. marca

14:30 Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík vystupujú zo strany Sieť. Svoju pozíciu v strane opúšťa aj Zuzana Zimenová, ktorá však nebola jej členkou.

Dôvodom je podľa nich fakt, že dohody s vládnou stranou Smer-SD sú už viac-menej uzatvorené. Zvolení poslanci chcú zostať v NR SR ako nezaradení a momentálne nechcú vstupovať do žiadneho z existujúcich klubov.

13:10 Medzi novinármi už od rána kolujú informácie o obsadení ministerstiev. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini by mal obsadiť post vicepremiéra pre investície, pričom tento post získa nové kompetencie v oblasti čerpania eurofondov.

Stále sa diskutuje, kto bude novým ministrom zdravotníctva, Béla Bugár tlačí na to, aby to bol človek s lepším imidžom než doterajší nominanti Smeru. Spomínajú sa tri mená, jedným z nich je šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker. Ministrom dopravy by sa mal stať za Sieť Róbert Auxt. Ľudovít Hajduk by mohol riadiť rezort školstva. Ministrom vnútra bude opäť Robert Kaliňák. Financiám bude opäť šéfovať Peter Kažimír, ministrom zahraničia  bude opäť Miroslav Lajčák a rezort práce zostane Jánovi Richterovi. Rezortu justície by mala šéfovať Lucia Žitňanská, životnému prostrediu László Solymos.

Béla Bugár novinárom oznámil, že Most bude mať vo vláde päť štátnych tajomníkov, ministerstvo spravodlivosti, životného prostredia, práce a sociálnych vecí, dopravy a školstva.

Komentár Martina Hanusa: Menoslov ministrov potvrdzuje debakel, ktorý včera utŕžili Sieť aj Most. Ešte v stredu doobeda sa pritom šírili informácie, že Bugár s Procházkom žiadajú hlavu niekoho z najvyšších predstaviteľov Smeru, najlepšie Kaliňáka, ktorý medzi voličmi pravice budí značnú averziu a je stelesnením chobotnice Smeru.

Keby Kaliňák obsadil iné ministerstvo než vnútro, ktoré by napríklad pripadlo Mostu, obe malé strany by aspoň trochu utlmili kritikov a mohli by sa tváriť, že sa podarili malé zázraky. Lenže ani tu neuspeli, nevyšlo im vlastne vôbec nič. Smer im pustil len tie ministerstvá, ktoré v roku 2006 prenechal SNS a HZDS (s výnimkou dopravy). 

Sieť tak zrejme do vlády nevyšle nikoho z úzkeho vedenia. Procházka sa chcel podľa našich informácií najskôr stať ministrom zahraničia, narazil však na rozhodný odpor Fica. Zahraničie mohlo byť pre neho náplasťou, lenže napokon nebude ministrom vôbec a zrejme zaujme post podpredsedu parlamentu.

Na dopravu nejde ani jeho dvojka Andrej Hrnčiar, ale dosiaľ pomerne neznámy Auxt, ktorý bol osemnásty na kandidátke Siete. Dôvodom povýšenia Auxta je zrejme aj to, že ak by sa stal ministrom Procházka alebo Hrnčiar, do parlamentu by ako náhradníčka postúpila Zuzana Zimenová, ktorá však s Beblavým a ďalšími opúšťa stranu. Sieť by tak mala už len šiestich poslancov, takto bez Zimenovej ich ostane sedem. 

Podľa našich informácií navrhoval Procházka Zimenovej pozíciu štátnej tajomníčky na ministerstve školstva, tá to však odmietla. Zdecimovanej Sieti tak už nezostal ani veľký priestor na manévre, momentálne sú radi, že majú aspoň tých siedmich poslancov.  

Most bude prezentovať ako úspech najmä Luciu Žitňanskú na spravodlivosti, lenže aj to je márna sláva – aj keby bola lepšou ministerkou než Tomáš Borec, bol to dosluhujúci minister, za ktorého bol napokon odstavený Štefan Harabin. Podobný imidžový úspech už Žitňanská nezíska. Má síce nástroje, aby tlačila na lepšie obsadenie súdov, ale sudcovská samospráva ju nepustí príliš ďaleko. A Smer sa jej relatívnej bezmocnosti bude len spokojne prizerať.   

Keď sa pozriete na rozloženie postov a menoslov nových ministrov, je až neuveriteľné, prečo Most a Sieť neprerušili rokovania a nežiadali ďalšie dlhé dni na rokovania. Napokon, Fico ich do vlády nevyhnutne potrebuje, pod ich účinným tlakom by musel strpieť ešte pár ústupkov. Zo zahraničia je veľa príkladov, keď sa najsilnejší člen koalície správa veľkoryso k tým slabším a prenechá im viac postov a viac vplyvu, než koľko im prináleží podľa volebnej matematiky. Fico podľa všetkého urobil takýto ústupok na postoch štátnych tajomníkov (Most ich má mať podľa Bugára päť), ale to je veľmi slabá kompenzácia.

Most a Sieť pohoreli vo voľbách, po voľbách pohoreli aj medzi svojimi najvernejšími voličmi a teraz pohoreli aj v povolebných rokovaniach so Smerom.  

 

10:40 Prezident Kiska oznámil, že ustanovujúca schôdza Národnej rady SR bude v stredu 23. marca. 

Na ustanovujúcej schôdzi budú novozvolení poslanci skladať ústavou predpísaný sľub, čím sa formálne ujmú mandátov. Plénum si tiež zvolí vedenie parlamentu a výborov, do ktorých rozdelí jednotlivých poslancov.

Po tomto zasadnutí parlamentu podá končiaca jednofarebná vláda Smeru-SD do rúk prezidenta demisiu. Ten vzápätí vymenuje novú vládu na čele s Ficom. Nový kabinet potom musí do 30 dní predstúpiť pred parlament s programovým vyhlásením a získať dôveru nadpolovičnej väčšiny snemovne.

10:20 Lucia Žitňanská má záujem o post ministerky spravodlivosti. Rozhodnúť o tom však najskôr musí Republiková rada Mosta-Híd. Žitňanská to potvrdila pri príchode na Úrad vlády, kde dnes pokračujú rokovania o personálnych otázkach budúcej vlády.

„Ak bude všetko dorokované, tak si myslím, že sa budem uchádzať o takúto funkciu,“ povedala Žitňanská. Na otázku, či sa má generálny prokurátor zvolený Smerom-SD Jaromír Čižnár čoho obávať, uviedla, že chce systémové zmeny vrátane zvýšenej verejnej kontroly prokuratúry. Nevidí ústavný spôsob, ako odvolať ľudí z ústavných funkcií, teda ani Čižnára. S generálnym prokurátorom sa stretnúť plánuje.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár verí, že vo vláde so Smerom presadí protikorupčné opatrenia. „Nie som nespokojný. Ak si zoberiete percentá, ktoré sme získali vo voľbách, viac sme dosiahnuť nemohli,“ povedal Bugár.

Šéf SNS Andrej Danko sa nechcel pri príchode na Úrad vlády vyjadrovať k personálnym nomináciám svojej strany. Povedal len toľko, že stranícka knižka nie je garancia funkcie v štátnej správe. „Mám pohovory s tými, ktorí sa podieľali na programe SNS, a myslím si, že sa za našich nominantov nebudeme hanbiť,“ vyhlásil.

Okrem delegácií Mosta-Híd, SNS a Smeru prišli na úrad vlády aj zástupcovia Siete. Novinárom sa však opäť vyhli, na úrad išli bočným vchodom.Fico bol dnes ráno u Kisku. (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

10:00 Fico priniesol prezidentovi dohodu o vytvorení koalície. Predseda Smeru sa pre médiá po stretnutí s Kiskom nevyjadril, urobí tak až po skončení rokovania, v ktorom dnes lídri štyroch strán pokračujú na Úrade vlády SR.

STREDA 16. marca

17:30
Robert Fico oznámil, že s partnermi dosiahli dohodu o vôli vytvoriť vládnu koalíciu. Stručne vymenoval, ktoré posty bude nominovať ktorá strana. 

Strany si počet kresiel delili pomerne k počtu poslancov, ktorých môžu dať vláde k dispozícii. Za každých päť poslancov jeden post vo vláde. Najmenej ministerstiev dostala Sieť, iba jedno miesto, keďže traja poslanci z desiatich zo strany odchádzajú a vládu nepodporí ani náhradníčka, ktorá je prvá v poradí na poslanecké miesto, ak niekto z vedenia prejde do vlády. V Sieti sa môžu utešovať aspoň tým, že dostali ekonomicky veľmi silný rezort dopravy, na čo tlačil najmä Andrej Hrnčiar.

Most-Híd získal spravodlivosť, kde sa bude snažiť napraviť si reputáciu nomináciou Lucie Žitňanskej, a životné prostredie, kde sa môže zavďačiť maďarským voličom.

Pre SNS bola dôležitá obrana, k tomu dostali školstvo a pôdohospodárstvo. SNS bude nominovať aj šéfa parlamentu, ktorým by mal byť Anton Danko.

Ostatných desať kresiel zostáva pre Smer, ktorý nepustil ani jeden rezort z tých, ktoré mu podľa prepočtov prináležia. 

Celkové hodnotenie môže znieť tak, že hoci podľa prepočtov ide o logické rozdelenie, porazenými zostali malé strany – Most a Sieť. Nastúpenie do vlády im prináša oveľa viac nákladov a bude ich stáť veľkú časť priazne ich voličov. Pre Sieť môže byť účasť vo vláde likvidačná. Robert Fico im však nedovolil žiadnu extra kompenzáciu.

Predseda NR SR: SNS
Podpredsedovia NR SR: 1x Smer, 1x Most, 1x Sieť a 1x opozícia

Predseda vlády: Smer
Podpredseda vlády pre investície: Smer
Ministerstvo vnútra: Smer
Ministerstvo financií: Smer
Ministerstvo zahraničných vecí: Smer
Ministerstvo hospodárstva: Smer
Ministertsvo práce a soc. vecí: Smer
Ministerstvo kultúry: Smer
Ministerstvo zdravotníctva: Smer
Ministerstvo pôdohospodárstva: SNS
Ministerstvo obrany: SNS
Ministerstvo školstva: SNS
Ministerstvo spravodlivosti: Most-Híd
Ministerstvo životného prostredia: Most-Híd
Ministerstvo dopravy: Sieť


12:20 Smer, SNS, Most-Híd a Sieť dnes čaká definitívne rozhodnutie o rozdelení ministerstiev. Podľa informácií TASR by mal počet ministerstiev vo vláde vyjadrovať pomer 7:3:2:1.

Smer: premiér, vnútro, financie, zahraničné veci, zdravotníctvo, kultúra a práce (obrana a hospodárstvo) 
SNS:  pôdohospodárstvo a školstvo
Most: spravodlivosť a životné prostredie
Sieť: doprava


Smer by mal mať pod gesciou ministerstvá vnútra, financií, zahraničných vecí, zdravotníctva, kultúry a práce. SNS má nominovať ministrov pôdohospodárstva a školstva. Otázne je ešte rozdelenie rezortov obrany a hospodárstva medzi Smerom a SNS.

Most-Híd nominuje ministrov spravodlivosti a životného prostredia a Sieť ministra dopravy. Národniarom z SNS by mala tiež patriť funkcia predsedu NR SR.

Delegácie prišli na úrad vlády po 12. hodine, s novinármi hovoriť nechceli. Líder Mosta-Híd Béla Bugár sa odmietol vyjadriť k údajnej požiadavke pravice, aby Robert Fico nebol premiérom a Robert Kaliňák ministrom vnútra.

11:00 Tvrdenie, že Most-Híd koná proti vôli svojich voličov, ak rokuje o budúcej koalícii so Smerom-SD, je mýtus. Na sociálnej sieti to dnes napísal líder Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý toto tvrdenie šéfa SaS Richarda Sulíka odmietol.Béla Bugár prichádza na dnešné rokovanie. (Foto: TASR/Martin Baumann)

9:20  Podľa informácií agentúry SITA majú Most-Híd a Sieť výhrady, aby premiérom zostal Robert Fico. 

Mostu a Sieti vraj prekáža aj Robert Kaliňák, ktorému vyčítajú kauzu Hedviga a viaceré postupy polície. Obe strany chcú výhrady prezentovať s tým, že oni i SNS urobili vážne ústupky spojením sa so Smerom.

Procházka má údajne záujem o funkciu ministra zahraničných vecí.

Partneri nemajú výhrady, aby ministrom financií zostal Peter Kažimír. Neprekáža im ani návrat Petra Pellegriniho na rezort školstva, píše SITA.

SNS údajne prejavila záujem o ministerstvo vnútra, školstva a hospodárstva. Smer vraj namiesto rezortu vnútra ponúka národniarom pozíciu šéfa SIS.

Most-Híd chce na ministerstvo spravodlivosti Luciu Žitňanskú, plus rezort životného prostredia.

SITA uvádza, že žiadna zo strán neprejavila záujem o ministerstvo zdravotníctva.

Predsedom parlamentu by sa mal stať Andrej Danko. Jeden zo štyroch podpredsedov by mal byť Marek Maďarič. Hovorí sa, že na ministerstve kultúry by ho mal vystriedať Ján Podmanický.

UTOROK 15. marca 

17:35 
Predstavitelia Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete sa dohodli na programových prioritách novej vlády.

Oznámili to dnes po rokovaní trojčlenných delegácií. Lídri by teraz mali hovoriť o personálnych otázkach.

„Štyria predsedovia podpísali programové priority na roky 2016 až 2020, ktoré môžu tvoriť základ programového vyhlásenia vlády. Výsledok je prienikom programov a priorít týchto politických subjektov. Je to výborný základ pre vypracovanie prípadného vládneho programu,“ povedal líder Fico.

Šéf SNS Andrej Danko ubezpečil voličov SNS, že strana ich podpisom programových priorít nezradila. „Takmer neexistuje bod, ktorý by sa nám nepodarilo presadiť,“ odkázal kritikom.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že tieto štyri strany sa postavili čelom k zodpovednosti, ktorú získali vo voľbách. „Tá hovorí aj o tom, aby sme nepripustili predčasné voľby, zastabilizovali štát a aby sa v budúcich voľbách nedostali do NR SR extrémistické sily.“

Líder Siete Radoslav Procházka považoval za dôležité dospieť k zreteľnému rozdielu v porovnaní s doterajšími vládami. Preto sme sa okrem vlajkovej lode, teda hmotnej zodpovednosti politikov a zákazu schránkových firiem, usilovali o tri veci – podpora zanedbaných regiónov, ochrana a rozvoj strednej vrstvy a dosiahnutie reálnej účasti opozície na kontrole výkonnej moci, a to najmä v zdravotníctve.

14:00 Poslanec František Šebej v Moste zostáva. „Rozhodol som sa, že neodídem,“ poznamenal. Šebej síce pôvodne so Smerom-SD ísť nechcel, ale presvedčilo ho to, že neexistovala žiadna iná možnosť. „Okrem predčasných volieb. A tie by znamenali takmer naisto neopísateľne väčšiu katastrofu ako toto. Úradnícka vláda je blbosť, je to preklenovací manéver pred predčasnými voľbami,“ vysvetlil Šebej. Podľa neho už nechce okrem Simona odísť nikto iný.

12:50 Ján Figeľ odstúpil z postu predsedu KDH. Stranu až do snemu povedie podpredseda Pavol Zajac. Ako budúceho lídra KDH si Figeľ vie predstaviť primátora Levoče Milana Majerského. 

12:00 Podpredseda Mosta Zsolt Simon nevstúpi do poslaneckého klubu strany, ak Most vstúpi do vlády so Smerom a SNS. Simon to oznámil na predsedníctve strany, ktoré o vstupe do takejto vlády rokuje. 

7:00 Portál Aktuality.sk získal list, ktorým sa predseda Siete Radoslav Procházka prihovára členom strany a vysvetľuje, prečo sa rozhodol rokovať o vláde so Smerom.

Tu je jeho znenie, ako ho uverejnili Aktuality.sk:

Vážení členovia ‪#‎SIETE‬,

dnes stojíme a zajtra budeme stáť pred dilemou, ktorá sa dá popísať veľmi jednoducho: čo alebo kto? Je pre nás dôležitejšie presadiť náš program alebo zostava, v akej ho budeme presadzovať?

Máme dve možnosti a pritom na ani jednu sme neboli pripravení a nepočítali sme s ňou: buď realizovať to, k čomu sme sa zaviazali voličom, ale v zostave, ktorú sme odmietali, alebo, naopak, možnosť odmietnuť realizovať naše záväzky a kandidovať s nimi znovu.

Iná možnosť dnes na stole nie je a nie je na ňom z dôvodu rozhodnutia občanov Slovenskej republiky v parlamentných voľbách.

Včera sme takisto stáli pred dilemou: buď sa pokúsiť zistiť, či existuje reálna možnosť presadiť náš program, alebo to ani nezisťovať. Rozhodli sme sa to zistiť a zo včerajšieho stretnutia vyplýva, že tá možnosť reálnou je. Aj protischránkový zákon, v podobe, v akej ho ‪#‎Sieť‬ spolu s Mostom presadzovala pred niekoľkými mesiacmi, aj nižšie dane, aj úľava od byrokracie pre podnikateľov, aj rýchlejšia výstavba rýchlostných ciest v zanedbaných regiónoch, aj ďalšie veci, ktoré budú znamenať posun smerom k fungujúcemu štátu.

Slovensko sa dostalo do zvláštneho tranzu veľmi agresívneho a osobného hejtu, do nálady, v ktorej absolútne nezáleží na tom, čo chcete urobiť a prečo. Práve preto sú mnohí presvedčení, že väčšiu logiku dáva rezignácia na programové priority a uprednostnenie opätovnej kandidatúry s nimi. Ja osobne ako volič by som nenachádzal dôvod dať ďalšiu príležitosť presadiť svoj program ľuďom, ktorí tú, ktorú dostali, hodili do koša. Uznávam ale, že tento postoj nemusí zodpovedať väčšinovej emócii v národe.

A práve preto hovorím o dileme. Na jednej strane ťažký život v manželstve z rozumu, a s možnosťou presadiť v ňom podstatu svojho plánu, na druhej strane rýchla, ale zdanlivo hrdinská smrť bez možnosti urobiť čokoľvek z toho, čo sme spolu urobiť chceli.

Nech sa napokon rozhodneme akokoľvek, už dnes je jasné, že v zostave, v akej sme do toho išli, nezostaneme. Že množstvo ľudí odíde, pretože smrť považuje za čestnejšiu možnosť ako život v kompromise. Každý deň si želám, aby som tento pocit morálnej prevahy mohol dopriať aj sebe samému. A ktovie, možno si ho aj doprajem.

Ktokoľvek sa rozhodne odísť, nepoviem na neho krivého slova. Budem tomu rozumieť. A až do konca zostanem poctený tým, že sme spolu ušli kus cesty, že sme sa spoznali a strávili časť života, akokoľvek krátku, v spoločnom úsilí.

Zostanú tí, ktorí veria v to, že po každej búrke vyjde slnko, že skúšky patria k životu a že podstatou nášho boja nebola osobná nenávisť, ale nádej na fungujúci štát. Napokon, ak by sa táto nádej nemala naplniť, vyberiem si i ja radšej koniec hrôzy ako hrôzu bez konca. Ale kým žije a kým, možno paradoxne, máme skutočnú šancu urobiť v niektorých dôležitých veciach poriadok, budem pre to robiť všetko, čo budem vedieť. S tisíc ľuďmi na palube namiesto dvetisíc, ak to tak musí byť, ale budem.

Srdečne,

Rado Procházka

Na fanúšikovskej stránke strany Most-Híd sa svojim sympatizantom a voličom prihovoril aj Béla Bugár:

Vážení členovia a sympatizanti MOST-HÍD,

deň po parlamentných voľbách sme sa zobudili do iného Slovenska. Výsledky parlamentných volieb sú odrazom sklamania voličov z doterajšieho vývoja na Slovensku. Ale nielen to.

Bezbrehé strašenie voličov a neriešenie najpálčivejších otázok súvisiacich so sociálnymi problémami priniesli do parlamentu extrémistické sily a posilnili pseudostrany, ktoré vznikajú a silnejú na pocite nenávisti a burcovania.

Toto všetko v období, keď v Európe situácia vrie, keď extrémisti sa v každej krajine posilňujú, keď neďaleko našich hraníc sa bojuje. Ani mňa nepotešili výsledky parlamentných volieb. A to nielen z pohľadu našej strany.

Tak, ako som sľúbil a tak, ako to bolo prirodzené, začali sme minulý týždeň rokovanie o stabilnej pravicovej vláde. Dokázali sme urobiť „hrubú čiaru“, o ktorú nás prosili partneri, a prehltnúť historické hranice medzi nami a SNS.

Dokonca som bol ochotný akceptovať aj „politikov“, ktorí do tohto procesu vstúpili spolu s pošramotenou povesťou. Všetko preto, aby mohla vzniknúť takáto vláda. A za situácie, keď už pri úvodných rokovaniach bolo zrejmé, že ani SaS, ani OĽaNO, ani Sieť nemôžu garantovať jednotný postup svojich budúcich klubov v parlamente.

Stabilitu takejto vlády spochybnil aj sám Richard Sulík, keď hovoril o tom, že je jedno, na aký dlhý čas vznikne. Nádej na vznik akejkoľvek pravicovej vlády, aj nestabilnej, padla v momente, keď SNS oznámila, že do takejto vlády nepôjde.

Preto sme vyzvali všetky štandardné politické strany – Smer, SNS, SaS a Sieť, aby prehodnotili svoje postoje a začali spolu rokovať, približovať svoje stanoviská. Keď dokázala onú pomyselnú hrubú čiaru urobiť strana MOST-HÍD, môžu a mali by aj ostatní. Ak by sa to stalo, vznikla by ústavná väčšina, ktorá môže na dlhú dobu stabilizovať situáciu v krajine.

Vážení priatelia,
za celú svoju politickú kariéru som nebol postavený pred takúto ťažkú situáciu. Som presvedčený, že politik musí vedieť prijímať nielen populárne, ale aj správne rozhodnutia. Vedel som, čo nás čaká.

A napriek tomu sme sa rozhodli, že sa zúčastníme na rokovaniach o zostavení pravicovo-ľavicovej vlády. Preto, lebo otázka dnes nestojí tak, či táto krajina bude mať vládu pravicovú alebo ľavicovú.

Otázka stojí tak, či dokážeme udržať demokratický systém v tejto krajine, či dokážeme udržať proeurópske a proatlantické smerovanie Slovenska. Alebo pripustíme predčasné voľby, ktoré posilnia chaos, extrémistov, nenávisť a nesystémové prvky na našej politickej scéne.

Ubezpečujem Vás, že dnes ideme na rokovanie s veľmi jasnými programovými požiadavkami. Verím, že sa nám ich podarí presadiť. Ak nie, nevznikne vláda. Pre tento postup prosím o Vaše pochopenie a trpezlivosť.

Béla Bugár

PONDELOK

21:45 Strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť dnes dospeli k dohode pri návrhu programových priorít. Po viac ako osemhodinovom rokovaní delegácií strán to oznámil Robert Fico.

„Výsledkom je návrh programových priorít, ktorý je kompletný a ktorý v utorok dopoludnia musí prejsť cez stranícke orgány príslušných strán. Hneď potom bude po 14. hodine pokračovanie rokovania na Úrade vlády SR,“ avizoval Fico.

Personálne otázky sa vraj dnes neriešili. „Prioritne, keďže ide o štyri subjekty s rôznymi pohľadmi a rozdielnymi hodnotami, sme riešili programové prieniky. Nenašli sme také témy alebo otázky, ktoré by nás definitívne rozdeľovali,“ uistil Fico.

19:00 Primátor Trenčína Richard Rybníček je pripravený urýchliť svoj plánovaný vstup do politiky. S novou konzervatívnou stranou sa zapojí i do prípadných predčasných parlamentných volieb, ak by sa uskutočnili, povedal Rybníček pre týždenník .týždeň.
     
Bývalý riaditeľ STV mieni v politike presadzovať zmenu volebného systému, zúženie ústredných orgánov štátu, zmenu územného členenia Slovenska či posunutie kompetencií do regiónov. Na takú zásadnú zmenu podľa neho nestačí získať vo voľbách šesť percent, ale treba 15 až 30 percent.

17:45 Na internete vznikli dve iniciatívy protestu voči vznikajúcej koalícii Smer – SNS – Most-Híd – Sieť: „Nie v mojom mene“ s už takmer 5-tisíc fanúšikmi a priloženým podpisovým formulárom a „10 slušných ľudí“, ktorá vytvára tlak na poslancov Siete a Mosta-Híd, aby do koalície so Smerom nešli.

17:00 Bývalý programový koordinátor Transparency International Slovensko a nezvolený kandidát na poslanca Siete Ivan Rončák na svojom facebooku napísal:

„Chcete, aby som prehovoril. Tak teda takto: 

1. Do ‪#‎SIETe‬ som išiel, lebo som dostal priestor na robotu a podporu vecí, ktoré som ako expert v oblasti otvárania verejnej moci občianskej kontrole navrhol. Tieto návrhy sa dajú realizovať len vo vo vláde. Nie však v každej – vo vláde, ktorej súčasťou bude SMER a SNS, sa realizovať nedajú.

2. Hráčmi v tomto povolebnom virvare sú len členovia vedení strán a zvolení poslanci. My ostatní sa iba bezmocne prizeráme.

3. Búchanie dvermi má zmysel od hráčov. My ostatní nemáme vystupovať z čoho, lebo momentom vstupu #SIETe do vlády so SMERom ‪#‎SIEŤ‬ prestane existovať. Veľmi dobre to vedia aj členovia vedenia #SIETe a tomuto harakiri po dvoch rokoch budovania #SIETe dosť dobre nerozumiem. 

4. V ‪#‎SIETi‬ sa vytvorilo solídne expertné zázemie, ktoré poháňala dopredu úprimná snaha o opravu nefungujúceho štátu. Títo ľudia urobili vážny krok – zapojením sa do politiky zahodili za hlavu svoje expertné kariéry, naspäť je cesta nemožná. Najskôr im povedali, že ich nechcú samotní občania vo voľbách. Toto dielo skazy dokonajú členovia vedenia #SIETe, ak uzatvoria vládnu dohodu so stranami SMER a SNS. A toto je na tom celom najstrašnejšie – Slovensko je na najbližšie desaťročia zakliate, lebo bude veľmi ťažké nájsť odborníkov, ktorí budú ochotní spojiť svoje meno s akoukoľvek politickou stranou. Škoda ...“

14:30 „Je verejným tajomstvom, že Procházka je zadlžený po uši. Musí to splatiť a vie mu to zabezepčiť len Fico za to, keď mu bude robiť poskoka vo vláde,“ vyhlásil Matovič. Podľa neho treba ešte sedem „spravodlivých“ poslancov, aby sa zabránilo „najskorumpovanejšej vláde“. 

Matovič poďakoval SMK, že odmietla rokovanie s Mostom-Híd. 

14:10 Matovič na tlačovej besede zopakoval, že štvorkoalícia Smer, SNS, Most a Sieť bola dohodnutá od minulej nedele. Vyzýva poslancov za Most a Sieť, aby zvážili, či sa nechcú zachovať ako poslanci Beblavý, Macháčková a Petrík. Matovič im ponúka vstup do klubu OĽaNO. 

„Veľmi ma mrzí, že pre niektoré strany prestane volič existovať v deň volieb,“ povedala Veronika Remišová

„Roky som spolupracoval s Luciou Žitňanskou a ​Radoslavom Procházkom. Pre mňa sú kroky ich posledných dní aj osobným sklamaním,“ vyhlásil Daniel Lipšic. Podľa neho strany Most a Sieť idú do vlády s klemptomanmi. Napriek tomu ešte boj nie je úplne prehratý. „Zdá sa, že túto bitku oligachovia vyhrali, ale prsteň sa blíži k Hore osudu,“ pomohol si Lipšic Tolkienom.  

13:40 Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík odídu zo Siete, ak strana podpíše koaličnú dohodu so Smerom-SD. Oznámili to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.

Macháčková tvdí, že predsedníctvo Siete bolo zvolané na nedeľu napriek tomu, že Beblavý a Petrík naň nemohli prísť. Žiadala presun na pondelok, čo sa však nestalo. „Preto som na predsedníctvo nešla ani ja,“ dodala. 

13:30 Odchody z poslaneckého klubu Most-Híd zatiaľ nehrozia, povedal pred rokovaním na Úrade vlády Béla Bugár s tým, že nikto odchod nenaznačil.

13:00 Robert Fico rokuje na Úrade vlády s Dankom, Bugárom a Procházkom o programových prioritách novej vlády. 

12:30 
Šanca pre vznik slušnej pravicovej vlády je veľmi nízka, povedal Richard Sulík. Potvrdil, že sa vzdáva mandátu poslanca NR SR a zostáva europoslancom.

„Spravil som všetko pre to, aby vznikla pravicová slušná vláda. Po včerajšku vieme, že takáto vláda nevznikne. Došlo k dohode strán Smer-SD a SNS na jednej strane a Most-Híd a #Sieť na druhej strane,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Sulík.

11:15 Predseda KDH Ján Figeľ ohlásil na utorok 11:00 brífing. Tému tlačovky neavizovali, dnes zasadá predsedníctvo KDH.

11:00 SMK nepôjde na dnešné rokovanie s Mostom-Híd, na ktorom mali hovoriť o možnej budúcej spolupráci. Dôvodom je, že sa črtá vláda, v ktorej by Most-Híd sedel s SNS.

10:00 Natália Žembová skončila ako hovorkyňa KDH. Do parlamentu kandidovala z pozície číslo 100. 

Žembová pôsobila ako hovorkyňa kresťanských demokratov od 20. februára 2015. Predtým pracovala ako redaktorka domáceho spravodajstva v RTVS. Počas kampane pred referendom o rodine účinkovala v spote Aliancie za rodinu. 

NEDEĽA 13. marca:

V debate na Markíze sa Matovič a Bugár pohádali. 
Fico na RTVS odmietol úradnícku vládu, respektíve predčasné voľby.
Sieť popoludní na predsedníctve rozhodla o rokovaniach so Smerom.
Bugár aj Procházka sa stretli jednotlivo s Ficom na Úrade vlády. 
Macháčková avizuje možný odchod zo Siete.


19:20 Premiér Fico absolvoval stretnutie s Radoslavom Procházkom. Výsledok zhrnul podobnými slovami ako v prípade rokovania s Bélom Bugárom. „Existujú podmienky, aby sme pokračovali v rozhovoroch,“ povedal Fico.

Aj Sieť sa teda zúčastní v pondelok na ďalších rokovaniach v trojčlennej delegácii.

Procházka zopakoval, že k ôsmim prioritám pridali dve – dozor opozície v zdravotníctve a doplnenie vyšetrovacieho tímu Gorila.

K triešteniu Siete a možným odchodom niektorých jej poslancov sa Procházka nevyjadril. Poslanecký klub podľa neho Sieť mať bude. 

18:40 Smer-SD a Most-Híd majú záujem pokračovať v rokovaní o vytvorení stabilnej vlády. Najskôr si však chcú vydiskutovať priority, ktoré budú súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Po dnešnom rokovaní na Úrade vlády to povedal Robert Fico. 

„Prvé rozhovory potvrdzujú, že neexistujú také rozdiely, ktoré by nám neumožňovali pokračovať v tejto diskusii,“ skonštatoval Fico. Na základe vzájomnej dohody bude Most-Híd so Smerom-SD pokračovať v rokovaniach v pondelok. 

Béla Bugár uviedol, že počas prvého rokovania s víťazom parlamentných volieb 2016 nenašli žiadnu prekážku, pre ktorú by nemohli pokračovať v rozhovoroch. „V pondelok budeme konkrétnejšie hovoriť o programových prioritách,“ skonštatoval Bugár.
   
18:30 Ak bude strana Sieť spolupracovať so Smerom, jej podpredsedníčka Katarína Macháčková sa vzdá svojho členstva v strane. 

„Môj postoj k spolupráci so stranou Smer-SD sa nemení, považujem to za principiálnu vec. Je to vec, ktorú sme sľúbili svojim voličom a ja tento sľub aj dodržím,“ zdôraznila Macháčková. 

17:30 Robert Fico rokuje na Úrade vlády s Bélom Bugárom. Ešte dnes sa stretne s Radoslavom Procházkom, rokovanie naplánovali na 18:30.

16:45 Ak Sieť dostane pozvánku od Smeru-SD na povolebné rokovania, je pripravená ju prijať a zúčastniť sa na nich. Po dnešnom rokovaní Predsedníctva to uviedol podpredseda strany Andrej Hrnčiar. Rokovať chcú o programových prioritách.

12:30 Robert Fico je v debate na RTVS. „Šíri sa to ako rakovina po Slovensku, že sa chystá nejaká úradnícka vláda. Je tu priestor na zostavenie vlády, aj keď bude mať komplikovanješí život.“

„Nechcem sa nikoho dotknúť, ale niečo som mohol pred chvíľou sledovať. Keby títo páni mali viesť predsedníctvo EÚ...“ reagoval Fico na diskusiu na Markíze, kde sa politici hádali.

Fico videl osem požiadaviek Siete a podľa vlastných slov ho tam „nič nevyrušovalo“. 

Hrnčiar oznamuje, že dnes zasadne mimoradne predsedníctvo Siete, kde by sa malo rozhodnúť o postoji k rokovaniam so Smerom.  

„Robert Fico a jeho kolegovia sa môžu tešiť, ak budeme v opozícii,“ povedal Sulík.

„Vaše otázky ma niekedy prekvapujú,“ odpovedal Fico moderátorovi Strižincovi na otázku, či prichádza do úvahy, že by Fico nebol premiérom v ľavo-pravej vláde.

11:15 Lídri strán sú v televíznej debate na Markíze.

Bugár zopakoval, že po sobote pravicová vláda nevznikne. „Psou povinnosťou každého zodpovedného politika je, aby zabránil vzniku predčasných volibeb,“ vyhlásil. Bugár nechcel hovoriť o podmienkach Mosta-Híd pre Smer.

Sulík ukazoval prieskum o postoji pravicových voličov k vláde so Smerom. „Spolupráca so Smerom pri Moste-Híd a Sieti by bola pre nich zničujúca,“ vyjadril sa Sulík.

Matovič: „Slovensko zažíva práve krútenie hadov pred kamerami. Všetko bolo dohodnuté v nedeľu večer na Úrade vlády,“ povedal. Matovič vraj pozeral v sobotu do polnoci Bugárov facebook a videl tam iba negatívne reakcie.

Hrnčiar: My sme neútočili voči nikomu, ale koľko vydržal Igor Matovič? Dva dni.

Sulík vyzýva ostatných, aby sa nehádali. „Keď spravíme solídnu dohodu, bude sa to dať. Možno to vyjde len na dva roky, ale odstaviť Smer aspoň na dva roky, to je to, čo chcú naši voliči. (...) Béla, pán Hrnčiar, veď pochováte svoje strany,“ hovoril líder SaS. 

Danko: V západných krajinách existujú aj ľavo-pravé vlády.

Kaliňák sa pustil do Matoviča. Hovoril o kompromisoch pri koaličnej vláde.

Kollár sa snaží vyvsteliť fotky s Piťom. Medzirečou povedal, že aj Kaliňák sa s ním stretol. Ten iba vyplúlil oči a neskôr v debate sa voči tomu ohradil.

Bugár hovorí Kollárovi, že v roku 1995 mal problémy s mafiou. „Aj ja som mal,“ reagoval Kollár. „Ale na rozdiel od vás som dostal granát, naštastie, nevybuchol,“ povedal Bugár.

Uhrík z ĽS NS komentoval TV debatu slovami, že ľudia práve zabili hodinu času. „Keď nám prídu peniaze, vyzveme ostatných, aby sa ich vzdali,“ reagoval Uhrík na otázku, či dodrží sľub, že nechcú príspevky od štátu.


SOBOTA 12. marca:

Danko
po sneme SNS oznámil definitívne nie širokej pravicovej vláde Richarda Sulíka. 
Most-Híd dal večer zelenú Bugárovi na rokovania so Smerom.   


22:10 Na facebooku už na najnovší vývoj reagoval aj Richard Sulík týmto statusom:

Inzercia

„Z NEFORMÁLNEHO ROKOVANIA S BÉLOM BUGÁROM
v utorok 8. 3., prítomné ešte Lucia Žitňanská a Jana Kiššová:
Pýtam sa: Béla, je možné, že celé toto je len divadlo a už ste dohodnutí na vláde SMER, SNS, MOST a SIEŤ?
Béla odpovedá: To kde si prišiel na takú hlúposť?
......
V každom prípade predpokladám, že Sieť sa čoskoro pridá a vládu povedie Robert Fico. Ako som už viackrát avizoval, plne to rešpektujeme a z SaS sa stáva líder opozície. Budeme korektnou a razantnou opozíciou, personálne sme na to pripravení – všetci naši tímlídri sa stali poslancami.“

Na svojom facebooku sa pridal aj Igor Matovič: „A je vymaľované. Bugár práve oznámil dokonanie (vopred dohodnutého) podvodu na svojich voličoch. Ide rokovať so Smerom o vytvorení vlády.“

A tiež Daniel Lipšic: „Strach z toho, že oligarchovia a skorumpovaní politici pôjdu pred spravodlivosť, bol príliš veľký. Zlepenec oligarchov začína vznikať. A my musíme pokračovať a nevzdať to. Je to dobrý boj a voľby ukázali, že je nás čoraz viac. Je to boj za vrátenie tejto krajiny do rúk ľudí. Ak ho nevzdáme, tak nikdy neprehráme!“

21:38 Poslanec strany Sieť Miroslav Beblavý dal práve na facebooku jasne najavo, čo si myslí o prípadnej vláde časti pravice so Smerom:

„Po 4 rokoch vlády SMERu zvolili ľudia Kotlebu za župana aj do parlamentu. Preto vraj treba ďalšie 4 roky SMERu, aby Kotleba oslabol.
Po 4 rokoch vlády SMERu má Slovensko najhoršie postavenie v Európe od svojho vstupu do únie. Preto vraj treba ďalšie 4 roky SMERu, aby sme mali proeurópsku vládu.
Po 4 rokoch vlády SMERu majú umiernené strany najhorší výsledok v dejinách samostatného Slovenska. Preto vraj treba ďalšie 4 roky priamo vo vláde so SMERom, aby prestala radikalizácia spoločnosti.
Sú situácie, kedy si človek v politike nemôže vyberať. Ale vždy môže odmietnuť tú najhoršiu možnosť. A najhoršia možnosť pre Slovensko je dnes tretia vláda SMERu.“

20:45 Béla Bugár oznámil, že dostal od predsedníctva Mosta-Híd mandát na rokovania so Smerom.

„Boli sme pripravení podporiť vznik pravicovej vlády, dnes po zasadnutí snemu SNS je však jasné, že pravicová vláda nemôže vzniknúť,“ povedal Bugár.

Predsedníctvo Mosta-Híd prijalo dnes večer tri rozhodnutia.

Prvým je výzva všetkým „štandardným stranám“ (SaS, Smer, SNS a Sieť), aby boli ochotné prijať pri rokovaniach kompromisy. Druhým rozhodnutím je udelenie mandátu pre Bugára na rokovania, ktoré môžu viesť k vzniku „stabilnej vlády“. Po tretie, predsedníctvo strany rozhodlo, že odmieta podporiť úradnícku vládu a predčasné voľby.

Podľa Lucie Žitňanskej boli rozhodnutia prijaté na predsedníctve jednomyseľne.

Náš komentár: Týždeň po voľbách tak dochádza k prvému veľkému zvratu. Veľká pravicová koalícia vrátane SNS a Borisa Kollára je už definitívne mimo hry, a tak nastupuje alternatíva pod vedením Smeru. Bugár dnes vlastne ani netajil, ako sa mu uľavilo, že už nemusí ďalej rokovať o pravicovej vláde, ktorú mal zostavovať spolu s Igorom Matovičom (keďže lídra OĽaNO nemôže vystáť). Bugár tým zadefinoval pôdorys novej vlády rovnako ako Danko, ale aj on sám vie, že SaS do takejto vlády nepôjde, pretože by sa sama poprela.  

Bugár ani Procházka nechcú predčasné voľby, pretože majú obavu, že by boli pre nich likvidačné, zároveň na obhájenie vlády so Smerom budú potrebovať veľké ústupky od Roberta Fica, aby takúto vládu vo svojom vnútri ustáli. Otázne však je, či môžu získať také ústupky od Fica, aby dokázali vládu so Smerom obhájiť aj pred svojím voličom. Je pred nami napínavý týždeň, ktorý môže priniesť ďalšie prekvapivé zvraty.   

17:30 Po dnešnom sneme strany SNS sa Slovensko priblížilo k možnosti vzniku úradníckej vlády, myslí si politológ Michal Horský. „Po tomto sneme SNS opäť zvyšuje svoju cenu a váhu na politickej aréne a Slovensko zároveň približuje k vytvoreniu úradníckej vlády a predčasným voľbám,“ uviedol Horský.

Možnosť zostavenia pravicovej koalície podľa analytika Jána Baránka do veľkej miery však zničil už konflikt medzi OĽaNO-NOVA a Mostom-Híd.

„Teraz pripadajú do úvahy tri scenáre. Jeden je ten, že zostaví vládu Smer-SD, Sieť, Most-Híd a SNS. Druhý scenár je takzvaná úradnícka vláda, teda vláda odborníkov asi so zadefinovaným termínom predčasných volieb,“ skonštatoval. Treťou alternatívou sa podľa politológa ukazuje to, že predsa len vznikne koalícia Smer-SD, SaS a ďalších strán. „Tam môže i nemusí byť SNS,“ podotkol Baránek.

Strany, ktoré by so Smerom-SD do koalície išli, by to podľa neho mohli vysvetliť tým, že vo vláde budú brzdiť alebo likvidovať korupciu. „To môže byť nakoniec pozitívum,“ tvrdí politológ. Myslí si, že hlavné slovo teraz majú strany Most-Híd a Sieť.

16:00 Rozhodnutie SNS znamená nemožnosť vytvorenia stabilnej pravicovej vlády, reagovala strana Most-Híd na výsledky dnešného snemu SNS.

„Úradnícka vláda, ktorú pripúšťa SNS, znamená predčasné voľby. Ich výsledkom by bolo posilnenie extrémistických síl, čo strana Most-Híd jednoznačne odmieta,“ konštatuje v stanovisku.

Hnutie OĽaNO-NOVA je sklamané zo stanoviska SNS. „Napriek tomu sa SNS stále môže rozhodnúť, či pôjde v šľapajach Jána Slotu alebo spoločne s ľuďmi ocenenými za statočný boj proti korupcii v našom poslaneckom klube vytvorí vládu pre ľudí a nie pre zbohatlíkov v pozadí,“ uviedol v reakcii Igor Matovič. Hnutie zároveň verí, že žiadna demokratická strana nepodľahne pokušeniu vládnuť so stranou Smer a nepodvedie takto svojich voličov.

14:50 Podľa podpredsedníčky strany SaS Jany Kiššovej by koalícia zložená zo šiestich pravicových strán dokázala spolu vládnuť a takáto vláda by bola stabilná. „Verím, že je to o tom sadnúť si za jeden stôl, povedať si jasné, zrozumiteľné, možno detailné pravidlá a tie musia byť základom stability,“ uviedla v Slovenskom rozhlase. 

V rozhlasovej diskusii podpredseda Smeru Robert Kaliňák povedal, že ak bude Smer zostavovať vládu, jediným kandidátom na jej predsedu je Robert Fico. „Neviem si predstaviť, že by sme boli v ľubovoľnej inej vláde, kde by víťaz volieb a zároveň ten, ktorý získal najväčší počet preferenčných hlasov, nebol zároveň premiérom,“ dodal. 

14:30 Predseda SNS Andrej Danko po sneme národniarov v Tomášove predstúpil pred novinárov a vyhlásil, že jeho strana je ochotná rokovať o vláde len so štandardnými stranami. Takými sú pre SNS štyri strany: Smer, SaS, Most-Híd a Sieť. Zároveň pochválil prvé kolo rokovaní so Smerom, vo Ficovej strane sú vraj prvky sebareflexie. Ak vláda na čele so Smerom nevyjde, SNS je podľa Danka pripravená ísť do úradníckej vlády.

SNS je tiež pripravená aj na predčasné voľby. Ako vyhlásil Danko, strana nechce „šialené kombinácie štandardných a neštandardných politických subjektov“. Aj preto označil prípadné druhé kolo rokovaní, na ktoré sa chystala pravica pod vedením SaS, za zbytočné. Podľa Andreja Danka Richard Sulík nevie garantovať funkčnú a stabilnú vládu.

Predseda SNS dodal, že je to jeho definitívne nie hybridom, ktoré sa navzájom nepoznajú a obviňujú.

Krátky komentár Martina Hanusa: Vyhlásenie lídra národniarov veľmi neprekvapilo, už včera sme písali, že pre stranu s jeho DNA by bolo priveľkým hazardom ísť do pravicovej vlády s Mostom, pričom v opozícii voči takejto vláde by bol stále silný Smer plus Kotlebova ĽSNS.

Tým, že Danko vyhlásil za štandardnú a akceptovateľnú stranu aj Most, súčasne narysoval, ako si v skutočnosti predstavuje jedinú stabilnú vládnu koalíciu: Smer, SNS, Most, Sieť. SaS totiž jasne vyhlásila, že do vlády so Smerom nikdy nepôjde, takže od pondelka budú Béla Bugár a Radoslav Procházka čeliť veľkému tlaku, aby do takejto vlády išli.

Obaja by boli vnútorne ochotní na to pristúpiť, lenže Bugár je pod tlakom najmä slovenskej časti Mosta, pričom Procházka by rozhodnutím ísť so Smerom okamžite prišiel o niekoľkých poslancov a ohrozil svoju stranu – Miroslav Beblavý už avizoval, že v takom prípade by odišiel z klubu aj zo strany, podobne by sa podľa kuloárov zachovala aj primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Bugár či Procházka budú teda zvažovať, či nie je lepšie takúto vládu zo sebazáchovných dôvodov radšej hneď zavrhnúť. A potom príde na ďalšie Dankove možnosti – niečo ako úradnícka vláda, respektíve predčasné voľby. Takéto riešenia už zrejme bude musieť garantovať aj dosiaľ nespojiteľná dvojica, Smer a SaS.

Čaká nás horúci marec.
 

Piatok 11. marca – Hlavné udalosti

Sulík pochválil priority Siete a Igor Matovič sa opäť na diaľku pohádal s Mostom.
Kollár vyhlásil, že bude trvať na tom, aby bol v budúcej vláde ministrom vnútra Daniel Lipšic.
Poslanci si v historickej budove slávnostne prevzali osvedčenia o zvolení do parlamentu.


16:00 Stranu Most-Híd mrzí, že Igor Matovič pokračuje v hrách, ktoré rozohral pred voľbami, a neuvedomuje si, že takýmito krokmi ohrozuje rokovania o vytvorení pravicovej vlády. Odkázal to dnes hovorca Mosta-Híd Matej Kováč.

Matovič ešte pred voľbami rozposlal 250 000 letákov po južnom Slovensku, kde vyzýval, aby občania volili radšej SMK ako Most-Híd.

Dnes na sociálnej sieti poukázal na komentár šéfa Slovnaftu Oszkára Világiho v Hospodárskych novinách, v ktorom píše, že „každá zo štandardných strán musí vystúpiť zo svojej krabičky a zobrať na seba zodpovednosť“, že „zodpovednosť musí nútiť štandardné politické strany prekročiť svoj tieň“ a že „budúca koalícia, ak chce byť pozitívne zapísaná do dejín, by mala vzniknúť na základe dobrého programového vyhlásenia, a nie na základe princípu: aby čísla vyšli“.

Matovič to chápe tak, že Világi posiela Most-Híd do koalície so Smerom-SD.

Kováč v stanovisku vyzval všetky strany, ktoré sa zúčastňujú na rokovaniach o zostavení pravicovej vlády, na uvážlivé, stabilizujúce kroky a vyjadrenia. „Strana Most-Híd je štandardnou politickou stranou a takto sa správa aj pred voľbami a aj v situácii po voľbách do NR SR. Na postoji Mostu-Híd sa od volieb nič nemení, odmietli sme rokovať o zostavení vlády s Robertom Ficom (Smer-SD) a budeme pokračovať v rokovaniach o vytvorení stabilnej pravicovej vlády,“ deklaroval hovorca.

Matovič pre TASR uviedol, že jeho status nebol útokom na Most-Híd, ale len zhutneným obsahom komentára Világiho. „Nerozumiem, prečo Most-Híd na mňa vlastne útočí. Ak majú s komentárom nejaký problém, mali by kontaktovať pána Világiho,“ uzavrel Matovič.

12:30 Richard Sulík sa vyjadril, že priority Siete, ktoré musia byť podľa Procházku v programovom vyhlásení novej vlády, sú rozumné a triezve. Týchto osem priorít tvorí dobrý základ pre ďalšie vyjednávanie, povedal dnes novinárom Sulík. 

12:20 Pravicové strany si budú musieť vybrať, či chcú spolupracovať s človekom, ktorý má fotku s mafiánmi, alebo s mafiou. Vyhlásil Igor Matovič po tom, ako si prezval osvedčenie o zvolení za poslanca NR SR. 

Matovič takto reagoval na kauzu fotografií, na ktorých je líder Sme rodina Boris Kollár na Kube spolu s odsúdeným bossom bratislavského podsvetia Jurajom Ondrejčákom alias Piťom.

12:00 Boris Kollár nežiada žiadne ministerstvo v prípadnej pravicovej vláde, bude však trvať na tom, aby sa ministrom vnútra stal Daniel Lipšic.

11:50 Poslanci si v historickej budove národnej rady slávnostne prevzali osvedčenia o zvolení do parlamentu. 

Do 150-miestneho parlamentu zasadne 77 nových poslancov, zvyšní členovia snemovne obhájili svoje miesta z predchádzajúceho volebného obdobia. 

11:30 Marian Kotleba tvrdí, že nevedel o tom, že člena strany a novozvoleného kandidáta Andreja Medveckého súdia z výtržníctva a ublíženia na zdraví. Pri zostavovaní kandidátky však vedel, že je v podmienke za jazdu pod vplyvom alkoholu. 

11:00 Andrej Medvecký z Kotlebovej ĽSNS, ktorý je obvinený z výtržníctva a ublíženia na zdraví, sa vzdal svojho mandátu. 

ŠTVRTOK 10. marca – Hlavné udalosti

Kollár vyhlásil, že fotografie s Jurajom Ondrejčákom alias Piťom vznikli náhodne.
Lipšic považuje fotografie za kampaň na to, aby nevznikla stredo-pravá vláda.
Kaliňák potvrdil, že sa v nedeľu stretol s Procházkom, nebavili sa vraj o novej vláde.
Novozvolený poslanec za Kotlebovu stranu Andrej Medvecký mal súdne pojednávanie, obžalovaný je z napadnutia černocha


18:30 Miroslav Beblavý môže byť stále v novej vláde ministrom, povedal Radoslav Procházka po rokovaní predsedníctva Siete. 

Sieť bude presadzovať osem bodov, ktoré by sa mali dostať do programového vyhlásenia novej vlády. Má to byť prijatie protischránkového zákona, schválenie osobnej hmotnej zodpovednosti politikov, zníženie dane z príjmu fyzických aj právnických osôb, predĺženie poberania príspevku na starostlivosť o dieťa z troch na päť rokov, servisný balíček pre podnikateľov, ktorého súčasťou bude aj úplné zdobrovoľnenie gastrolístkov, zrušenie dane zo straty a zvýšenie paušálnych výdavkov pre remeselníkov a poľnohospodárov.

Sieť ďalej žiada urýchlenie výstavby R2 na Hornej Nitre, R3 na Orave a R4 na Zemplíne. Medzi prioritami je aj zvýšenie potravinovej sebestačnosti Slovenska na úroveň priemeru krajín EÚ, nárast verejnej investície do školstva o 30 percent v priebehu štyroch rokov a skrátenie čakacích lehôt na zdravotné výkony a na umiestnenie do domovov sociálnych služieb.

17:00 Robert Kaliňák potvrdil, že sa v nedeľu 6. marca stretol s Radoslavom Procházkom. Ich stretnutie sa však netýkalo otázok okolo zostavovania novej vlády, tvrdí Kaliňák. 

„Bavili sme sa o všeobecných témach, ale určite sme sa nebavili o zostavení vlády, na to ja nemám politický mandát,“ spresnil Kaliňák. Pripomenul, že Procházka je jeho bývalý spolužiak, nedeľňajšie stretnutie však nebolo nad rámec jeho ministerského mandátu.

Kaliňák dodal, že obaja hovorili o „chaose a prekvapení“, ktoré na Slovensku vzniklo po parlamentných voľbách.

16:30 Zverejnenie fotografií Borisa Kollára a Piťa považuje Daniel Lipšic za tlak na to, aby nevznikla stredo-pravá vláda. 

„Myslím si, že dnes je istá šanca, že by mohla vzniknúť, možno prvýkrát v histórii Slovenska vláda, ktorá pôjde aj po tých najvyšších poschodiach korupcie. Aj po oligarchoch, aj po finančných skupinách...“ vravel Lipšic. 

Zverejnené informácie nie sú podľa neho o diskreditácii Kollára, inak by ich zverejnili pred voľbami, ale o niečom inom.

„Pokiaľ budem mať vo vláde vplyv na bezpečnostné zložky, ktokoľvek bude mať akékoľvek nelegálne trestné činnosti s organizovaným zločinom, bude niesť zodpovednosť,“ povedal Lipšic.

15:15 Novozvolený poslanec za Kotlebovu stranu Andrej Medvecký podľa obžaloby 1. novembra 2014 pred barom v Námestove spoločne s bratom fyzicky napadol občana Dominikánskej republiky.

„Päsťami ho udierali do hlavy, na čo menovaný spadol na zem, vulgárne na neho kričali a následne ho kopali do hlavy, bokov a taktiež do rúk, ktorými sa bránil, čím mu spôsobili zranenia s dobou liečenia a práceneschopnosti v trvaní 30 dní,“ priblížil obžalobu hovorca Krajského súdu v Žiline Jozef Michňa.

Ak by bol Andrej Medvecký právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, mandát v národnej rade mu zaniká.

Pritom Medvecký už mal problémy so zákonom. V marci minulého roka mu súd v Ružomberku vymeral podmienečný trest na pol roka za prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a zákaz šoférovať na tri roky.

12:50 Kollár vyhlásil, že fotografie s Jurajom Ondrejčákom alias Piťom vznikli náhodne a náhodné bolo aj stretnutie.

Na fotkách z Kuby, údajne z roku 2006, je Kollár s už odsúdeným Jurajom Ondrejčákom alias Piťom s ďalšími členmi skupiny.

„Asi nás tam niekto odfotil. Ja som bol na Kube s priateľkou na dovolenke, oni tam boli ako skupina. Stretli sme sa. Pána Rajeckého poznám roky, oni sú priatelia. Podnikám na Slovensku 25 rokov, za ten čas som stretol desaťtisíce ľudí. Nepotrebujem sa schovávať, vyviňovať ani hanbiť. Fotím sa s mnohými ľuďmi, každý deň,“ vysvetľoval Kollár.

Celá kauza má podľa Kollára slúžiť k tomu, aby sa nezložila pravicová vláda. „Tak tomu pomáhajte, robte to,“ povedal novinárom zvýšeným hlasom.

Na dianie okolo Kollára dnes na sociálnej sieti zareagoval aj Lipšic. „Finančné skupiny a oligarchovia robia všetko pre to, aby nevznikla stredo-pravá vláda. Strach a panika posledných dní je neuveriteľná, počúvam to z každej strany. Aj posledné pokusy zamerané na diskreditáciu Borisa Kollára sú z tejto dielne,“ odkázal.

12:30 Richard Sulík sa stretol s Borisom Kollárom. Líder SaS tvrdí, že má nádej, že sa pravicoví politici po dnešku posunuli o ďalší krok vpred smerom k širokej pravicovej koalícii. 

„Bolo to štvrté neformálne stretnutie v Liberálnom dome, nateraz posledné. Oceňujem vecný a ústretový prístup pánov Kollára a Milana Krajniaka (Sme rodina). Darí sa nachádzať spoločný prienik. Ak dostanem poverenie od prezidenta Andrej Kisku na zostavenie vlády, stretnem sa aj s Andrejom Dankom (SNS). Potom uvidíme, či koalícia vznikne alebo nie,“ povedal.

Kollár aj dnes Sulíkovi oznámil, že jeho hnutie nemá záujem obsadiť žiadne ministerstvo, aj keď má podľa jeho slov nárok na dve. „Sme ochotní ísť do koalície, aby sme si mohli ustrážiť naše priority. Chcem tiež vidieť, či sa náhodou nebudú nominovať ďalšie tety Anky či nejakí maséri,“ vysvetlil.

11:40 Poslanca za Kotlebovu stranu súdia dnes pre prečin ublíženia na zdraví

Novozvolený poslanec Národnej rady SR Andrej M. sa dnes spoločne so svojím bratom Jozefom postavil pred sudcu Okresného súdu v Námestove. Obvinený je z prečinu ublíženia na zdraví z rasovej nenávisti. Podľa obžaloby mal v novembri 2011 napadnúť občana Dominikánskej republiky.

Andrej M. kandidoval v parlamentných voľbách s číslom 9 za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, v ktorej pôsobí zároveň ako žilinský krajský predseda. Od občanov získal 4 832 preferenčných hlasov.

STREDA 9. marca – Hlavné udalosti

Fico si prevzal od prezidenta Kisku poverenie zostaviť vládu. Má na to čas do piatku 18. marca. 
Bugár aj Procházka odmietli ísť na rokovania s Ficom. 
Kollár vyhlásil, že dochádza k pokusom kupovať poslancov a zabrániť vzniku pravicovej vlády.
Danko bol u Fica, zhodli sa, že Smer a SNS sú základom stabilnej vlády.
Procházka priznal, že v nedeľu bol na Úrade vlády, hovorí, že sa stretol s Robertom Kaliňákom.
Beblavý sa vzdal funkcie prvého podpredsedu strany Sieť. 


16:50 „Súčasný predseda svojej strany, banskobystrický župan Marian Kotleba, je dnes bežným politikom, ktorých je Slovensko plné,“ napísala Slovenská pospolitosť na svojej webstránke koncom januára. Text opisuje, ako sa Kotleba rozišiel so Slovenskou pospolitosťou.

Kotleba mal dokonca podľa článku údajne Slovenskú pospolitosť vykradnúť. „Keď sa Kotlebovi nepodarilo ovládnuť SP, tak sa pokúsil ju zničiť. Napríklad tým, že spolu s Urbanom spreneverili finančné prostriedky SP. Ukradli účtovníctvo SP, zoznam členov SP, rovnošaty SP, preto nové HV SP muselo začínať od nuly,“ stojí v texte. 

15:40 Základom pre stabilnú vládu je spolupráca Smeru a SNS, povedal Robert Fico po rokovaní s Andrejom Dankom.

Podľa Fica majú obe strany vzťah k pozitívnej úlohe štátu. Zhodnú sa tiež na ochrane národnoštátnych záujmov. „Pritom rešpektujem aj rozdiely, ktoré sú medzi nami,“ konštatoval. Fico vidí priestor na ďalšie pokračovanie rokovaní. „Toto bolo základné stretnutie, od ktorého sa musia odvíjať ďalšie,“ dodal.

Fico pozval na rokovania aj Bélu Bugára a Radoslava Procházku. Tí však odmietli prísť. 

Danko bol prvý z pozvaných, ktorý sa na Úrad vlády dostavil. Podľa neho iba dve strany, ktoré majú stabilné štruktúry, členské základne a funkčné ucelené mechanizmy, ukazujú, že musia byť podstatnou esenciou funkčného systému a funkčnej národnej rady.

Danko poukázal na reálnu možnosť nezostavenia vlády, ako aj na to, že sa nebudú vedieť stretnúť funkčné politické strany. Je zvedavý na priebeh ďalších rokovaní a ako úspešne bude Fico pokračovať vo svojom mandáte od prezidenta.

Zároveň vyslovil obavy zo správania sa niektorých lídrov, ktorí podľa neho nezodpovedne nakladajú s dôverou voličov a nevedia garantovať funkčnosť poslaneckých klubov.

14:30 Radoslav Procházka sa videl v nedeľu na Úrade vlády s Robertom Kaliňákom. Priznal to po dnešnom neformálnom rokovaní s Richardom Sulíkom. 

„Stretnutie bolo absolútne nedôležité. Aj jeho výsledok, aj jeho priebeh. Súčasťou mojej práce ako predsedu parlamentnej strany je neformálna komunikácia s predstaviteľmi iných strán. Je to nielen moje právo, ale aj povinnosť voči strane a voličom,“ zdôraznil Procházka s tým, že to bol osobne on, kto dal návrh predsedníctvu Siete odmietnuť rokovania o zostavení vlády so Smerom, pričom tento návrh prešiel.

„Kde som bol alebo nebol, nie je vaša vec, ale vec mojej strany, mojich voličov. Nerokoval som s Robertom Ficom o zostavení vlády. Neformálna komunikácia s kýmkoľvek je súčasť mojej práce a moja povinnosť,“ povedal na margo nedele.

Sulík označil rozhovor s lídrami Siete za dobrý a konštruktívny. Pokračovať bude vo štvrtok, keď sa o 11. hodine stretne s Borisom Kollárom. V utorok už rokoval s Bélom Bugárom a Danielom Lipšicom. „Máme dôvod robiť si nádej aj do ďalších dní,“ doplnil Procházka.

14:00 Na Úrade vlády rokuje Robert Fico a predseda SNS Andrej Danko. 

13:10 Generálna prokuratúra eviduje desiatky mailových podaní, ktoré vyzývajú generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára podať na Najvyšší súd podnet na rozpustenie Kotlebovej strany.

12:35 Na rokovanie so Smerom o zostavení novej vlády odmietli prísť tak šéf Mostu-Híd Béla Bugár, ako aj šéf Siete Radoslav Procházka.

12:15 Robert Fico by chcel vytvoriť aspoň základ stabilnej exekutívy. Za riešenie nepovažuje úradnícku vládu ani predčasné voľby. „Viedlo by to len k prehlbovaniu chaosu,“ dodal.

Fico najskôr vytvorí poradie politických strán, o ktorých si myslí, že s nimi má zmysel hovoriť. „Oslovím ich, pokiaľ ani len neprejavia záujem o stretnutie, budem to rešpektovať,“ podotkol s tým, že s ostatnými bude hľadať prieniky. „Alternatív nie je veľa,“ konštatoval.

Potvrdil, že nemá záujem naťahovať termín po 18. marci.

„Ešte sa pravdepodobne niekedy vrátime k tomu, čo sa dialo pred parlamentnými voľbami, aký súboj kto zvádzal, kto mal aké záujmy,“ priblížil Fico s tým, že hoci plne rešpektuje vôľu voličov, prišlo k významným deštruktívnym zásahom do slovenského politického systému.

„Výsledkom parlamentných volieb je významný útok na štandardné politické strany s tým, že SDKÚ-DS a KDH sa prakticky vymazali z politického sveta,“ podčiarkol Fico.Boris Kollár na tlačovej besede o údajnom kupovaní poslancov. Foto: TASR/​Jakub Kotian

12:00  Hnutie Sme rodina má informácie, že dochádza k pokusom kupovať poslancov a zabrániť vzniku pravicovej vlády. Suma má byť dva milióny eur na hlavu. Dôkazy hnutie na dnešnej tlačovej konferencii nepredložilo.

Boris Kollár reagoval aj na informácie, ktoré sa o ňom objavili v médiách a spájajú ho s pašovaním drog. Označil ich za lož. „Nikdy som sa tým nezaoberal ani sa toho nikdy nedotkol,“ vyhlásil.

Očakáva, že útoky na neho budú pokračovať. Majú rozvrátiť klub Sme rodina. Kollárovci za útokmi vidia oligarchov Smeru-SD. Hnutie je pripravené tlak vydržať, naďalej trvá na podpore pravicovej vlády a odmietaní Smeru-SD.

11:45 Premiér Robert Fico má poverenie na zostavenie vlády do piatka 18. marca. Oznámil to dnes po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom. Zároveň deklaroval, že s prvými rokovaniami začne už dnes.

10:00 Boris Kollár ohlásil na 11:00 tlačovú besedu s témou Pokusy o vydieranie a kupovanie novozvolených poslancov.  
 

UTOROK 8. marca: Hlavné udalosti a vyhlásenia

Fico po summite v Bruseli povedal, že má v hlave plán, ktorý predstaví po stretnutí s prezidentom. To preložili na stredu 11:00.
Sulík zrušil cestu do Štrasburgu, aby sa mohol strenúť s predsedami zvolených strán.
Predseda SMK József Berényi odstúpil z funkcie.
Danko vyhlásil, že rokovať bude len s tým, kto má poverenie na zostavenie vlády. Zároveň povedal, že zatiaľ nevidí dôvod na hľadanie prienikov so stranou Most-Híd.
Bugár a Lipšic sa stretli v sídle SaS so Sulíkom. Nič zásadné však nepovedali. 
 


18:00 Europoslankyňa Anna Záborská nevylučuje kandidatúru na predsedníčku KDH. V hnutí by opäť rada videla aj Vladimíra Palka, Františka Mikloška, Daniela Lipšica či Janu Žitňanskú.

„Za posledné tri dni ma oslovili mnohí členovia a voliči KDH, ktorí ma presviedčali, aby som sa uchádzala o post predsedníčky strany. Z úcty k týmto ľuďom aj ku všetkým sklamaným voličom KDH som sa rozhodla, že tento krok zvážim,“ uviedla k svojej prípadnej kandidatúre Záborská.

16:00 „S pánom Sulíkom sme hovorili o našich predstavách, pre nás sú najdôležitejšie naše programové priority. Oboznámili sme s nimi SaS a povedali si, ako si predstavujeme stabilnú koaličnú vládu,“ povedal Bugár po stretnutí so Sulíkom v sídle SaS. Konkrétnejší byť nechcel.Sulík a Bugár v sídle SaS. (Foto: TASR/Štefan Puškáš)

Po Bugárovi prišiel na stretnutie do Liberálneho domu Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) aj v sprievode líderky kandidátky Obyčajných Veroniky Remišovej. „Je zrejmé, že premiér Robert Fico vládu nezostaví. Ja inú alternatívu nevidím. Krajina potrebuje vládu a úvahy o predčasných voľbách sú na úrovni absurdnosti. Ak sa niektorým médiám alebo časti elít zdá, že výsledky volieb sú zlé a treba ich zopakovať, je to prejav nedemokratický. To robia malé deti, že ak prehrajú, chcú hrať, kým nevyhrajú,“ povedal Lipšic.

14:40  Andrej Danko na tlačovke vyhlásil, že v tejto etape nevidí dôvod na hľadanie prienikov a spolupráce so stranou Most-Híd. „Pokiaľ bude situácia taká, že nebude možné zostaviť vládu a budú vyčerpané všetky dostupné možnosti, vtedy treba takéto otázky klásť,“ povedal Danko.

SNS si podľa Danka nemyslí, že problém so zostavením vlády stojí teraz na otázke SNS a strane Most-Híd. „Tento problém stojí na tom, že kto získal najviac hlasov, musí mať záujem zostaviť vládu. On nesie zodpovednosť, má právo komunikovať s lídrami politických strán a následne môže dochádzať k otázkam vzťahov jednotlivých lídrov,“ uviedol Danko.

Danko tiež povedal, že ak bude vládu zostavovať strana Smer, bude sa jej SNS pri rokovaní pýtať na strategické podniky v rukách štátu, obnovenie IC vlakov, daňové odvodové zaťaženie či zrušenie nákupu radarov za 148 miliónov eur na ministerstve vnútra.

Ak budú oficiálne rokovať s Mostom-Híd, národniari sa chcú pýtať na programové veci strany, autonómiu, školstvo, zdravotníctvo a otázky občianstva.

Pri SaS zaujíma SNS ich postoj k referendu o rodine či ako to strana myslí s legalizáciou marihuany. Hnutiu OĽaNO-NOVA chce položiť otázku, či chcú ďalej fungovať ako strana štyroch ľudí, a Borisovi Kollárovi, či je vhodné ďalej tvrdiť, že ešte nie je politikom.

Vedenie SNS zároveň upozornilo, že pri oficiálnych rokovaniach neustúpia od národných, kresťanských a sociálnych hodnôt, na ktorých strana stojí. 

14:00 Organizátori antifašistického pochodu, ktorý sa konal v pondelok v Bratislave, dnes doručili list generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi. Žiadajú ho, aby využil svoju právomoc a podal podnet na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko na Najvyšší súd SR. 

13:35 Predseda SMK József Berényi odstúpil z funkcie. Dôvodom je, že SMK sa opäť nedostala do parlamentu. Predsednícke činnosti preberá podľa stanov strany šéf Republikovej rady SMK László Szigeti. 

13:30 Vedenie SNS zastavuje od dnešného dňa rokovania s lídrami politických strán, ktoré boli zvolené do NR SR a bude rokovať len s tým, kto prijme poverenie na zostavenie vlády od prezidenta Andreja Kisku. Na dnešnom brífingu to povedal šéf SNS Andrej Danko.

13:00 Líder SaS Sulík privíta o 14. hodine v Liberálnom dome šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára a o 15. hodine Daniela Lipšica. 

12:40 Mladí kresťanskí demokrati vyzývajú na odstúpenie krajských šéfov KDH. 

„KDMS vyzýva krajských predsedov KDH, aby si uznali svoj podiel zodpovednosti za neúspešný výsledok vo voľbách a vzdali sa svojich funkcií. Skutočnosť, že všetci kandidujúci krajskí predsedovia neobhájili svoje pozície lídrov kraja, je odrazom veľkej nespokojnosti voličov s ich prácou a straty dôvery,“ uviedli mladí kresťanskí demokrati.

10:30 Richard Sulík sa dnes a zajtra chystá stretnúť s predsedami strán OĽaNO, SNS, Sme rodina, Most a Sieť. „S týmito vieme vytvoriť mimoriadne stabilnú koalíciu s 87 mandátnmi. Dokážeme nájsť rozumný kompromis,“ povedal na tlačovej besede Sulík.

Pre stretnutia odložil cestu do Štrasburgu. „Nemám mandát na zostavenie vlády, avšak neformálne sa s potenciálnymi partnermi stretnem, aby som počul ich personálne a obsahové predstavy,“ dodal.

„Chápem, že SNS a Most-Híd majú na niektoré veci rozličné pohľady, ale to sme mali aj my s KDH v koalícii 2010 – 12,“ doplnil. Predčasné voľby SaS odmieta. „Nemôžeme voliča nechať hlasovať, kým nebudeme s výsledkom spokojní,“ vravel.

Podľa Sulíka by mala nová stredo-pravá vláda viacero výhod oproti Radičovej koalícii. „Najväčšia strana bola vtedy poznačená konfliktom medzi premiérom a predsedom. Garantujem vám, že ja sa so sebou hádať nebudem, to máme hneď veľkú výhodu,“ povedal.

Sulík tiež pripustil, že nemusí byť nutne on premiér, ak to partneri budú vidieť inak.

9:30 Premiér Robert Fico sa stretne s prezidentom Kiskom až v stredu o 11.00, vyplýva z webstránky prezidenta. Pôvodne mal Kiska prijať predsedu Smeru dnes dopoludnia, Fico bol však dlho do noci na summite v Bruseli.

Prezident Kiska v pondelok ráno oznámil, že Fica poverí zostavením vlády. Počas dňa prijal postupne lídrov zvolených strán s výnimkou Mariana Kotlebu. 

SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, Most-Híd aj Sieť odmietli prípadnú vládu so Smerom. SNS avizovala, že sa na rokovaní zúčastní. „Predstavte si, že by sa tak správal každý, ako sa správajú niektorí politici na Slovensku. Jedno vyhlásenie za druhým, klebety, teoretické úvahy,“ povedal Fico novinárom po skončení summitu na margo pondelkových udalostí.  

Fico tiež avizoval, že má v hlave jasno, pričom verejnosti predstaví svoj postoj a víziu až po rokovaní s prezidentom. 

PONDELOK 7. 3.: Hlavné vyhlásenia a kroky lídrov

Kiska v utorok o 11:00 poverí zostavením vlády Roberta Fica.
Fico je dnes na summite v Bruseli. 
Sulík: Poverenie pre Fica zostaviť vládu je jediný správny krok. Uvidíme, ako s poverením naloží, potom som pripravený ísť do toho.
Matovič: Fico si môže moje číslo vymazať, kľúčový je najmä Bugár.
Bugár: Most-Híd nepôjde na rokovanie so Smerom, preferuje totiž stabilnú pravicovú vládu
Danko: Názory v SNS na príklon k Smeru alebo k pravici sú 50 na 50.
Kollár nechce byť súčasťou žiadnej vlády, je ochotný podporovať pravicovú vládu, svoje požiadavky „dá na papier“.
Procházka: Sieť nepôjde na rokovanie o zostavení vlády so Smerom. 
Kotleba nedostal od Kisku pozvanie. Do médií poslal stanovisko, že všetky strany a prezident sú na jednej strane a niet medzi nimi žiadneho rozdielu.


19:30 Most-Híd nepôjde na rokovanie so Smerom, preferuje totiž stabilnú pravicovú vládu. Dohodlo sa na tom predsedníctvo strany, rozhodnutie oznámil predseda Béla Bugár.

„Našou prioritou je rokovať o stabilnej pravicovej vláde. Na rokovania so Smerom nepôjdeme,“ povedal Bugár. 

Spoluprácu so Smerom vylúčila SaS aj OĽaNO. Na rokovania nepôjde ani Sieť a najnovšie teda ani Most-Híd. Boris Kollár zo Sme rodina podporí len pravicovú vládu. V SNS je to 50 na 50. Keďže Sieť aj Most-Híd odmietajú rokovať so Smerom, Robert Fico zrejme vládu nezostaví.

17:20 Premiér Robert Fico síce plánoval odísť z dnešného summitu v Bruseli skôr, zrejme však absolvuje celú agendu. Dôvodom je zmena programu, ktorú ohlásil predseda Európskej rady Donald Tusk. Súvisí to s novými požiadavkami tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua.

16:45 Alojz Přidal z KDH ešte pred voľbami na facebooku napísal, že „KDH nerobilo volebnú, ale krúžkovaciu kampaň“. Ak sa podľa neho stratégia KDH+ ukáže ako KDH-, tak to treba zhodnotiť.

Teraz sa ku kritike nových tvárí vrátil, keď na sociálnej sieti napísal, že „náboženskí aktivisti nepriniesli zvonku žiadne hlasy. Robili krúžkovaciu kampaň vnútri KDH“. Podľa Přidala výsledok podpory voľby aktivistov je, že v NR SR je menej prolife a profamily poslancov. „Bohužiaľ, niektorí si mysleli, že sú lepší kresťania ako kresťanskí poslanci vnútri NR SR,“ napísal. 

16:00 Líder Siete Procházka si vie predstaviť širokú stredo-pravú vládu aj za účasti SNS, povedal po stretnutí s prezidentom Kiskom.

Procházka zopakoval, že Sieť nepôjde na rokovanie o zostavení vlády so Smerom. „My podporíme stabilnú vládu, ktorá bude mať šancu reálne vládnuť. Ku konkrétnej zostave sa vieme vyjadriť v závislosti od toho, koho pán prezident poverí a ako tie rokovania budú prebiehať,“ povedal. Ak Fico vládu nezostaví, poverenie by mal dostať ako druhý v poradí šéf SaS Richard Sulík. Na takomto rokovaní sa už Sieť zúčastní.

15:30 Predseda Siete Radoslav Procházka ponúkol dnes predsedníctvu strany rezignáciu na svoju funkciu. Predsedníctvo mu vyjadrilo plnú podporu. 

Procházka zároveň na tlačovej konferencii potvrdil, že Sieť nepôjde na povolebné rokovanie so Smerom.

15:00 Líder strany Sme rodina Boris Kollár po stretnutí s Kiskom povedal, že sa nechce zamazať priamou účasťou v pravicovej vláde, je však ochotný ju podporovať.

Kollár sľúbil, že svoje požiadavky za podporu vlády sformuluje na začiatku, chce ich dať na papier a počas volebného obdobia ich už nebude dopĺňať. Podporu vládnym návrhom potom sľubuje aj v prípade, ak by s nimi nesúhlasil. 

Do vlády Sme rodina nepôjde, ani keby ho volal Smer a ani v situácii, že by hrozili predčasné voľby. „So Smerom-SD nepôjdem, aj keby mi sľúbil modré z neba,“ uzavrel Kollár, ktorý prišiel do Prezidentského paláca s Milanom Krajniakom.

14:40 Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány odovzdal predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu zápisnicu o výsledkoch sobotných parlamentných volieb. V nej sú okrem iného zahrnuté mená tých, ktorí boli do parlamentu zvolení.

14:10 Názory v SNS na to, či ísť so Smerom alebo pravicovými stranami, sú 50 na 50. Po rokovaní s prezidentom Kiskom to povedal Andrej Danko s tým, že on je v strane jazýčkom na váhach, a preto sa chce rozhodnúť zodpovedne.

„Ja nemám bližšie ani k Robertovi Ficovi ani k Richardovi Sulíkovi. Ja mám najbližšie k voličom SNS,“ uistil. Jeho strana sa podľa neho musí rozumne rozhodnúť, komunikuje so všetkými lídrami, ktorí sa do parlamentu dostali.

Andrej Danko po stretnutí s prezidentom Kiskom. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Danko sa vyjadril, že voči Mostu-Híd nemá averziu. Strana Bélu Bugára zatiaľ spoluprácu s národniarmi odmieta. „Ja delím ľudí len na dobrých a zlých, nie podľa takýchto názorov,“ uviedol Danko a odporučil dlhoročným politikom, aby si uvedomili, že už mali svoje možnosti a šance.

14:00 Strana Mariana Kotlebu sa vyjadrila k faktu, že ju prezident Kiska ako jedinú nepozval k sebe na stretnutie.

„Skutočnosť, že nepozval len našu stranu, hoci bola demokraticky zvolená viac ako 200 000 občanmi SR, je ďalším dôkazom a potvrdením toho, že všetky parlamentné strany Smer-SD, SaS, OĽaNO-NOVA, SNS, Sme rodina – Boris Kollár, Most-Híd, #Sieť a prezident SR sú na jednej strane. Hoci sa navonok tvária, že sú rozdielni a zastupujú rôzne politické prúdy, v skutočnosti medzi nimi niet žiadneho zásadného rozdielu,“ konštatuje sa v stanovisku ĽS NS.

13:50 „Verejne vyhlasujem, že ak by obava z môjho návratu na post ministra vnútra mala byť prekážkou vzniku stredo-pravej vlády, tak nemám problém zostať radovým poslancom parlamentu,“ napísal na svojom facebooku Daniel Lipšic.

Vznik stredo-pravej vlády si bude podľa neho vyžadovať veľa kompromisov a veľkú mieru veľkorysosti. 

13:30 Podpredseda KDH Peter Belinský sa dnes vzdal funkcie. Dôvodom je podľa neho neúspech hnutia vo voľbách do národnej rady a prvýkrát od roku 1990 jeho neúčasť v slovenskom parlamente.

„Je to obrovský neúspech. Preto som sa ako podpredseda KDH rozhodol vzdať funkcie, aby som vytvoril priestor na diskusiu a na pozitívnu zmenu hnutia. Aby sa KDH vrátilo do slovenského parlamentu,“ povedal Belinský.

13:20 Premiér Robert Fico skráti svoj dnešný program v Bruseli a vráti sa na Slovensko o niekoľko hodín skôr. Potvrdila to jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová. 

13:15 Hnutie Borisa Kollára Sme rodina podporí svojimi 11 poslancami pravicovú vládu. Na jej čele si vie Kollár predstaviť šéfa SaS Sulíka. Za najväčšiu katastrofu by považoval úradnícku vládu pod gesciou prezidenta Andreja Kisku. Na tlačovej besede dnes Kollár povedal, že je pripravený rokovať so všetkými parlamentnými stranami vrátane ĽS-NS Mariana Kotlebu a tiež Smeru, hoci s tými spoluprácu odmieta. 

Kollárovci chcú podporiť pravicovú vládu. (Foto: TASR/Andrej Galica)

13:00 Béla Bugár vyhlásil, že strana Most-Híd by prípadnú koalíciu s SNS vysvetľovala svojim voličom len ťažko. Bolo by to negatívne vnímané, aj keď všetko sa dá vysvetliť, povedal po rokovaní s Kiskom Bugár. 

„Hrubú čiaru po voľbách by mohli urobiť SaS aj OĽaNO-NOVA. Potom ale neplatí vyhlásenie, že len Bugár musí urobiť hrubú čiaru,“ povedal novinárom Bugár na margo vyhlásenia šéfa OĽaNO-NOVA Igora Matoviča, podľa ktorého závisí možnosť poskladať stredo-pravú vládu od ochoty Bugára prehodnotiť odmietavý postoj k SNS.

12:40 Fico si môže vymazať číslo Igora Matoviča z mobilu, odkázal mu dnes Matovič po stretnutí s Kiskom. Na rokovaní bol aj Daniel Lipšic. 

To, či bude OĽaNO-NOVA súčasťou budúcej vlády, podľa Matoviča závisí od predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára a šéfa SNS Andreja Danka. „Ich vzťah je podstatný. Či si pán Bugár vyberie menšie zlo, teda SNS, ktorá bola štyri roky v karanténe, alebo si vyberie megazlo, teda Smer-SD. Toto je kľúčový bod. Keď tento gordický uzol rozsekneme, môžeme sa pohnúť ďalej. Kľúčový je najmä Béla Bugár,“ povedal Matovič.

11:30 Rozhodnutie Kisku dať poverenie na zostavenie vlády Robertovi Ficovi je jediný správny krok, povedal Richard Sulík po stretnutí s Kiskom.

Sulík tvrdí, že Kiska ho v rozhovore nevyzval, aby zvážil v prípade potreby odmietavý postoj SaS ku koalícii so Smerom-SD. Stále tak platí, že liberáli so Smerom-SD do vlády nepôjdu. „Bol by to taký mačkopes. Našim voličom sme sľúbili, že nepôjdeme so Smerom-SD do vlády,“ zopakoval Sulík s tým, že Fico ho zatiaľ nekontaktoval.

Sulík aj s poranenou rukou dnes u prezidenta Kisku. (Foto: TASR – Martin Baumann)

S SNS však nejaké prieniky Sulík vidí. „Pán Danko je tiež za nižšie dane, zlepšenie podnikateľského prostredia, tu sa dokážeme dohodnúť. On nie je ten, kto chce rozdávať sociálne balíčky. Má záujem o korektné vzťahy a záujem komunikovať,“ povedal Sulík.

10:00 Prezident Andrej Kiska oznámil, že v utorok poverí zostavením vlády predsedu víťaznej strany Smer-SD Roberta Fica. Ten cestuje dnes na summit do Bruselu, s prezidentom sa stretne v utorok ráno.

Ešte dnes sa chce Kiska postupne stretnúť s predsedami šiestich strán zvolených do parlamentu. Šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu však prezident nepozval. „Chcem vedieť, ako predsedovia vidia možnosť poskladať stabilnú väčšinu. Situácia je komplikovaná, preto chcem postupovať systematicky tak, aby sme postupne zistili, aké možnosti sú a aké nie sú,“ vysvetlil.

TASR, -rp-

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.