Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2022, 18:18

Vo Varíne odhalili pamätnú tabuľu za obete holokaustu deportované v roku 1942

Spoluorganizátorom podujatia Spomínanie budúcnosti bola Židovská náboženská obec Žilina a biskupský úrad v Žiline.

Obete holokaustu vo Varíne (okres Žilina) od nedele pripomína pamätná tabuľa. Osadili ju na jednom zo súkromných domov v obci počas spomienkovej tryzny na pamiatku obetí holokaustu z Varína a okolia. TASR o tom informoval hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

Podujatie pod názvom Spomínanie budúcnosti (pietna tryzna – 80. výročie deportácie varínskych Židov) nadväzuje na historicky prvú spomienkovú varínsku tryznu z roku 2013. "Hlavnou náplňou nášho združenia je splatiť morálny dlh varínskym spoluobčanom, ktorí boli v roku 1942 násilne odvlečení z obce a mnohí zavraždení v koncentračných táboroch. Spomienkový akt vo forme ekumenického ospravedlnenia je len symbolickým vzdaním úcty všetkým obetiam deportácií na Slovensku," uviedol predseda občianskeho združenia Zabudnutý Varín (Maceva Varna) Jaroslav Buchta.

"Organizátori chceli podľa neho tiež poukázať na fakt, že historické udalosti sú stále živým odkazom pre nastávajúce generácie, aj v súvislosti s dnešnými časmi. "Hrozba nenávisti a rozkoly v spoločnosti sú tenkým ľadom na prepuknutie iných foriem násilia," dodal.

Spoluorganizátorom podujatia Spomínanie budúcnosti bola Židovská náboženská obec Žilina a biskupský úrad v Žiline. Finančne ho podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Prieskum Ipsosu

Voľby by vyhral Hlas pred Smerom. KDH stúplo, SaS naďalej klesá

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo osem strán.

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 2 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nepredstavil návrh k požiadavkám lekárov na pondelkovom Výbore Národnej rady pre zdravotníctvo. Nebol uznášaniaschopný. Avizoval, že ho predstaví na utorkovom zasadnutí výboru. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.