Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2022, 16:05

Západ nepochopil, čo anexia ukrajinských území znamená, hovorí ruský oligarcha

Západ nepochopil, čo anexia ukrajinských území znamená, hovorí ruský oligarcha

Andrej Melničenko. Foto: Twitter

Andrej Melničenko v rozhovore pre Corriere della Sera vysvetľuje, že minimálne ďalších 40 rokov s tým už žiadny ruský politik nič neurobí.

Akonáhle získate územie, nebude to možné zmeniť. Ani Vladimírom Putinom, ani jeho nástupcami, ďalších 30, 40 rokov. Ako pre taliansky denník Corriere della Sera hovorí ruský oligarcha Andrej Melničenko Putin dnes v Rusku vôbec nemá všetko pod kontrolou, čo môže spôsobiť katastrofu. Píše týždenník Echo24.

Ruský ústavný súd dnes schválil súbor dokumentov o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku. V pondelok majú anexiu Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti schvaľovať poslanci oboch komôr ruského parlamentu. Ide o približne 15 percent celkového územia Ukrajiny. Západ ani Ukrajina anexiu neuznávajú.

Melničenko tvrdí, že ruská anexia ukrajinských území je veľmi vážna vec, ktorej dôsledky zatiaľ Západ nechápe. "Západ ešte nepochopil, čo to vlastne znamená. Akonáhle územie získate, nebude možné to zmeniť. Znamenalo by to mať kvalifikovanú väčšinu v oboch zákonodarných komorách, a to si myslím, že nie je možné," povedal.

Melničenko si myslí, že komunisti, nacionalisti, významná časť súčasného politického stredu zostane v politickom systéme niekoľko generácií a tieto sily zrušenie anexie nikdy nepodporia, zvlášť nie pod tlakom zvonka. "Na Západe panuje predstave, že v Rusku o všetkom rozhoduje Putin a že všetky problémy, predovšetkým tie bezpečnostné, sa vyriešia, akonáhle dôjde k zmene režimu. Je to naivná a nebezpečná predstava," povedal oligarcha, ktorý však pre seba toto označenie odmieta.

"A ešte nebezpečnejšia je predstava, že izolácia a ekonomický tlak na Rusko môže zo sveta urobiť bezpečnejšie miesto," dodal Melničenko.

Nemyslí si, že vojna a vyhlásená čiastočná mobilizácia popularite Putina uškodia a to napriek súčasným protestom. "Ruská spoločnosť sa rýchlo prispôsobí novej realite," povedal. Putin čiastočnú mobilizáciu podľa neho vyhlásil, pretože nemal na výber. "Spojené štáty nie sú ochotné dostiahnuť všeobecnú dohodu o bezpečnosti v Európe. Jedinou alternatívou bolo rozpoznať svoju slabosť a neschopnosť dosiahnuť ciele "špeciálnej operácie". V súčasnom systéme by to však znamenalo politickú samovraždu. Mobilizácia upraví rovnováhu vojenských síl," domnieva sa oligarcha.

Inzercia

Melničenko však zároveň upozorňuje na ďalšiu chybu Západu, ktorý sa domnieva, že Putin má všetko pod kontrolou.

"Rusko je obrovská krajina. Putin má podporu väčšiny obyvateľov a najväčšej politickej strany. Takže áno, na jednej strane má kontrolu: keď vydá rozhodnutie, toto je vykonané. Ale na druhej strane neexistuje skutočná politická konkurencia a exekutíva sa nemusí zodpovedať spoločnosti. To znamená, že meradlom úspechu administrátora je kvalita splnenia pokynov prichádzajúcich zhora a prejav bezvýhradnej loajality voči každej iniciatíve spojenej s menom prezidenta. Súčasná trieda byrokratov však nie je nijako zvlášť schopná a postupom času sa objavili rôzne centrá, ktoré si privlastnili právo konať menom prezidenta. Putin je človek a nemá nad týmto chaosom kontrolu, to je jednoducho nie je možné. Výsledkom je, že v časoch nestability existuje nebezpečenstvo, že tento typ riadenia môže spôsobiť katastrofu. Prezident nemá príležitosť tento administratívny model výrazne zmeniť," upozorňuje Melničenko s dovetkom, že prípadná zmena si vyžiada desaťročia úsilia a radikálne odlišný prístup.

Na Melničenka, ktorý však nepatrí k najbohatším ruským oligarchom, uvalil Západ v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu sankcie. Jeho majetok odhaduje Forbes na 19 miliárd eur. Melničenko podľa svojich slov začínal ako živnostník, keď mal osemnásť rokov. V roku 1993, keď mal 21 rokov, založil s priateľmi MDM Bank. Počiatočný kapitál predstavoval 30-tisíc dolárov.

"Keď som ju v roku 2007 predal, mala hodnotu 4,5 miliardy dolárov a bola to druhá najväčšia súkromná komerčná banka v Rusku," povedal. Donedávna žil vo Švajčiarsku a teraz sa presťahoval do Dubaja, kde býva v hoteli. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred hodinou

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 2 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nepredstavil návrh k požiadavkám lekárov na pondelkovom Výbore Národnej rady pre zdravotníctvo. Nebol uznášaniaschopný. Avizoval, že ho predstaví na utorkovom zasadnutí výboru. (tasr)

pred 3 hodinami

Choroba opičích kiahní bude v angličtine premenovaná z „monkeypox“ na „mpox“, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. Dôvodom tohto kroku je snaha vyhnúť sa stigmatizácii. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.