Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2022, 11:47

Energetická kríza

Slovensko neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje, tvrdí Hirman

Slovensko neprehralo, na zastropovaní cien plynu sa pracuje, tvrdí Hirman

FOTO TASR - Martin Baumann

Návrh zastropovania by mala Európska komisia pripraviť do dvoch týždňov, keď bude v Prahe ďalší mimoriadny samit energetických ministrov.

Slovensko na piatkovom rokovaní ministrov EÚ zodpovedných za energetiku v Bruseli neprehralo. V reakcii na následné kritické hodnotenia to v nedeľu uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Návrh riešení z dielne Európskej komisie (EK), ktorý bol pre Slovensko, ale aj ďalšie krajiny nevýhodný, bol podľa neho schválený skôr formálne. Práce sa však teraz sústreďujú na nájdenie spôsobu, ako v EÚ zastropovať ceny plynu. Tento návrh ešte v priebehu týždňa otvoreným listom prezentovalo 15 krajín EÚ vrátane Slovenska a komisia na tom momentálne "urýchlene" pracuje, zdôraznil Hirman.

"Pôvodný návrh EK, ktorý sme ostro kritizovali, o ktorom sme všetci hovorili, že je pre Slovensko nevýhodný, tento návrh bol formálne schválený. V tomto návrhu boli urobené úpravy, ktoré nám dali určité zlepšenie, napríklad možnosť bilaterálnych rokovaní s krajinami, kde sa daň z nadmerných ziskov z našej energie bude vyberať, napríklad v Nemecku. Zostala tam možnosť zdanenia nadmerných ziskov, napríklad z rafinérií, čo je pre nás veľmi dôležité," priblížil minister. Riešenie však zostalo pre Slovensko nevýhodné a Hirman hlasoval proti nemu.

Šéf rezortu hospodárstva zároveň vyzdvihol druhý bod rokovania, ktorý bol do programu rady ministrov doplnený práve na základe listu 15 členských krajín vrátane Slovenska. Ten podľa neho môže priniesť reálne, funkčné riešenie pre občanov aj firmy v celej EÚ a diskusia o ňom bola oveľa zaujímavejšia.

"Jeho základný bod je v zastropovaní cien zemného plynu, ktorý sa dováža na územie EÚ cez sústavu plynovodov, ale aj v novej cenotvorbe pre import skvapalneného zemného plynu (LNG). Preto hovorím, že sme v Bruseli neprehrali. Tento bod vôbec nebol pôvodne na programe," zdôraznil minister.

Tento návrh sa stal podľa neho teraz pre EÚ prioritou. "Európskej komisii bola daná zásadná úloha, aby urýchlene, to znamená, že aj v týchto hodinách sa v Bruseli na tomto návrhu pracuje, pripravila návrh, ktorý by sa dal sfinalizovať do konkrétnych opatrení, ktoré budú spoločne akceptované na úrovni celej EÚ," doplnil Hirman. Známy by mal byť do najbližšieho rokovania ministrov energetiky, ktoré má byť približne o dva týždne v Prahe.

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania "netradičných sexuálnych vzťahov", ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred 31 minútami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 2 hodinami

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 3 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.